Nekdanjemu lastniku Vinaga Leu Ivanjko 16 mesecev pogojno zaradi goljufije

Igor Selan
24.05.2021 17:00
Kot fizična oseba si je izposodil 90 tisoč evrov, a jih nikoli vrnil, Leo Ivanjko za zdaj sicer še ne pravnomočno obsojen na 16 mesecev pogojne zaporne kazni
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Leo Ivanjko (ob njem zagovornik Tomaž Bajc) je na sojenje prihajal z Dunaja, kamor se je po lastnih besedah preselil zaradi pritiskov izterjevalcev. 
Igor Napast

Okrožno sodišče v Mariboru je Lea Ivanjka, poslovneža in nekdanjega lastnika propadlega mariborskega vinarskega podjetja Vinag, zaradi kaznivega dejanja goljufije obsodilo na 16 mesecev pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo treh let. Hkrati je sodnica Maša Blažeka Ivanjku naložila, da mora Tomažu Gaubetu, od katerega si je izposodil 90 tisoč evrov, a mu večine denarja ni vrnil, razliko, ki znaša 82 tisoč evrov, vrniti v letu dni, sicer se mu bo pogojna kazen preklicala in bo moral za 16 mesecev v zapor. Sodba še ni pravnomočna.

Tožilka Nina Židanik je v prepričanju, da je Ivanjko Gaubeta preslepil namenoma, zanj sicer predlagala enoletno (nepogojno) zaporno kazen in kot oteževalne okoliščine navedla še relativno visok znesek in dejstvo, da dolga ni poravnal vse do danes, a je sodnica ob izreku kazni upoštevala tudi olajševalne okoliščine, predvsem Ivanjkovo poprejšnjo nekaznovanost in časovno oddaljenost od storjenega dejanja, ki se je zgodilo leta 2010.

Leo Ivanjko zatožni klopi
Igor Napast

K izposoji denarja naj bi ga bil nagovoril prav Gaube

Kot je znano, se je Ivanjko na sodišču znašel po tem, ko si je od Tomaža Gaubeta, solastnika družbe Kraft & Werk, s katero je Vinag takrat sodeloval, izposodil denar v omenjenem znesku in v zavarovanje ponudil dve bianco menici, a večine dolga ni vrnil. Čeprav si je denar izposodil kot fizična oseba od druge fizične osebe, je Ivanjko ves čas sojenja zatrjeval, da je v bistvu šlo za posojilo Vinagu, denarja pa da Gaubetu ni vrnil zato, ker njegovo podjetje Kraft & Werk storitev za Vinag ni izvedlo tako, kot bi moralo, zaradi česar naj bi utrpeli poslovno škodo. Ob tem je Ivanjko vseskozi zatrjeval tudi, da Gaubeta ni nameraval ogoljufati, še več, k izposoji denarja naj bi ga bil pregovoril prav Gaube, ki je želel, da bi mu Vinag s tem denarjem poplačal terjatve, ki jih je imel do družbe Kraft & Werk. Dogovorjeno je sicer bilo, da bo Gaube poplačan takoj, ko bo Vinag prejel prvi obrok na razpisu ministrstva za kmetijstvo, s katerim so se skupaj lotili prenove blagovne znamke nekdaj mogočnega mariborskega vinarja, a do tega po Ivanjkovem mnenju ni prišlo tudi zaradi ravnanja Gaubeta, ki da je zavračal različne ponujene načine vračila, med drugim s pomočjo Ivanjkovega očeta, znanega slovenskega pravnika Šimeta Ivanjka, ki je ponudil plačilo dolga v dveh letnih obrokih, s čimer se Gaube prav tako ni strinjal.

Leo Ivanjko ob otvoritvi Vinagove vinske kleti v Košakih junija 2011. 
Boris Vugrinec

Zadnje priče brez relevantnih informacij

Potem ko je sodnica Maša Blažeka dodatne dokazne predloge in priče obrambe zavrnila, sta na sodišču danes kot zadnji priči nastopila le še nekdanja zaposlena v Vinagu Mateja Štabuc Šumak in stečajni upravitelj Simon Prelogar. Medtem ko je Štabučeva ponovila zgodbo obrambe o težavah z etiketami za penine, za kar naj bi bila kriva družba Kraft & Werk, pa Prelogar za sojenje ni podal nobenih relevantnih informacij, saj je, kot je povedal, stečajni upravitelj postal šele tik pred koncem stečajnega postopka in se je tako ukvarjal pretežno le z unovčevanjem premoženja Vinaga, ne pa tudi s pogodbami, kar da je bilo delo njegove predhodnice.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta