Prvo pametno laboratorijsko pohištvo na svetu je produkt mariborskih podjetij in tudi celotna proizvodnja poteka v Mariboru

Mitja Sagaj Mitja Sagaj
16.05.2022 17:15
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V prednjo fronto predalov in omar vgrajeni ali nanje nameščeni preprosti digitalni zasloni, ki so brezžično povezani z usmerjevalnikom, so le del sistema, ki ga sestavljata še mobilna aplikacija za uporabnike in sistem na osebnih računalnikih.
Sašo Bizjak

V svetu laboratorijskega pohištva uveljavljeno mariborsko podjetje Mikro+Polo z digitalizacijo svoje linije pohištva Pregl (poimenovano je po Frideriku Preglu, prvem Slovencu, prejemniku Nobelove nagrade za kemijo) uvaja novost, ki omogoča natančno spremljanje vseh pomembnih parametrov laboratorijskega materiala, predvsem pa laboratorijem prinaša bistveno hitrejši dostop do vseh potrebnih informacij in tako večjo učinkovitost, prihranek časa in optimiziranje zalog. Novi produkt je nastal v sodelovanju s prav tako mariborskim zagonskim podjetjem Agitron, pa tudi celotna proizvodnja poteka v Mariboru.

Zanimivo za vse laboratorije

"V vseh laboratorijih se porabljeni laboratorijski material računovodsko obravnava kot potrošni material, ni namreč evidenc zanj, zato z novo rešitvijo naslavljamo problem, ki obstaja na trgu," o novosti, v razvoj katere so doslej vložili pol milijona evrov, pravi Marko Podgornik Verdev, generalni direktor podjetja Mikro+Polo. Dodaja, da so idejo za digitalizacijo sicer klasičnega laboratorijskega pohištva začeli gojiti leta 2017, zadnje leto in pol pa so moči združili z ekipo Agitrona, ki je lani digitaliziral tudi cenovke v prvem prodajnem salonu Xiaomija v Mariboru.

Novo rešitev so predstavili (od leve) Marko Podgornik Verdev in Tanja Gvardjančič iz podjetja Mikro+Polo ter Marko Liccardo iz startupa Agitron.
Sašo Bizjak

"Laboratorijskemu pohištvu smo želeli dodati digitalno dimenzijo in pri tem v ospredje postaviti vse izzive, s katerimi se srečuje osebje v kompleksnem okolju laboratorijev," je odločitev za nadgradnjo linije na današnji predstavitvi pojasnila Tanja Gvardjančič, vodja projekta Pregl Digital, ter dodala, da sta bila njihov kapital ob tem predvsem lastno znanje in dobro poznavanje strank. Podjetje, ki ima v naboru približno 800.000 artiklov, zgolj v Sloveniji sodeluje z 10.000 strankami, s Pregl Digitalom pa ciljajo predvsem na tuje trge. Za zdaj bodo izdelek, ki ga bodo konec junija 2022 premierno predstavili na vodilnem svetovnem sejmu za laboratorijsko tehnologijo, analize in biotehnologijo Analytica v Münchnu, testno preizkušali trije laboratoriji, od katerih je eden mikrobiološki, eden kemijski in eden v akademskem okolju. Je pa rešitev, s katero je mogoče nadgraditi tudi že obstoječe laboratorijsko pohištvo (tudi drugih znamk), zanimiva za prav vse laboratorije, v farmaciji, šolstvu, zdravstvu ...

Pregled nad vsemi kemikalijami

Preprosto spremljanje iz zalog laboratorija odvzetih ali dodanih količin laboratorijskega materiala, kar zdaj poteka z listki in medsebojnim obveščanjem zaposlenih, bo poslej potekalo le preko mobilne aplikacije, hkrati pa sistem uporabnika obvešča tudi o pretečenih rokih, o bližajočih se potekih rokov uporabnosti, o nizkih zalogah, tudi o nevarnih kemikalijah, ki ne smejo biti v istem prostoru z vnetljivimi kemikalijami, le klik proč pa je so tudi varnostni listi in analizni certifikati, zdaj spravljeni fizično v mapah.

"S sistemom imamo pregled nad vsemi kemikalijami, tudi v celotni stavbi, ker pa spremljamo še odlive kemikalij s pretečenim rokom uporabe, ima sistem trajnostni učinek, saj ne le niža stroške z optimizacijo nabave in porabe, temveč tudi sledi nevarnim odpadkom," pojasnjuje Gvardjančičeva. "V naslednjih petih letih računamo prodajo elektronskih dodatkov v višini milijona evrov, medtem ko bo prodaja celotne linije pohištva Pregl Digital po načrtih dosegla deset milijonov evrov," napoveduje Podgornik Verdev.

Agitron, ki je razvil sistem in zaslone, skrbi tudi za strežniški in administrativni del, na pomislek o morebitni možnosti kraje podatkov pa direktor podjetja Marko Liccardo odvrne, da skrbi ni, saj so ti varovani na več ravneh.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta