Mariborsko občinsko podjetje Snaga je včeraj praznovalo 60. obletnico obstoja, 19. januarja 1961 je bila namreč družba za ravnanje z odpadki in druge komunalne storitve vpisana v sodni register. Svoje poslovanje je Snaga pričela s 77 delavci, sedmimi vozili, dvema pisarnama in tremi garažami, medtem ko danes čisto okolje v mariborski občini in še sedmih okoliških vzdržujejo z 277 zaposlenimi in pri tem, kot zapišejo, sledijo sodobnim smernicam na svojem področju in trajnostnemu razvoju.
Proslava na intimen način
Ob skrbi za odpadke Snaga sicer danes za več kot 30 občin oskrbuje tudi zapuščene živali v Zavetišču za živali Maribor, upravlja mariborske tržnice, vzdržuje zaprta odlagališča in upravlja male plinske elektrarne na Pobrežju in v Dogošah ter zaprto odlagališče nevarnih odpadkov v Metavi.
Pomembni mejniki v delovanju podjetja
V šestih desetletjih obstoja je Snaga obeležila številne pomembne mejnike. Prvi je sledil šest let po ustanovitvi, ko so začeli odlaganje odpadkov v opuščeni gramoznici na Pobrežju. Drugi mejnik je prineslo leto 1984, ko je bilo odprto odlagališče posebnih odpadkov v Metavi, naslednjega pa leto 1992, ko smo v Mariboru pričeli z ločenim zbiranjem odpadkov. Leta 2003 z obratovanjem prične prvi zbirni center za ločeno zbiranje odpadkov v Lahovi ulici na Teznu, leto kasneje zaprejo odlagališče na Pobrežju, balirane odpadke pa začno skladiščiti v Dogošah. Istega leta začneta obratovati tudi zbirna centra v Plinarniški ulici in na Streliški cesti. Naslednji veliki prelomnici za podjetje sledita leta 2011, ko Snaga uvede zbiranje odpadne embalaže v rumenih vrečah v primestnih občinah in naročniški sistem zbiranja kosovnih odpadkov s strani gospodinjstev, in leta 2018, ko s poskusnim obratovanje prične naprava za obdelavo mešanih komunalnih odpadkov, med Mariborčani bolj znana kot sortirnica.
Kot je povedal direktor Snage Franc Dover, so kljub epidemiji obletnico proslavili, a na zelo intimen način. "Zaposlenim sem predstavil poslovanje v lanskem letu in načrte za naprej, predvsem pa se jim zahvalil za dobro in predano delo v vseh teh letih. Dvema z najdaljšim stažem v podjetju in dvema, ki najdlje med vsemi nista izkoristila bolniškega staleža, sem se zahvalil tudi z manjšim darilom. Bilo je kar čustveno, tudi zato, ker je eden od dveh z najdaljšim stažem prav danes zaključil svojo delovno pot in odšel v zaslužen pokoj," je povedal Dover.
Največja cokla avtopark
Kot je še povedal direktor Dover, v Snagi v prihodnost zrejo z optimizmom. Kljub številnim težavam bodo po doslej znanih podatkih lansko leto, kljub temu da je bila načrtovana izguba, zaključili v zelenih številkah: "Na pozitiven izid poslovanja sta vplivala predvsem uspešno zaprtje odprtih zadev in dosežena poravnava s podjetjema Kostak in Stadler, ki sta zgradili oziroma opremili sortirnico, kar štejem tudi za osebni uspeh. Ker nadzorni svet podjetja lanskega poslovanja še ni obravnaval, o konkretnih številkah trenutno žal še ne morem govoriti."
"Ob koncu leta pričakujemo pozitiven izid, a z določenim tveganjem"
Direktor Snage je še poudaril, da so načrti podjetja za letos ambiciozni: "Pred nami je zahteven investicijski program, predvsem na področju obnove avtoparka, ki je naša največja cokla. Čaka nas tudi posodobitev informacijskega sistema z nadgradnjo poslovnih procesov, kot posledica prenosa zaposlenih na holding. Ob koncu leta pričakujemo pozitiven izid, a z določenim tveganjem. Trenutno namreč ne vemo, kakšne omejitve lahko prinese epidemija. Če ne bo prišlo do prevelikega odskoka pri rasti minimalne plače, načrtujemo dobiček v višini 200 tisoč evrov."