Dr. Bračič je nogometašem Aluminija odsvetoval tekmo z Mariborom: Z vidika stroke sem želel predstaviti, kaj se zgodi, če ...

Miha Dajčman Miha Dajčman
25.08.2020 08:12

Z ekspertom za športno diagnostiko in svetovalcem za telesno pripravo, ki je nogometašem Aluminija odsvetoval tekmo z Mariborom le pet dni zatem, ko so jim dovolili zapustiti stanovanja in skupaj trenirati.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Osebni Arhiv

Nekdanji vrhunski atlet, državni prvak v teku na 400 metrov v vseh kategorijah, zdaj pa ekspert za športno diagnostiko in svetovalec za telesno pripravo številnih slovenskih športnih zvez je nogometnemu klubu Aluminij priporočil, da tekme po petih dneh skupnih priprav po karanteni - kot so covid sklepi NZS-ja - ne odigrajo. To je povzročilo kar manjšo afero, ker Kidričani niso želeli odigrati uvodne tekme novega državnega prvenstva. Dr. Mitja Bračič se ukvarja tudi z načrtovanjem in vodenjem sodobnih ter nadzorovanih načinov treniranja in specialne priprave po poškodbah vrhunskih športnikov, mladih talentov in rekreativcev. V preteklosti je sodeloval z nekaterimi vrhunskimi slovenskimi športniki iz različnih športnih panog.
Kako je prišlo do sodelovanja z Aluminijem in tega, da ste zanj podali strokovno mnenje?
"Z Borutom Arličem (direktorjem NK Aluminij, op. p.) se že dolgo poznava, saj sva oba z velenjskega konca, sodelovali smo, ko je bil športni direktor pri Olimpiji. Za Aluminij smo pred kratkim naredili obrazno masko, ki jo je po zlomu nosu uporabljal nogometaš Luka Petek. Arlič me je poklical, da bi podal neodvisno mnenje."
Kaj ste v svojem mnenju izpostavili?
"Z vidika stroke sem želel predstaviti, kaj se zgodi, če človek dva tedna leži v stanovanju in ne trenira. Kako izgubi gibalne, telesne sposobnosti ter kaj to pomeni za mentalno zdravje nogometašev in kaj za tehnično in taktično pripravo. Na koncu pa sem izpostavil tudi, da evropska nogometna organizacija Uefa vseskozi govori o fair playu, a ekipi nimata enakih pogojev za pripravo, če je ena v karanteni 14 dni, druga pa 14 dni trenira. Ti dve ekipi nimata enakih možnosti, če gresta na tekmo takoj po karanteni ene od ekip, in to se mi ne zdi pravično. Najbolj pravično bo, ko bodo lahko zdravi nogometaši trenirali naprej, iz procesa priprav pa bodo izločeni le okuženi."

Tadej Regent
 
Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta