Tretjega januarja 1915, še v času Avstro-Ogrske, se je v vasi Prepolje na Dravskem polju v današnji občini Starše rodila Marija Arih. Bila je najstarejša v družini Štumbergerjevih, ki je štela enajst otrok. V šoli je bila zelo nadarjena, in kot se je v zrelih letih rada spominjala, sta jo zanimala vesolje in astronomija. Želje so bile eno, življenjska realnost pa povsem nekaj drugega - kot najstarejša v družini Marija šolanja ni mogla nadaljevati, saj je morala paziti na mlajše brate in sestre in skrbeti zanje, nato pa je pri 16 letih že morala od doma. Bila je pridna, vestna, predvsem pa sposobna delavka v Hutterjevi tekstilni tovarni v Mariboru, zato jo je Josip Hutter takrat želel poslati na izobraževanje v tujino. Žal ji je bilo to zaradi razmer in okoliščin onemogočeno.
Marija je kot zgledna in marljiva delavka delovala tudi v Jugoslovanski strokovni zvezi, kjer je spoznala svojega bodočega moža Andreja Ariha, gorenjskega mladeniča. Z njim se je leta 1939 poročila in ustalila sta se v Mariboru. Na mesto ob Dravi je bila zelo navezana, saj je v njem preživela 85 let. Pred nacističnim napadom na takratno Jugoslavijo in v času nemške okupacije slovenske Štajerske in Maribora v drugi svetovni vojni so se jima rodili trije otroci: Mira, Aleš in Ciril. Otroke je skrbno vzgajala in jim dajala materinsko toplino ter skupaj z možem varen in topel dom. Vesela je bila vnukov, vnukinj in pravnukov in se z njimi poveselila, ko so jo obiskovali v Domu sv. Lenart pri Lenartu v Slovenskih goricah, v katerem je bivala zadnjih sedem let življenja. Vsakič jim je zaupala kakšno skrivnost, predvsem pa vedno svetovala, kako naj živijo v tem nemirnem svetu in v negotovih časih, da se bodo znali v življenju vsaj tako dobro znajti, kot se je ona. V svojih 108 letih je preživela kar šest držav, 27 županov, sedem denarnih valut, devet papežev, sedem mariborskih škofov in tri vojne, prvo in drugo svetovno vojno ter vojno za samostojno Slovenijo 1991.
Pred dvema letoma mi je ponosno dejala, da je najstarejša občanka kar treh občin, in to občine Starše, v kateri se je v Prepolju rodila, mestne občine Maribor, v kateri je preživela dobršen del življenjske poti, in občine Lenart, v kateri preživlja jesen življenja. V domu so jo izjemno cenili in spoštovali, saj je bila vzor skromnosti, poštenosti, spoštljivosti do sostanovalcev in življenjskega optimizma. To so bile njene velike vrednote, ki jh je znala živeti in jih je kot mama, babica in prababica z osebnim zgledom prenašala na svoje najdražje. Bila je vedrega duha, stroga do sebe in drugih, a po srcu nežna in preprosta "polanska" duša. Spominjam se njenega nasveta, po katerem so močna volja, upanje, vera in vsak dan žlica medu recept za dolgo življenje. Dokler je še zmogla, je rada odšla na izlet, zlasti na Gorenjsko, od koder je bil doma njen mož Andrej. Z nostalgijo se je spominjala planinskih poti, ki sta jih z možem na Gorenjskem skupaj prehodila. Ko je bila v domu še pri močeh, se je rada udeleževala svetih maš in pela cerkvene pesmi.
Ob slovesu od najstarejše Štajerke, gospe Marije Arih, se lahko sprašujemo, kakšna neki bi bila Marijina pot, če bi ji bilo dano, da bi se lahko izobraževala v želeni smeri. Dobimo odgovor, da bi bila morda celo ob boku svetovno slavnih - pevca Franka Sinatre, pevke Edith Piaf in režiserja Orsona Wellsa, ki so se rodili istega leta kot ona. Želimo ji mirnega zadnjega počitka.