Podžupan Samo Peter Medved pojasnjuje, da je namen sanacijskih del zagotoviti predvsem varno in udobno prečkanje mostu za vse njegove uporabnike. Ali do sedaj v preko sto letih prečkanje ni bilo varno? Samo naivni verjamejo v naključje, da se Glavni most prav sedaj preureja zaradi potrebnega vzdrževanja. Po sanaciji vozišča bo most zaprt še naprej. Zaradi zabaviščnih prireditev.
Mnogi še pomnijo, kako je potekalo oglaševanje začasnega zaprtja Koroške ceste. Najprej delno, pa začasno, pa časovno omejeno, pa dovoljeno za javni promet. Kako se je končalo? Meščanom je bila odvzeta oziroma omejena uporaba javne površine. Je sedaj na vrsti še Glavni most?
Glede ukinitve javnega objekta za temeljno funkcijo prevoza vseh uporabnikov preko Drave in glede na alternativno možnost za prečkanje pešcev čez brv je morda za razmisliti kar o ukinitvi tega javnega objekta ali njegovi preureditvi v prostor za zabaviščne prireditve ali plačljivo parkiranje.
Že naslednje dni so bralcem Večera novinarji razkrili, da je zaprtje Glavnega mosta le uvod v trajno ukinjanje mosta za javni promet in trojanski konj za poseg v preureditev Trga revolucije, ki ga je javnost že pred leti zavrnila. Občina je v ta namen Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS) namenila 73 tisoč evrov za javno naročilo za izvedbo projektnega natečaja, s katerim mimo širše prepoznavnega javnega interesa prejudicira preurejanje spomeniško zaščitenega Trga revolucije, na katerega preusmerja prometne tokove, ki jih ukinja na nasprotnem bregu Drave. Samo naivni verjamejo v naključje, da se Glavni most preureja sočasno z javnim naročilom ZAPS za načrtovanje preurejanja Trga revolucije.
Širši vpogled v javne podatke razkriva veliko širokogrudnost sedanje mestne uprave za plačevanje raznovrstnih projektantskih storitev, kar ima za posledico tudi enormno potrošnjo javnih sredstev za negospodarno izvedbo programov, za katere ni preverjenega javnega interesa.
Ali javnost ve, da je MOM ZAPS v zadnjih 20 letih za razne natečaje nakazala že preko 700 tisoč proračunskih evrov? Samo v mandatu sedanjega podžupana, člana te zbornice, več kot 310 tisoč. Skoraj 100 tisoč je ZAPS in projektantu nakazal tudi JMSS za pripravo in izvedbo natečajne rešitve gospodarno popolnoma zgrešene investicije stanovanjskega objekta ob Dvorakovi ulici. Predsednik komisije za izbor natečajne rešitve je bil podžupan.
Najnovejša odločitev se nanaša na naročilo Strokovnih podlag za pripravo OPPN za območje Ljudskega vrta zaradi popolnoma nesmiselne, prostorsko in gospodarsko neutemeljene gradnje otroškega vrtca v okolju, kjer ni predšolskih otrok, in na površinah, ki so danes namenjene za športne aktivnosti mladih. MOM je ob soglasju svetnikov za nakupe razpadajočih nepremičnin že potrošila preko 800 tisoč evrov. Bistvo predlaganega posega nista otroški vrtec in tribuna s poslovnimi prostori na teniškem igrišču, ampak legalizacija gradnje "večnamenskega objekta s podzemno garažo" ob Strossmayerjevi in Gregorčičevi ulici. Predvidena maksimalna etažnost objekta znaša tri (maks. štiri) kleti, pritličje in do deset nadstropij, skupno skoraj 70 tisoč kvadratnih metrov. Po grobi oceni investicija za preko 100 milijonov evrov. V čigavem interesu, ni razkrito.
O peripetijah, povezanih z gradnjo v UKC, in nesposobnosti nosilcev te investicije je škoda besed. Stanovalcem, ki se morajo preseliti, je težko dopovedati, zakaj se pri odškodninah za njihovo premoženje skrajno varčuje, medtem ko občina za nesmiselno lociran otroški vrtec v Ljudskem vrtu odkupuje opuščeno nestanovanjsko nepremičnino po dvakratni ocenjeni vrednosti. Nadzorni organi pa tako početje tolerirajo.
Še bi lahko naštevali paradokse, zakaj je za mestno oblast pomembnejše trošenje 700 tisoč evrov sredstev za ponovno prenovo Hiše Stare trte, ali 243 tisoč evrov za nakup bivše knjigarne na Glavnem trgu (ker prostori Zavoda za turizem "niso optimalni"), ali zapravljanje 4 milijonov evrov za nekaj sto metrov Dravske kolesarske poti, ali uničevanje zelenega Pohorja z zorbing in kolesarskimi stezami, kot pa kulturno urejanje spominskih znamenj, med katerimi je na prvem mestu zanemarjeni spomenik v Ulici talcev, in urejanje temeljnih komunalnih potreb. Občina meščanom jemlje tudi do sedaj brezplačne parkirne površine. Takim medvedjim uslugam sedanjega vodstva mesta ni ne konca ne kraja. Če bi javni funkcionarji na tak način gospodarili z osebnim premoženjem, bi kmalu obubožali.
Seveda za delovanje sistema lokalne samouprave, kjer parcialni interesi uspešno manipulirajo z javnimi sredstvi in prostorom, ne gre kriviti le posameznih funkcionarjev, ki nimajo potrebnih sposobnosti, ampak državo, ki je določila pravila ravnanja, po katerih župani "komandirajo" občinskim svetom in občanom in kjer demokracijo regulirajo poslovniki in koalicijske kupčije, ki omejujejo delovanje izvoljenih predstavnikov in tako omogočajo samovoljo oblastiželjnih politikov.
A raje se poveselimo ob novici v Večeru 24. julija, da je po več desetletjih končno pridobljeno gradbeno dovoljenje za gradnjo podvoza Ledina. Ta objekt je mnogo pomembnejši od gradnje športnega otroškega vrtca, brvi ali tunela pod mestom.
Če na vse to gledamo optimistično, lahko vidimo, da imamo mnogo rezerv. Le gospodariti je potrebno v javnem interesu in za to zagotoviti ustrezne ukrepe, sposobne kadre, učinkovit nadzor in poštene politike.
Andrej Kocuvan, Maribor