Karmen Kotnik Foto: Barbara Bradač
Predtem je Karmen Kotnik izkušnje dva mandata nabirala kot direktorica občinske uprave Občine Pesnica, še prej pa pravnica v centru za socialno delo, a zaželela si je drugačnega dela. "Dovolj mi je bilo politike, ker pravo in politika včasih težko gresta z roko v roki. Želela sem delati nekaj, pri čemer bi se počutila koristno," o svoji odločitvi pripoveduje Kotnikova. Po raziskavi trga je ugotovila, da v občini pravne pisarne še ni. "In ne nazadnje - tu sem doma," doda. Sicer izhaja iz Hotinje vasi, a že več kot deset let živi v Račah. Vrsto let je živela tudi v Mariboru, kjer je diplomirala in magistrirala iz delovnega prava in prava socialne varnosti, je tudi družinska mediatorka.
Dobrega pol leta že ima pisarno v prenovljeni stavbi na Grajskem trgu 2, v neposredni bližini Osnovne šole Rače, a ugotavlja, da krajani ne vedo dobro, da imajo na voljo takšno storitev v občini. "Ko izvedo, so izjemno hvaležni. Predvsem starejši občani, ki pravijo, da le s težavo gredo v mesto, niti ne vedo, kako bi prišli v Maribor, k meni pa lahko pridejo peš ali s kolesom. Nazadnje se je pripeljala gospa s kolesom iz Planice," pravi Kotnikova. Ljudje največkrat iščejo pomoč zaradi zapuščinskih postopkov, dedovanja, prodajnih in darilnih pogodb ter oporok, "ker bi radi še, ko so živi, razdelili premoženje".
Pravne storitve so bolj dosegljive zlasti za starejše
Pripravlja tudi dokumentacijo za kmete za prijave na razpise, dokumentacijo za različna društva, pomaga v delovnopravnih postopkih (pogodbe o zaposlitvi, odpovedi, pravilniki), veliko se z ukvarja z izvršbami, razpisi, ki jih pripravlja tudi za podjetja in posameznike, pripravlja vloge za osebne stečaje, največ pa je prodajnih pogodb. "Kadar stranke ne prodajajo preko nepremičninskih agencij, jim pomagam pri sestavi pogodbe in izpeljavi celotnega dela pravnega postopka prodaje." Pomaga lahko na različne načine, sodeluje tudi z mariborsko notarko. "Velikokrat pridejo stranke k meni, da skupaj pogledamo v zemljiško knjigo, in ko vidijo, da imajo še stare plombe ali stare služnosti, so zgrožene, ampak po pooblastilu lahko zanje uredim čisto stanje v zemljiški knjigi. Takšne malenkosti ljudem veliko pomenijo, da jim torej ni treba samim iskati dokumentov po sodišču, izpolnjevati vlog, iskati notarja. Ljudem veliko pomeni, da poskrbim za vse, da peljem cel postopek, do koder lahko. A tudi to smo že uredili, da je notarka prišla na dom," razlaga.
Starejši občani ji povedo, da imajo težave že s prevozom, mnoge je tudi strah pred državnimi in lokalnimi institucijami, ministrstvi, centri za socialno delo, upravnimi enotami, sodišči, notarji, inšpekcijami. Ker ni odvetnica, ni zavezana k plačilu po odvetniški tarifi, temveč so cene njenih storitev nižje. "Včasih naredim tudi kaj brezplačno. Kaj naj, ko vidim, kako nizko pokojnino imajo nekateri. Potem prinesejo v zameno kaj z vrta. Jaz sem tega zelo vesela, to je plačilo za dušo. In to sem prej pogrešala, sedaj pa lahko neposredno pomagam ljudem, jim odvzamem breme in olajšam življenje," hvaležno pravi.