Vozniki v Mariboru so v teh dneh doživeli hladen tuš. Ob tem, da so s trimesečno zamudo končno le začela veljati določila odloka o občinskih cestah, s katerimi se je čas plačljivega parkiranja podaljšal za dve uri, po novem se to plačuje med 8. in 19. uro in ne več med 8. in 17. uro kot doslej, je ob plačilu parkirnine v belih conah z SMS-sporočili ali aplikacijo Easypark treba plačati tudi provizijo. Ta znaša minimalno 10 centov oziroma 15 odstotkov od vrednosti parkirnine.
"Ali res niste imeli toliko poguma, da bi nam povedali, da bo po novem treba plačevati kar 15-odstotno provizijo?"
Na pojasnila občine še čakamo
Kot sporočajo iz Marproma, ki upravlja bele cone, so odločitev o tem, da po novem provizijo namesto občine plačajo uporabniki sami, sprejeli na mariborski občini. Zanikajo pa, da o spremembi ne bi obveščali: "Informacijo smo vključili v obvestilo na Marpromovi spletni strani in facebook profilu, prav tako je to zapisano pri opisu belih con na spletni strani podjetja in na parkirnih avtomatih v belih conah. Ob tem so aktivni uporabniki aplikacije v minulih dneh že dobili sistemsko obvestilo o določenih novostih v belih conah, v teh dneh pa bo okoli 3000 uporabnikov aplikacije in 10.000 plačnikov preko SMS-sporočila prejelo še posebno obvestilo o plačevanju provizije." Kot še sporočajo iz Marproma, bodo v teh dneh Marpromovi nadzorniki parkiranja v belih conah voznikom začeli deliti tudi nove zloženke za bele cone, kjer bo prav tako zapisano, da provizijo plača uporabnik sam.
Na odgovore mariborske občine o tem, zakaj niso obveščali javnosti o podražitvi parkiranja, oziroma o tem, da provizijo plačajo uporabniki, še čakamo.
- Od tega tedna je parkirnina v belih conah plačljiva od 8. do 19. ure in ne več od 8. do 17. ure kot doslej
- Za plačilo parkirnine s pomočjo SMS-sporočil ali aplikacije Easypark je treba plačati 10 centov oziroma 15 odstotkov provizije
- Marprom je uporabnike o plačilu provizije obvestil preko svoje spletne strani in facebook profila
- V nekaterih mestih po Sloveniji uporabniki ne plačujejo provizije za uporabo aplikacije Easypark, a le tam, kjer je prva ura parkiranja brezplačna
Povsod plača uporabnik, a izjeme obstajajo
Da imajo po vsej Evropi, kjer ponujajo svoje storitve, enak model, po katerem je uporabnik tisti, ki plača provizijo, pa sporočajo iz Easyparka. "S tem samo sledimo direktivi EU, pri čemer je naša politika, da v mestih ne omejujemo konkurence in damo možnost uporabnikom samim, da se odločijo, s katero storitvijo bodo plačali parkiranje. Mariborčani so gotovo seznanjeni, da v avstrijskem Gradcu za uporabo naše aplikacije prav tako plačujejo provizijo," pove Uroš Maklič. Pri tem zanika, da uporabnikov v Mariboru o tem niso obveščali, saj naj bi vsem poslali obvestila. "Maribor je šel v smeri, da uporabnik plača za toliko časa, kolikor potrebuje za parkiranje. S tem smo dosegli dva cilja, uporabnik lahko zdaj plačuje za krajše intervale, medtem ko na parkomatu te opcije nima, mesto pa dobi bistveno več prihodka, ker tisti uporabniki, ki so parkiranje plačali na parkomatu in denimo zamudili za deset minut, te razlike v glavnem ne bodo šli plačat, z našo aplikacijo pa lahko plačajo od koderkoli," še razlaga Maklič. Ob tem potrdi, da v nekaterih mestih v Sloveniji uporabnikom vendarle ni treba plačati provizije: "Vendar gre v tem primeru za manjša mesta, ki imajo zelo malo prometa in je bančnih stroškov bistveno manj. Hkrati gre tudi za mesta, kjer je prva ura parkiranja brezplačna."