Odločitev mariborske medicinske fakultete, da hišo proda, ni v skladu z željo dr. Zore Janžekovič

Jasmina Cehnar
25.05.2021 03:00
Odločitev medicinske fakultete, da proda zapuščino izjemne slovenske zdravnice, je naletela na precej neodobravanja. V Zdravniškem društvu Maribor univerzo pozivajo k ponovnemu razmisleku, odločitev je prizadela tudi svojce pokojne zdravnice
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V hiši leta 2015 preminule dr. Zore Janžekovič je medicinska fakulteta načrtovala vzpostavitev študentskega doma, za kar je imela tudi že soglasja univerzitetnih organov, vendar si je nato premislila.
Sašo Bizjak

Odločitev mariborske univerze in medicinske fakultete, da hišo svetovno znane pionirke na področju zdravljenja opeklin dr. Zore Janžekovič ne pretvori v dom za študente in gostujoče profesorje, kot je sprva načrtovala, pač pa hišo proda, zlasti zaradi pomanjkanja denarja za renovacijo, je v javnosti naletela na precej neodobravanja. Po naših informacijah so zaradi spremembe načrtov globoko prizadeti tudi ožji svojci izjemne slovenske zdravnice, ki od Univerze v Mariboru pričakujejo, da o ustreznosti odločitve znova premisli.

​Glasovi, da je namera amoralna, prihajajo tudi iz strokovnih krogov. Svoje stališče so oblikovali v Zdravniškem društvu Maribor. Prepričani so namreč, da bi bilo treba z darilom mariborskemu zdravstvu in visokošolski srenji ravnati spoštljivo, odločitev o prodaji podarjene nepremičnine na trgu potrošniške družbe pa so, pravijo, sprejeli z občutki nelagodja.

Nespoštljiva odločitev

"Menimo, da namera sedanjega vodstva univerze ni v soglasju s poslednjo željo pokojne profesorice Zore Janžekovič in javno podobo našega univerzitetnega visokošolskega zavoda, ki naj bi gojil vse humane vrednote v našem življenju. Zato soglasno pozivamo vse odgovorne, da ponovno ocenijo vse zadržke, ki so pripeljali do take nespoštljive odločitve in skupaj z vodstvom naše mestne občine poiščejo ustrezno rešitev, ki bo v skladu s poslednjo željo profesorice in ugledom mesta Maribor, ki je bilo in je rojstno mesto izvirne kirurške metode in se je s tem uvrstilo v seznam pomembnih svetovnih zdravstvenih mest," so zapisali v svojem stališču, pod katerim so podpisani direktor mariborskega zdravstvenega doma Jernej Završnik ter zaslužna profesorja Elko Borko in Zmago Turk.

Pojasnjujejo, da je dolgoletna predstojnica mariborske plastične kirurgije, pri kateri se je njenih inovativnih metod operativnega zdravljenja opeklin učilo več ot 200 vodilnih kirurgov iz vsega sveta, svojo privrženost Mariboru s številnimi dobrodelnimi prispevki pokazala že v času svojega plodnega življenja. Nekatere svoje predmete je zapustila tudi svoji rodni Slovenski Bistrici, ki so jih umestili v tamkajšnjem gradu in kljub omejenemu prostoru dodali spominski sobi dr. Zore Janžekovič ter s tem upoštevali njene želje. Pogosto je namreč povedala, da "moj dom, ki je izraz mojega osebnega in strokovnega življenja, si zasluži biti ohranjen zanamcem skupaj z mojo identiteto. To je moja zapuščina."

Kapacitete so tudi potrebne

Prav tako si je želela, da njena materialna zapuščina, torej hiša v Vinarski 10 b, služi mladi medicinski fakulteti, ki je po njej leta 2008 poimenovala tudi svoje priznanje za najboljše učitelje. "Prav zavoljo tega je v svoji posebni volji poklonila svojo hišo fakulteti z željo, da služi namenom priznanja, ki je bilo povezano z njenim imenom," razlagajo v Zdravniškem društvu Maribor.

​Izpostavljajo še, da so kapacitete, kot jih ponuja darovana hiša, tudi potrebne. Fakulteta namreč začenja študij stomatologije, kmalu tudi farmacije, v pripravi pa je še študij medicine v internacionalnem programu, kar bo pritegnilo tudi tuje strokovnjake in gostujoče profesorje, katerim je bila darovana hiša v osnovi tudi namenjena.

Iščejo najboljšo možno rešitev

Bodo na mariborski univerzi in njeni medicinski fakulteti o načrtovani prodaji glede na apel zdravniškega društva, ne nazadnje pa tudi razočaranja svojcev, še premislili in morda ubrali drugo pot? Iztok Takač, vršilec dolžnosti dekana medicinske fakultete, pravi, da fakulteta sama nima pristojnosti napovedovati kakršnihkoli sprememb že sprejetih sklepov organov univerze, da pa bodo pobudo preučili. "Predmetno zadevo temeljito analiziramo in iščemo najboljšo rešitev za vse deležnike. Naredili bomo tako, da bo v prvi vrsti zagotovljena njena volja in ohranjen trajni spomin na našo učiteljico in vzornico," je še sporočil.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta