Začela se bo težko pričakovana obnova Čeligijevega stolpa v Mariboru

12.08.2021 06:06
Mariborska občina je z izbranim izvajalcem podpisala pogodbo o sanaciji Čeligijevega stolpa, s katero bo ohranila zgodovinsko vrednost edinega še stoječega stolpa severnega mestnega obzidja.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Izmed petih stolpov severnega mestnega obzidja je Čeligijev stolp edini ohranjen. Foto: Sašo BIZJAK
Sašo Bizjak

Mariborski župan Saša Arsenovič je konec julija podpisal pogodbo o sanaciji Čeligijevega stolpa z izbranim izvajalcem - podjetjem Saning iz Kranja. V postopku javnega naročila je bil Saning najugodnejši ponudnik, po pogajanjih je ceno znižal na 298.467 evrov. Skupni strošek izdelave projektne dokumentacije, projektantskega nadzora, arheoloških raziskav, gradbeno-obrtniških del in strokovnega nadzora bo sicer okoli 330 tisoč evrov, občina pa je zagotovila sofinanciranje iz javnega razpisa za izbor kulturnih projektov na področju nepremične kulturne dediščine. Iz državnega proračuna bo tako pridobila 123.285 evrov. Pogodbeni tok za izvedbo del je 30. september 2022, so sporočili z mariborske občine.

Lani nujna obnova ostrešja

Eden od petih stolpov severnega mestnega obzidja, ki še kot edini stoji v Gregorčičevi ulici in je obdan z novozgrajenimi stanovanjskimi bloki, je že dolga leta v zelo slabem stanju - leta 2019 se je zaradi dotrajanosti sesedel spodnji del severovzhodnega vogala stolpa, lani pa je občina interventno obnovila ostrešje, ki je bilo tik pred tem, da se zruši.

Na slabo stanje je opozoril mariborski zavod za varstvo kulturne dediščine, občina pa je za nujno obnovo tega srednjeveškega objekta pridobila sofinanciranje ministrstva za kulturo.

Sašo Bizjak

"Cilj investicije je, da objekt, zgrajen med letoma 1460 in 1465, ob katerem je še ohranjen del nekdanjega mestnega obzidja z vidnimi sledovi lesenih obrambnih hodnikov, in ki ima status nepremične kulturne dediščine ter spomenika lokalnega pomena, revitaliziramo in ohranimo njegovo prvobitnost in zgodovinsko vrednost. Objekt je namreč že v zelo slabem stanju. Lani je občina strešno konstrukcijo in kritino interventno obnovila, saj je bila ogrožena statika konstrukcije. Za končno zaščito pred nadaljnjim propadanjem pa je nujna celovita sanacija," so poudarili na občini.

Pred gradbenimi deli še arheološke raziskave

Pred začetkom gradbenih del bodo na objektu in v njegovi neposredni bližini izvedli predhodne arheološke raziskave, ki se bodo nadaljevale tudi med obnovo stolpa. "V okviru sanacije bomo sanirali temelje, zidove, medetažne konstrukcije, odprtine v zidovih Čeligijevega stolpa in uredili okolico. Dodatne oziroma konkretne namembnosti z vzdrževalnimi deli objekt neposredno ne bo pridobil, bodo pa omogočeni ogledi stolpa, v njem bo mogoče tudi urediti galerijo ali manjši muzej," so napovedali na občini.

V času del na objektu promet ne bo oviran, Mestna občina Maribor bo skupaj z izvajalcem poskrbela tudi, da bodo v stanovanjskih in poslovnih objektih v okolici minimalno čutili vpliv posegov na Čeligijevem stolpu, so še zagotovili na mariborski občini.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta