Polnočnica na Urbanu: "Ob božiču razmislimo o odnosih." Župniku se je pri maši pridružil tudi zbor krajanov.

Branka Bezjak Branka Bezjak
25.12.2021 10:10
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Na predvečer božiča, ki ga kristjani obeležujejo danes, so tudi po številnih cerkvah v Mariboru in okolici potekale polnočnice. Tudi na v cerkvi svetega Urbana nad Kamnico. Domačini ohranjajo tradicijo, da se tja k maši odpravijo peš, s svetilkami, pred leti je bil običaj, da se je nato po maši razvilo še druženje. Tega letos zaradi omejitev in epidemioloških ukrepov ni bilo. Je pa bila posebnost tokratne maše, da je zapel tudi manjši zbor, sestavljen iz domačinov, ki jih je vodila in na harmoniju pospremila Svetlana Dramlic.

Na koru znova zborček. 

Sašo Bizjak

Jože Povh, župnik župnij Kamnica in Sveti križ nad Mariborom, je zelo vesel iniciativ krajanov, ki se tudi sicer povezujejo z župnijo, sploh pa ob velikih praznikih. Po lanskih strogih ukrepih, ko v cerkvah ni moglo biti vernikov, so tokrat lahko sedli v klopi, še zmeraj ob upoštevanju ukrepov in preverjanju pogojev PCT. 

Župnik Jože Povh 

Sašo Bizjak

Župnik Povh je v svoji pridigi med drugim dejal, da je ob "šoli epidemije" čas za premislek o osebnem življenju, o odnosih, zlasti ko so ti težki. "Ne bojmo si priznati, da nam je težko, da potrebujemo tolažbo, pomoč sočloveka. In ko zremo dete v jaslih, nas ta opogumlja, dviguje," je še dejal. Tudi slovenski škofje so v božični poslanici zaželeli več mesebojne povezanosti. 

Sašo Bizjak

Božič takoj za veliko nočjo velja za drugi največji krščanski praznik. Z njim kristjani praznujejo rojstvo Jezusa Kristusa, pri čemer se opirajo na Sveto pismo. To opisuje, da se je Jezus rodil v majhnem mestu Betlehem tesarju Jožefu in njegovi ženi Mariji. Po zapisu je Marija rojeno dete povila in položila v jasli v hlevu, kjer so ga obiskovali tisti, ki so verjeli, da se je rodil odrešenik. Motiv deteta v jaslih je tudi osrednji motiv jaslic, ki jih verniki običajno postavljajo na predvečer božiča.

Božični dan, 25. december, je v Sloveniji od leta 1989 dela prost dan. Del pravoslavnih vernikov, tudi verniki Srbske pravoslavne cerkve, ki uporabljajo drugačen koledar, božič praznujejo 7. januarja. V Evangeličanski cerkvi bodo imeli osrednje božično bogoslužje v soboto dopoldne.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta