Usoda mariborskega Farmadenta in ljubljanskega LL Grosista je še naprej negotova. Državni svet je namreč na predlog interesne skupine delodajalcev na novelo zakona o lekarniški dejavnosti izglasoval veto. Za veto je glasovalo 14, proti pa 10 državnih svetnikov. Državni zbor bo zdaj o noveli zakona odločal na naslednji, torej novembrski redni seji, o zakonu pa mora tokrat odločiti z absolutno večino glasov, za zakon mora tako glasovati najmanj 46 poslancev. Naj spomnimo, da je zakon oktobra sicer potrdilo 47 poslancev, 37 jih je bilo proti, kar pa še ne pomeni, da imajo zagovorniki novele iste glasove zagotovljene tudi pred ponovnim glasovanjem.
Državni svetniki so se, tako kot že pred tem poslanci, soočali z istimi argumenti. Zagovorniki veta so opozarjali, da bodo v primeru, da se novela uveljavi, zasebne gospodarske družbe, ki se ukvarjajo z veletrgovino z zdravili, v neenakopravnem položaju z družbami, ki so v javni lasti, ogrožena naj bi bila tudi neodvisnost farmacevtov, na katere naj bi mariborska in ljubljanska občina vršili pritisk za prodajo določenih zdravil, ki jih ponujata njena veletrgovca Farmadent in LL Grosist. Nasprotno so zagovorniki novele opozarjali, da pritisk za prodajo določenih zdravil na farmacevte in zdravnike lahko vršijo zgolj njihovi proizvajalci, ne pa občine. Ob tem so opozarjali, da bo v primeru neizglasovanja novele prevladal interes kapitala nad interesi državljanov, kot tudi, da bo v tem primeru trg z zdravili popolnoma prešel v roke tujcev. Nastal bi namreč duopol dveh veletrgovcev, Kemofarmacije in Salusa, s čemer bo Slovenija pri oskrbi z zdravili popolnoma odvisna od tujcev, ki bodo deležni tudi vseh dobičkov iz dejavnosti.
"Očitno so svetniki dali prednost kapitalu pred javnim interesom."
"Nad odločitvijo državnega sveta sem izredno razočaran, očitno so svetniki dali prednost kapitalu pred javnim interesom. Vsekakor bom nadaljeval prizadevanja za ohranitev Farmadenta v javni lasti in skušal v to prepričati tudi čim več poslanskih kolegov. Upam, da se bodo zamislili nad situacijo, v kateri lahko gre to, kar so leta dolgo gradile lokalne skupnosti, zdaj v roke tujcev," se je na odločitev državnega sveta odzval mariborski poslanec Branislav Rajić.
Da je župan Saša Arsenovič državne svetnike že pred glasovanjem o vetu z dopisom pozval, naj glasujejo proti vetu, pa sporočajo iz mariborske občine: "A se je državni svet odločil, da bo raje zaščitil tuji kapital. Verjamemo, da bo državni zbor v ponovnem glasovanju med kapitalom in javnim interesom vendarle izbral slednjega."