Stečajni postopek Playgreena razkril, kdo je bil poslovni partner Mirana Ferka

Jasmina Cehnar
20.01.2021 02:00
Dolgovi zdaj že propadlega mariborskega podjetja Playgreen niso 150 tisoč evrov, kot je pred časom povedal njegov lastnik Miran Ferk, zahtevkov upnikov je za dobrih 520 tisoč evrov.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Miran Ferk v časih, ko je imel s pohorskimi hoteli velike načrte Foto: Igor NAPAST
Sašo Bizjak

Dolgovi zdaj že propadlega podjetja Playgreen, ki je od DUTB od jeseni 2018 do koronakrize najemalo hotel Arena, za eno leto pa tudi pohorska hotela Bolfenk in Videc, so večji, kot jih je javnosti predstavil njegov lastnik Miran Ferk. Ko je Playgreen marca lani potonil v stečaj, je namreč Ferk izjavil, da upnikom dolguje okoli 150.000 evrov, a osnovni seznam preizkušenih terjatev, nedavno objavljen na Ajpesu, izkazuje, da je zahtevkov upnikov za dobrih 520.000 evrov.

Med upniki tudi javna podjetja

Prednostnih terjatev je za 50 tisočakov, glavnino tega predstavljajo dolgovi do zaposlenih, ki jim Ferk ni izplačal ene plače in pol ter dela regresa. Podjetje, ki je po besedah lastnika propadlo zaradi visokih najemnin, milih zim zadnjih let, propadlih Zlatih lisic, dokončno pa zaradi koronavirusa, je za seboj pustilo tudi veliko neplačanih računov do (lokalnih) dobaviteljev in javnih mariborskih podjetij. Marpromu in Marturi Ferkovo podjetje ni plačalo skupno 36.000 evrov, Nigradu 1800 evrov in Snagi 1900 evrov. Nečisti računi so ostali tudi z mariborsko občino, ki iz stečajne mase terja 3600 evrov, in sicer iz naslova neplačane turistične in promocijske takse. Državnemu Telekomu pa Playgreen dolguje 15 tisočakov.

Miran Ferk
Igor Napast

Največji znesek, skoraj 150 tisočakov, je sicer prijavila NLB, vendar gre za pogojno terjatev oziroma poroštvo, ki ga je Playgreen dal tretji osebi in bo črtano, če bo kredit odplačan. 47.000 evrov iz naslova neplačanih najemnin bivši hotelir dolguje med drugimi še slabi banki, 41 tisočakov pa je v stečajno maso prijavilo Ferkovo podjetje Aferk. Gre za denar, ki ga je, ko je še računal, da bo podjetje lahko rešil, prispeval za stroške in plače zaposlenih, je pojasnil Ferk.

V navezi s hongkonškim poslovnežem

Zdaj je tudi znano, kdo je Ferkov poslovni partner, s katerim je načrtoval odkup pohorskih hotelov od DUTB. Gre za Siu Yin Panga iz Hongkonga, nekdanjega direktorja SHS Aviation, ki je med drugim leta 2017 skupaj s takratnim županom Andrejem Fištravcem na mariborskem letališču napovedal enajst novih linij. Pang je v stečajno maso prijavil 100.000 evrov. "Ta denar predstavlja posojilo partnerja. Zaradi te osebe sem sploh šel v ta posel. Jaz bi ga moral tožiti, saj mi je dal pismo o nameri in potrdilo, da bo šel v odkup hotelov," se jezi Ferk, o katerem so se razširile govorice, da je, da bi se izognil upnikom, pobegnil na tuje.

"Ves čas sem v Mariboru. Res nimam vzroka, da bi pobegnil. Niste pa prvi, ki ste me to vprašali. Nekdo mi je celo rekel, da me bodo Kitajci stran spravili. Naj pridejo, ničesar se ne bojim," Ferk odgovarja na vprašanje, ali je res odšel čez mejo. Dodaja pa, da mu za storjeno škodo ni vseeno, a da je zaradi lastnih vložkov "največ pri vsem izgubil sam".

Miran Ferk (drugi z leve) je bil povezan z ekipo nekdanjega župana Andreja Fištravca.
Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinšek

V podjetju le drobiž

Velika večina upnikov, vključno z zaposlenimi, se bo lahko sicer za kakršnokoli poplačilo najverjetneje obrisala pod nosom. Podjetje namreč nima skoraj nobenega premoženja. Stečajni upravitelj Zoran Masten pojasnjuje, da bo nekaj denarja kanilo iz prodaje opreme, ki jo je cenil na 1500 evrov, vložil bo tudi nekaj izvršb, od katerih pričakuje 6000 evrov. Podjetje ima sicer še za 68 tisočakov spornih terjatev, od katerih si Masten ne obeta prav veliko.

​Stečajni upravitelj še pravi, da je Ferk v postopku stečaja z njim korektno sodeloval. Bi pa bilo po njegovi oceni bolje, da bi lastnik Playgreena podjetje v stečaj poslal že takoj, ne pa šele nekaj mesecev zatem, ko je delavcem dal odpovedi. "Na ta način bi delavci lahko dobili nekaj malega denarja iz jamstvenega sklada, tako pa ga po mojih informacijah niso mogli dobiti," razloži stečajni upravitelj.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta