V skladiščnih prostorih ptujske železniške postaje, v katerih deluje znani ptujski humanitarec Ignac Habjanič, je bilo minuli petek še posebno živahno. Nove, dobre tri tone zbranih plastičnih zamaškov so namreč v hladnem jutru čakale na odvoz, izkupiček od prodanih zamaškov pa je Habjanič tokrat namenil triletnemu Žigi Marajhu iz Drbetincev v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah, ki ima cerebralno paralizo.
Zamaške običajno pomaga nalagati tudi kakšen znani Slovenec. Tokrat je zbrane s svojim obiskom razveselila ena najuspešnejših slovenskih športnic, smučarka Ilka Štuhec, ki je tudi poprijela za delo in vreče z zamaški pomagala naložiti na tovornjak Slovenske vojske. "Z veseljem se udeležim takšnih dogodkov. Gospodu Ignacu pa vsa čast, da se je lotil tega. Verjamem, da je za tem ogromno dela, pa tudi, da lahko prav vsak pomaga z zbiranjem, saj vsak kdaj spije kak napitek iz plastenke. In to je res najmanj, kar lahko naredimo," je dejala Ilka Štuhec ter Žigi in njegovi družini še dodatno polepšala dan, ko je triletniku podarila eno od svojih uradnih startnih številk.
Kot pravi Habjanič, je njegovo sodelovanje z znanimi športniki, glasbeniki in drugimi znanimi obrazi usmerjeno predvsem v to, da bi še koga prepričali, da zamaškov ne bi vrgli v smeti, saj lahko s tem pomagamo ljudem, hkrati pa tudi naravi: "Športniki so vzor mladim, pa tudi starejšim. Tokrat sem za pomoč prosil Ilko, saj tudi sama ob številnih poškodbah v preteklosti dobro ve, kaj pomeni, ko skušaš telo pripraviti, da stori še kaj več. Danes vidimo, da tudi pomaga nalagati. Morda pa bo še kdo ob tem pomislil, da bi, če je Ilka pomagala nalagati zamaške, lahko te tudi sam shrani in jih ne meče stran."
Več kot 71 doslej odpeljanim tonam plastičnih zamaškov je Habjanič s tokratnim odvozom dodal skoraj tri in pol tone, ki so jih spet zbirali ljudje iz praktično vse Slovenije. Izkupiček od njihove prodaje pa bo dobrih tisoč evrov: "Vesel sem, da se je znova odzvalo toliko ljudi in nam je uspelo zbrati tako lepo količino zamaškov. Me pa žalosti, da moramo težave otrok s posebnimi potrebami in bolnih otrok reševati posamezniki, saj država očitno za to nima posluha."
Habjanič se je ob tem spomnil primera, ko je pomagal zbirati denar za terapije deklice, za katero so zdravniki sicer družini napovedali, da ne bo nikdar hodila: "Za starša je po mojem mnenju neka taka informacija ubijajoča. A družina se je trudila na vse mogoče načine, tudi z zbiranjem zamaškov in različnimi donacijami. Mislim, da je bilo dekle trikrat v ZDA. Danes hodi, sicer s težavo in s pomočjo ene bergle. Oče pa mi je povedal, da nameravajo po četrtem obisku berglo pustiti v ZDA."
Kako prispevati zamaške?
Plastične zamaške lahko pustite na Ptuju in v okolici v posebnih posodah, ki jih Ignac Habjanič namešča ob zabojnike za odpadke. Tiste, ki so zbrali več zamaškov, vabi, da, jih oddajo v ali pred njegovimi skladiščnimi prostori, ki so v stavbi na drugi strani tirov ptujske železniške postaje. Zainteresirani za sodelovanje ga lahko kontaktirate tudi preko na e-mail zamaskiptuj@gmail.com.
S tako majhnim in preprostim dejanjem, kot je zbiranje odpadnih plastičnih zamaškov, so tokrat številni prispevali denar za nujno potrebne terapije, ki bodo triletnemu Žigi omogočile čim večjo samostojnost in uspešnejši razvoj. Družina z Žigo obiskuje terapije, od petih terapij tedensko kar trikrat samoplačniško. V njihovem imenu se je ob priložnosti vsem iz srca zahvalila tudi mama Iris Zorko.
Pri zbiranju zamaškov pa so se letos, ko so se z izkupičkom od njihove prodaje v sodelovanju s Habjaničem odločili pomagati malemu sokrajanu, še posebej potrudili tudi na podružnični Osnovni šoli Cerkvenjak – Vitomarci, kjer je, ker so eko šola, zbiranje zamaškov že dolgoletna tradicija. Pri tem so se jim po besedah mentorice Andreje Dovečar Šegula pridružili še številni občani, ki so družini poleg zamaškov darovali tudi finančna sredstva. V šoli pa sodelovanje s ptujskim humanitarcem načrtujejo tudi v prihodnje.