Nemci so bili prvi, ki so nadaljevali nogometno ligo po koronakrizi. Zdaj so med prvimi, ki želijo vrniti gledalce, debata pa se je preselila tudi v politične dvorane. Notranji minister Horst Seehofer, ki je zadolžen tudi za področje športa, ocenjuje, da se bodo z novo sezono na tekme vrnili tudi gledalci. Seehofer je na ta način uslišal zahteve navijačev in klubskih uprav. Prav v slednjih so zelo aktivni in v münchenskem Bayernu, tudi Seehofer je Bavarec, pripravljajo več scenarijev. V prvi fazi tudi denimo vsaj delno vrnitev gledalcev, brez katerih nogomet na zelenici enostavno ni isti. Tudi Seehofer o gledalcih govori kot o 12. igralcu ekipe.
Korak za korakom
Pri münchenskem Bayernu so že predlagali, da bi v prvi fazi na stadion Allianz Arena, ki sprejme 75.000 gledalcev, vrnili vsaj 10.000 ali 11.000 ljudi. "Korak za korakom moramo stopiti naprej. Absolutno se zavzemam za to, da se gledalci vrnejo na tribune, a seveda v okviru smotrnega načrta," je k temu dodal nekdanji legendarni vratar Oliver Kahn.
Kako pomemben je nogomet, pa potrjujejo tudi odzivi drugih politikov. Socialdemokrat Sebastian Hartmann predlaga, da se v prvi fazi zaprejo stojišča, nato pa poskusno gledalci sedijo v vsaki drugi vrsti in na vsakem tretjem stolu.
Infantino navijače prosi za potrpežljivost
Predsednik Mednarodne nogometne zveze Gianni Infantino očitno ne računa na skorajšnjo vrnitev gledalcev na nogometne stadione. "Tolerantnost in razumevanje sta v teh časih zelo pomembna. Ne smemo pa pozabiti, da obstaja tudi prostor za navijače," je danes v video sporočilu članicam Fife povedal Infantino in dodal, da nogomet brez publike ni isti. "Še vedno neutrudno, a tudi diskretno in s spoštovanjem delamo na tem, da po korakih presežemo te začasne ukrepe. A obenem moramo z vso odgovornostjo poskrbeti za to, da bodo gledalci na stadionih spet varni," je dejal 50-letni Švicar.
Infantino je dodal, da se bo preko medmrežja še tesneje povezal s posameznimi nacionalnimi zvezami in skupaj z njimi "iskal rešitve za boljši nogomet v prihodnosti". Tukaj ne gre le za gledalce, ampak tudi za morebitno omejitev plač nogometašev, davčne mehanizme ter obremenjenost igralcev in s tem povezano spremembo tekmovalnih koledarjev. Infantino dodaja, da o vseh teh pomembnih vprašanjih ne sme odločati majhna skupina ljudi v eni od sobic. "Ti časi so definitivno minili," še pravi Infantino.