(KOMENTAR) Božičnice ...

Srečko Klapš Srečko Klapš
17.12.2024 05:00

Ob veselem pričakovanju božičnih in novoletnih praznikov je december tudi čas, ko družbeno odgovorna podjetja svoje zaposlene nagradijo za opravljeno delo in lojalnost podjetju, blagovni znamki, lastnikom ...

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinsek

Ob veselem pričakovanju božičnih in novoletnih praznikov je december tudi čas, ko družbeno odgovorna podjetja svoje zaposlene nagradijo za opravljeno delo in lojalnost podjetju, blagovni znamki, lastnikom ... Sindikati ob tem nastopajo v dveh vlogah, prva je javno spodbujanje podjetij, naj ob koncu leta še malo odprejo svoje blagajne ter zaposlenim in njihovim družinam olajšajo tehtanje med družinskimi proračuni in božičnimi darili. Druga, bolj pomembna pa so pogajanja z delodajalci o izplačilu in višini božičnic. Te so lahko izplačane v denarju, v obliki 13. ali 14. plače, kot poslovna uspešnost ali celo v delnicah, bonih in izdelkih. 

Za delodajalce in delavce je pomembno, da so ta izplačila do višine povprečne plače v Sloveniji z dohodnino neobdavčena, dodatno breme delodajalcev pri tem je "le" plačilo prispevkov. In to, da zaposlenih po zadnji sodbi vrhovnega sodišča ne morejo diskriminirati oziroma zniževati zneskov izplačanih božičnic glede na trajanje njihovega bolniškega staleža. 

Glede na to, da v podjetjih dela vse več zaposlenih preko kadrovskih agencij in posrednikov delavcev, morajo božičnice v enaki višini kot drugim, redno zaposlenim, v podjetjih izplačati tudi njim, če tega ne stori kadrovska agencija. V večjih družbah, kjer spremljajo, izračunavajo in objavljajo trajnostna letna EGS-poročila, pa morajo upoštevati, da bo višina božičnic vplivala tudi na kazalnike plačnih vrzeli med plačami za moške in ženske. 

V času, ko v redkih podjetjih usklajujejo plače z inflacijo, v javnem sektorju, ki sicer ni deležen božičnic, pa plače prihodnje leto s plačno reformo tudi opazno dvigujejo, bi lahko božičnice poleg regresov ohranjale kupno moč zaposlenih tam, kjer jim delodajalci že več let ali celo desetletje niso zvišali plač. Razen tistim z minimalnimi, ki jih po zakonodaji morajo. 

Da bi uzakonili božičnice ali 13. plače, je zaradi svobodne gospodarske pobude, na katero se sklicujejo delodajalci, utopično pričakovati. Čeprav je Meščeva Levica to v višini minimalne plače za vse zaposlene leta 2022 sicer poizkušala. A v Avstriji sta 13. in 14. plača uzakonjeni in obvezni, ob čemer je dohodninska olajšava več kot dvakrat višja kot pri nas ...

Verjamemo, da bi si božičnico zaslužili vsi zaposleni v Sloveniji, okoli milijon nas je, če bi vsak prejel 1000 evrov bruto, bi to delodajalce skupaj stalo dobro milijardo evrov. Na prvi pogled veliko, a če pogledamo, koliko zaposleni prispevamo k družbenemu bruto proizvodu, podjetjem in lastnikom, še posebej v panogah, v katerih imajo v bilancah v glavnem le človeški kapital, s katerim ustvarjajo prihodke ... Če tega ne zmorejo s projekti "upravljati" tako, da bi dosegali primerno dodano vrednost tudi za dostojni regres in božičnico, je morda treba ukrepati na menedžerski ravni, ne pa na krčenju v glavnem upravičenih stroškov dela zaposlenih.

Da bi lahko bila država manj požrešna, opozarjamo že leta. Ta sicer obljublja davčno razbremenitev stroškov dela, ki naj bi jih kompenzirala z višjimi davki na premoženje. Baje po novem letu boljše bo ..., upajmo, da tudi več božičnic.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta