Projekt stoletja za Poljčane

Barbara Bradač Barbara Bradač
11.12.2018 19:33

Na dveh železniških gradbiščih: iz Maribora v Šentilj bo tovorni promet stekel to soboto, potniški pa sredi februarja, z nadgradnjo železniškega odseka Poljčane-Slovenska Bistrica bo hitrejši tudi cestni promet na tej relaciji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Novi nadvoz v Spodnji Brežnici bo z obvoznico skrajšal pot iz Poljčan, ki bo tudi bolj varna.
Igor Napast

Medtem ko v Šentilju z deli na železniški progi hitijo h koncu, v soboto bo namreč iz Maribora do Šentilja in čez v Avstrijo stekel ves tovorni in mednarodni potniški promet, bodo dela na odseku Poljčane-Slovenska Bistrica potekala še vse do aprila. Je pa predvideno, da bo promet čez nadvoz v Spodnji Brežnici stekel do konca leta. Potek gradbenih del na dveh železniških gradbiščih v severovzhodni Sloveniji si je ogledala tudi podpredsednica vlade in ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek.

Obnova železniške proge po 170 letih

Po le 50 dneh popolne zapore železniškega prometa na enajst kilometrov dolgem železniškem odseku Pesnica-Šentilj-državna meja se bo ta 15. decembra sprostila. Skorajda vse je že pripravljeno, vzpostaviti je treba še vozno mrežo. Sredi februarja bo stekel še potniški promet, saj morajo biti za lokalni potniški promet dokončno urejeni peronska infrastruktura ter podhoda na postajah v Šentilju in Pesnici, česar pa v 50 dneh ni bilo možno narediti.

Najzahtevnejša dela na enajst kilometrov dolgem železniškem odseku od Pesnice mimo Šentilja do državne meje z Avstrijo gredo po načrtih h koncu.
Igor Napast

Čez nadvoz v Spodnji Brežnici do konca leta

Hkrati poteka nadgradnja železniškega odseka Poljčane-Slovenska Bistrica, ki je povezana tudi s cesto Slovenska Bistrica-Poljčane-Podplat, ki jo dnevno prevozi približno deset tisoč vozil. Iz Slovenske Bistrice v Poljčane je bilo treba na slabih pet kilometrov dolgi poti železniške tire prečkati večkrat, kar dvakrat v kraju Spodnja Brežnica. "Tu ste lahko računali, da ste ob železniških zaporah izgubili sedem minut," je bil v izračunih natančen Stanislav Kovačič, župan Poljčan.

Gradnja podvoza in podhoda v Poljčanah je bila izjemno zahtevna. Projekt si je ogledala Alenka Bratušek v družbi Damirja Topolka in sodelavcev direkcije za infrastrukturo.
Igor Napast

Prehodi so vsem načenjali živce

V Poljčanah se ukinja nivojski železniški prehod, gradi se nov podvoz in podhod. Ta naj bi bil končan aprila prihodnje leto. "To je projekt stoletja za kraj in bo bistveno spremenil podobo središča mesta, povezal bo vzhod in zahod Poljčan in izpolnil bo sanje mnogih Poljčančanov, ki se dnevno vozijo proti Slovenski Bistrici in Mariboru. Ti prehodi so nam vsem dobro načenjali živce, sedaj bo lažje in predvsem varnejše," našteva prednosti župan Kovačič.

Vlaganje v železniško infrastrukturo se mora nadaljevati

Ministrica Bratuškova je ob ogledu del izrazila zadovoljstvo, da je Slovenija v zadnjih dveh letih naredila korak naprej pri obnovi cestne in predvsem železniške infrastrukture. "Tako vlada in koalicija smo se zavezali, da bomo s takšno dinamiko nadaljevali in držali tempo naprej," pravi Bratuškova. Čeprav izhodišč rebalansa proračuna za svoj resor še nima, pravi, se bo zavzemala, da nivo denarja ostane vsaj na nivoju leta 2018, "ker to pomeni konstantno dinamiko tudi za naprej, da lahko v doglednem času, nekje do leta 2022, spravimo naš železniški križ v stanje, da bo omogočal hitrejši prevoz in manjšo obremenitev ljudi ob železniških progah".

Proga med Pesnico in Šentiljem je že prevozna. Vlak, ki še dovaža tolčenec za ustroj železnice, že vozi.
Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta