Športno društvo Reka Pohorje in njegov predsednik Andrej Rečnik sta nedavno v sodelovanju z Občino Hoče - Slivnica na Pohorski tržnici pripravila razstavo fotografij starih alpskih in tekaških smuči, smučarske opreme in tudi pohorskih pokov. Razstavo so poimenovali Zimski športi v občini Hoče - Slivnica. Tako je bilo na ogled tudi 15 parov smuči za alpsko smučanje iz zbirke Rečnika in Ferdinanda Strmana, smuči pa so bile izdelane med letoma 1938 in 1990. Večino jih je proizvedel Elan, najstarejše pa so bile še lesene smuči in prav tako domače izdelave, je povedal Andrej Rečnik.
Med smučarskimi čevlji so bili na ogled tudi čevlji avstrijskega proizvajalca Koflach iz leta 1965 ter smučarski čevlji z vezalkami, ki so bili še starejše izdelave. Na ogled so bile še tekaške smuči, saj je to območje Pohorja zelo znano tudi po smučarskem teku. Še najbolj znamenit pa je njihov pohorski pok - to je ena smučka, na kateri je sedež. Na Kobanskem in Kozjaku temu pravijo pležuh, v Prlekiji drgljek, ponekod pa celo polžek, razloži Rečnik. Razstavljenih je bilo osem novodobnih pohorskih pokov in eden iz doge ali deske, ki se je uporabljala pri izdelavi sodov, en pohorski pok pa je bil izdelan iz rezane smučke.
Za vožnjo s poki je treba precej koordinacije
Sogovornik se spominja, da so pohorske poke omenjali že pred skoraj 200 leti. "Še pred kakšnimi 30 leti, ko ni bilo urejene ceste na vrh Pohorja in ko še velika podjetja niso šla v stečaj, so se prebivalci z vrha Pohorja s pohorskimi poki prismučali do Reke, tam so poke pustili in se z delavskimi avtobusi odpeljali na delo v Maribor ali druge kraje. Po službi pa so se domov v hrib iz Reke odpravili s pokom na hrbtu, saj ni bil pretežak za nositi. Takrat namreč še ni bilo toliko denarja za prave smuči, že pohorski pok je pomenil pravo bogastvo za družino," opisuje Rečnik, ki se kot odličnega "pokarja" spomni Martina Dovnika, ki še zdaj izdela kakšen pohorski pok, in Jožefa Peharja iz Polane, ki sicer prodaja lesene izdelke na Pohorski tržnici in smo ga nedavno v Štajercu že predstavili.
Pohorski pok so za igro in vožnjo uporabljali tudi šolarji, saj tedaj še ni bilo toliko iger z žogo in drugih športov, tudi sani so bile bolj redke. Je pa bila za vožnjo s poki potrebna zelo dobra koordinacija, poudarja Andrej Rečnik in pravi, da se pohorski pok danes mnogo manj uporablja, ker je tudi snega na Pohorju bistveno manj, kakor ga je bilo pred desetletji. Je pa mogoče videti posameznike, ki se z njim smučajo po Snežnem stadionu na Mariborskem Pohorju. Na razstavi v Pivoli je bilo mogoče videti še fotografije znamenitega Rečkega smuka, ki so ga s startom na Bellevueju in ciljem v Reki pripravljali vse do leta 2013, potem pa ga, prav tako zaradi pomanjkanja snega, niso več izvedli. Na razstavi je bilo, pravi Rečnik, veliko povpraševanja po razstavljenih izdelkih za nakup, a jih niso prodajali, temveč zgolj razstavljali.