V Sloveniji je zaživelo več novih večgeneracijskih centrov (VGC), eden pred dvema mescema tudi v Mariboru. Imenuje se VGC+ Srce Štajerske in deluje na šestih lokacijah v Mariboru, pokriva pa tudi občine Maribor, Cerkvenjak, Hoče-Slivnica, Kungota, Miklavž na Dravskem polju, Pesnica in Starše. Izvajajo delavnice, izobraževanja, podporo in individualna svetovanja, vodilni partner je Center za pomoč na domu. V petletnem projektu sodelujejo še Andragoški zavod Maribor - Ljudska univerza, storitveno in invalidsko podjetje Ozara in TOTI DCA Maribor, ki je posodil svoje prostore v novem naselju Stanovanjskega sklada Republike Slovenije na Šarhovi ulici 95. Tam so se danes zbrali projektni partnerji, povabili so tudi sodelujoče župane.
Za uspešno in zdravo družbo
"Želimo graditi na pozitivni in povezani družbi, družbi vrednot, kakršne se mogoče pozabljajo ali izgubljajo, saj verjamemo, da je to edini ključ do uspešne in zdrave družbe," je povedala direktorica Centra za pomoč na domu Barbara Žgajner. Po njenih besedah na tej točki veliko delajo na promociji in vabijo tudi prostovoljce. "Prvi odzivi so zelo pozitivni, res sem presrečna, ker je toliko pozitivne energije," je dodala.
Preventivne programe izvajajo za različne ranljive skupine, med drugim za družine z nižjim socialno-ekonomskim statusom, otroke in mlade, ki tvegajo socialno izključenost, starejše iz socialno ogroženih okolij, migrante in begunce. Polona Lah, strokovna delavka iz Andragoškega zavoda, je pojasnila, da so en del programa delavnice s športno, kulturno, kulinarično, socialno in drugo vsebino, namenjene vsem generacijam, drugi del so individualna svetovanja, za kar je bila v zadnjem času prepoznana velika potreba v okolju. "S posamezniki urejamo najrazličnejše stvari, od postopka upokojevanja, pridobivanja različnih pravic iz socialnega področja do svetovanja glede vključitve v različne programe, možnosti pridobivanja različnih pomoči. Včasih pride sem kdo kaj natisniti ali izpolniti obrazec, se naročiti k zdravniku, kar je predvsem pri starejših velik izziv. Ali pa pridejo zgolj nekam na toplo popiti kavico ali čaj, se pogovoriti o vsakdanjih stvareh," je pojasnila Polona Lah.
Da se bo dogajalo tudi v okoliških občinah
Projekt je vreden skoraj 1,5 milijona evrov, financer je Evropska unija in ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Novi večgeneracijski center je pohvalil tudi mariborski župan Saša Arsenovič. "Imamo velike migracijske tokove, veliko novih prebivalcev našega mesta in regije, ki jih seveda želimo vključiti tako, da se bodo tukaj dobro počutili. Poleg tega imamo pa tudi veliko izzivov pri medgeneracijskem sodelovanju, zato me veseli, da smo del šestnajstih tovrstnih projektov v Sloveniji," je dejal. Projekt pozdravlja tudi župan Starš Stanislav Greifoner. "Veseli me, da sta vlada in pristojno ministrstvo ugotovila, da je tudi na tem področju potrebno delovati sistemsko. V občini Starše imamo dva objekta, tako imenovana dnevna centra aktivnosti, a smo ugotovili, da v zadnjem času dejavnosti tam usihajo. Zato je ta projekt izredno dobrodošel, da lahko ponudimo našim ranljivim skupinam, predvsem starejšim ljudem neko dogajanje," je razlagal.