Na Češkem, Madžarskem, Poljskem, Slovaškem in v Sloveniji je industrija upravljanja premoženja že dobro uveljavljena. V družbi Raiffeisen Capital Management so v zadnjih letih v teh državah zabeležili veliko rast premoženja. To je povedal Gunter Deuber, vodja Raiffeisen Research, ob predstavitvi radarja za upravljanje sredstev v srednji in vzhodni Evropi, ki ga je razvila družba Raiffeisen Capital Management. Tako je prvič mogoče oceniti, kakšne možnosti za razvoj imajo posamezne države na tem območju.
Zdaj še niso na enaki ravni kot zahodnoevropske države, jih pa bodo v prihodnjih šestih letih še naprej dohitevale, postopoma se tudi prilagajajo zahodnoevropskim standardom. "Naše napovedi kažejo, da bo skupno premoženje v teh državah že leta 2028 doseglo in preseglo Avstrijo," pravi Gunter Deuber.
Najpomembnejši dejavnik bo organska rast premoženja
Njihova letna stopnja rasti bo 12,1 odstotka. Gonilo te rasti bodo neto prilivi, ki bodo k tej rasti prispevali na letni ravni 7,1 odstotka. V Avstriji bo rast sektorja upravljanja premoženja do leta 2030 s 5,2-odstotno letno stopnjo rasti ostala stabilna. Najpomembnejši dejavnik bo organska rast premoženja, ki bo letno prispevala 3,8 odstotka, medtem ko bodo neto prilivi predstavljali le 1,4 odstotka avstrijske rasti.
V napovedih so upoštevani pretekli neto prilivi, tudi povezava med sredstvi ter rastjo bruto domačega proizvoda (BDP) in višino sredstev, vključno z napovedmi BDP, ki jih je pripravila Raiffeisen Research. Upoštevane so še določene konvergenčne predpostavke glede stopenj varčevanja in naložbenega vedenja ljudi v posameznih državah.
Uporabniki radarja lahko vidijo:
- kako visoka so sredstva v upravljanju v posameznih državah,
- v katere razrede premoženja se večinoma vlaga,
- kdo so najpomembnejši akterji v državi in kdo je vodilni na trgu.
Za trge, kot so države srednje in vzhodne Evrope, je napovedovanje rasti upravljanja sredstev na podlagi kombinacije cikličnih in strukturnih dejavnikov še posebno pomembno, je pojasnil Gunter Deuber. Omogoča namreč vključevanje dolgoročnih trendov. "Z našim radarjem upravljanja premoženja v srednji in vzhodni Evropi s podatki Evropskega združenja za upravljanje skladov in premoženja EFAMA in Raiffeisen Research omogočamo hitro dostopen pregled razvoja sektorja upravljanja premoženja v srednji in vzhodni Evropi ter enostavno primerjavo posameznih trgov. Vidimo tudi, kakšno vlogo ima Raiffeisen na teh trgih in kakšen je potencial v posameznih državah," razlaga Michal Kustra, izvršni direktor družbe Raiffeisen Capital Management.
Pomembna je ocena možnosti za prihodnjo rast sektorja upravljanja premoženja
Uporabniki radarja lahko vidijo, kako visoka so sredstva v upravljanju v posameznih državah, v katere razrede premoženja se večinoma vlaga, kdo so najpomembnejši akterji v državi in kdo je vodilni na trgu. Poleg tega jim ponuja informacije o makro podatkih (prebivalstvu, dohodku na prebivalca, BDP, napovedi rasti in stopnji varčevanja) za posamezne države in informacije o brezposelnosti, nakazilih iz tujine, zasebni potrošnji.
Pomembna funkcija radarja je ocena možnosti za prihodnjo rast sektorja upravljanja premoženja v posameznih državah. Tako je mogoče napovedati rast trgov upravljanja premoženja v naslednjih šestih letih, to je do leta 2030.
Vključenih štirinajst držav
Radar za upravljanje premoženja srednje in vzhodne Evrope vključuje štirinajst držav: Albanijo, Avstrijo, Bosno in Hercegovino, Bolgarijo, Češko, Hrvaško, Kosovo, Madžarsko, Poljsko, Romunijo, Srbijo, Slovaško, Slovenijo in Ukrajino.
Družba Raiffeisen Capital Management je v zgodnjih devetdesetih letih prejšnjega stoletja v državah srednje in vzhodne Evrope prva začela ponujati naložbe v sklade. "Danes ima Raiffeisen Bank International AG prek svojih mrežnih bank na osmih trgih, brez Avstrije, lastne družbe za upravljanje skladov, na petih od teh trgov pa ima tudi družbe za upravljanje pokojninskih skladov," je povedal Michal Kustra.
Družba Raiffeisen Group Asset Management je septembra letos na teh trgih imela v upravljanju nekaj manj kot 65 milijard evrov, kar je nov rekordni znesek. "Od tega je 1,1 milijarde evrov že naloženih v odgovorne investicije. Ta številka nenehno narašča in se je od leta 2020 povečala za 25 odstotkov," je pojasnil Michal Kustra. V skladih in na kapitalskih trgih v državah v regiji srednje in vzhodne Evrope ne varčujejo le premožni posamezniki, temveč vsi, ki lahko dajo na stran več kot 20 evrov na mesec.