Mlada mariborska inovatorja, sicer študenta 6. letnika Medicinske fakultete Univerze v Mariboru, Matej Žnidarič in Žan Michel Žurga sta na Kickstarterju - platformi, ki omogoča predstavitev in uveljavitev ustvarjalnih projektov, predstavila lesen inhalator za eterična olja Kiff. Gre za izdelek, ki bo ljudem pomagal pri odvajanju od kajenja in hkrati blažil simptome, povezane s stresnim načinom življenja. Za objavo na Kickstarterju sta se odločila, da bi zbrala začetna sredstva za zagon proizvodnje in povečala prepoznavnost na svetovnem trgu. V enem tednu sta zbrala 69 podpornikov, ki so jima donirali okoli 3000 evrov od začrtanih 5000 evrov, kolikor jih potrebujeta.
"Vonj po mentolu je sčasoma zbledel, plastični inhalator pa končal v smeteh"
Navdih dobila med koronakrizo
Žnidarič pojasnjuje, da sta navdih za izdelavo izdelka dobila lani v obdobju vsesplošnega zaprtja, ko sta si zaradi prehlada v lekarni kupila žepni inhalator z vonjem po mentolu, da bi ublažila simptome zamašenega nosu. "Vonj po mentolu je sčasoma zbledel, plastični inhalator pa končal v smeteh. Dobila sva idejo, da pantentirava izdelek, ki ne bo samo zabaven za uporabo, temveč bo tudi pozitivno vplival na zdravje," pove Žnidarič in doda, da je glavni problem plastičnih izdelkov, da jih vse več uporabljamo, končajo pa kot smet.
Najprej sta raziskala prednosti uporabe eteričnih olj in njihove pozitivne učinke. "Tako sva se odločila izdelati lesen inhalator za omenjena olja, ki bo namenjen večkratni uporabi. S pomočjo 3D-oblikovanja sva dizajnirala različne oblike izdelka in natisnila začetne prototipe. Kasneje sva preizkušala različna eterična olja, ki sva jih nanesla na bombažna polnila in jih vstavila v inhalator," pojasnjuje Žnidarič. Zamislila sta si štiri skupine arom: sivko, črni poper, limonsko travo in mešanico za svež zadah - fresh breeze. "Sivka in limonska trava sta primerni za sprostitev ter ob glavobolu in stresu. Črni poper zmanjšuje potrebo po kajenju, mešanica fresh breeze pa ima osvežilen vonj po mentolu in je primerna za blaženje simptomov prehladnih obolenj," razloži.
Del prihodkov v dobrodelne namene
Inovator Žnidarič poudari, da je dodana vrednost inhalatorja v tem, da je ročno izdelan iz slovenskega lesa. "Glede na to, da imamo v Sloveniji dolgo tradicijo lesarstva, se nama je zdel les logična izbira z vidika uporabnosti in izgleda. Pri proizvodnji želiva delovati čim bolj trajnostno in postaviti večji del v Sloveniji," pove.
Želita si še, da bi šel del prihodkov v dobrodelne namene, saj je namen pomagati pri vzpostavljanju zdravega življenja in odvajanju od kajenja. Za vsak prodan izdelek bo posajeno drevo na območjih, ki jih je prizadela deforestacija. Sporočilo tega je, da za zdravo življenje potrebujemo tudi zdrav planet, pojasnjujeta. Projekt sta razvijala pol leta in se kot študenta ves čas srečevala z omejenim proračunom, a sta z zagnanostjo uspela projekt pripeljati do točke, ko je produkt primeren za prodajo.
Actimatch bo kmalu doživel prenovo
Kiff ni pravi podjetnški podvig Mateja Žnidariča, saj je ta že konec lanskega leta s prijateljema razvil in predstavil drugačno družbeno omrežje Actimatch, ki bo že čez dober teden doživelo večjo spremembo. "Actimatch smo ga v zadnjih mesecih precej posodobili in ga preoblikovali v družabno omrežje. V začetku 2022 bomo lansirali še različico za operacijski sistem iOS in se proti koncu leta 2022 - če gre vse po sreči - pokazali še v ZDA," pravi Matej Žnidarič in in dodaja, da so se v času karantene primarno osredotočali na personalizirano povezovanje ljudi s podobnimi interesi. "Sedaj pa je naš cilj platformo preoblikovati v varno družabno omrežje, kjer bodo podatki v lasti uporabnika in ne tretjih oseb, kot se je izkazalo pri Facebooku," še pravi sogovornik.