Grad Turnišče s parkom je Mestna občina Ptuj (MOP) od države dobila v last pred šestimi leti, ko se je zavezala, da bo preverila možnosti za optimalno rabo gradu. Ta naj bi bil po obnovi namenjen kulturni in izobraževalni dejavnosti pa tudi podjetništvu in z njim povezanimi turističnimi dejavnostmi. Okolica ponuja možnosti za rekreacijo, promocijo hortikulture in kar nagovarja k predstavitvi izdelkov lokalnega porekla. Zdaj kaže, da so bila pričakovanja prevelika, saj vodstvo MOP razmišlja o vrnitvi gradu nazaj v državne roke. V tem času je bil sicer izdelan konservatorski načrt kot del projektne dokumentacije za pridobitev kulturovarstvenega soglasja za obnovo in oživitev kulturnega spomenika državnega pomena, a dejstvo je, da grad propada.
Država slaba gospodarica
Mestnega svetnika Andreja Čuša je pred časom zanimalo, kaj se z gradom dogaja, in izvedel je, da z državo sklenjena pogodba onemogoča prodajo pred letom 2023, pa tudi, da ni investitorja, ki bi bil pripravljen vlagati v kompleks. Županja Nuška Gajšek pravi, da v zadnjem letu kompleksa niso urejali, so si pa grad ogledali in ocenili, da bi obnova stala vsaj 15 milijonov evrov, tega denarja pa občina ne more zagotoviti. Turnišče naj bi si tako v prihodnje ogledali svetniki pa tudi vsi, ki jih problematika zanima, da bi tako lažje sprejeli odločitev o usodi gradu.
15
milijonov evrov bi stala vsaj približna obnova gradu
Sprehajalna pot po parku
Se pa te dni v grajskem parku Turnišče vendarle dogaja. ZRS Bistra Ptuj kot partner v projektu HICAPS v okviru programa Interreg Central vodi projekt, usmerjen v krepitev trajnostne rabe kulturne dediščine, s poudarkom na grajskih parkih. Projekt poteka od junija 2017 in se bo zaključil prihodnje leto.
Kdo bo kupil Ristovec?
MOP se je pred časom odločila prodati tudi dvorec Ristovec v primestnem naselju Brstje. V nekdanjem vodnem dvorcu so bila do pred nekaj let socialna stanovanja. Javna dražba za prodajo tega kulturnega spomenika lokalnega pomena bo prihodnji torek, izklicna cena pa je 85 tisoč evrov.