V tem šolskem letu so na Osnovni šoli (OŠ) Videm pri Ptuju pri izbirnem predmetu robotika v tehniki svoje delo nadgradili s sodelovanjem z Elektro in računalniško šolo Ptuj ter mednarodnim podjetjem s sedežem na Ptuju DoxaKey.
Vidijo, kaj lahko delajo
Aldo Ilešič, ustanovitelj podjetja DoxaKey, poudarja, da na ta način mednarodna podjetja vračajo čim več v svoje okolje: "S sistemom Lego in računalniško podporo želimo mladim brezplačno dati možnost razmišljanja, kaj vse lahko delajo. Na srečo imamo uspešne šole. Mi se lahko pojavimo kot kasnejši delodajalec. Pomembno je, da imajo mladi interes. Šteje tudi primeren odnos ravnateljev do takih projektov. Otroci radi vidijo, da je pridobljeno znanje oprijemljivo, da deluje. Razumljivo pa je, da jim ne moremo dajati preobsežnih nalog."
Naučili so se veliko
Ravnatelj poudarja, da so učenci od začetnih korakov ob začetku šolskega leta do danes zelo napredovali. Pridobili so si osnove programiranja, kjer so se naučili usmerjati osnovnega robota, da se je znal peljati naprej in nazaj. Z novimi znanji so ob koncu polletja že znali sprogramirati in sestaviti model avtomatizirane proizvodnje."Robotska roka je zaznala tovor, ga dvignila in naložila na tekoči trak. Na drugi strani ga je druga robotska roka dvignila s tekočega traku in položila na polico," o pridobljenem znanju in veščinah osnovnošolcev doda ravnatelj.
Pri izbirnem predmetu sodelujejo učenci osmega in devetega razreda, ki si za to zanimivo delo, nad katerim so več kot navdušeni, vzamejo čas po rednem pouku, ob četrtkih med 12.50 in 14.40. Vendar pogosto ostanejo še veliko dlje. Aldo Ilešič: "Za nas je pomembno, da učenci pristopijo z svojo igrivostjo in ustvarjalnostjo, da jim damo nekaj, kar jih resnično zanima in pritegne. In mislim, da nam je povsem uspelo, saj jim čas, kot pravijo, še prehitro mine."
Ko vidiš, da deluje
Kristjan Rosi je devetošolec, ki je pri tem izbirnem predmetu bil že lani: "Zelo mi je všeč, da naredimo nekaj praktičnega. Lani smo denimo z lego roboti sodelovali na tekmovanju in smo se odlično odrezali, saj smo bili deveti. Najprej smo se naučili, kako sestaviti poligon za robote, v tem šolskem letu pa tudi, kako sprogramirati delovanje robotov. Navdušen sem. Ko vidiš, da znaš narediti najprej vse na računalniku, da potem ta stvar deluje ... Sestavljanje robotov pa je nadvse zanimivo, a tudi zapleteno, saj moraš poskušati, včasih vse skupaj razstaviti in še enkrat znova poskusiti. In mi smo poskušali, dokler nam ni uspelo, kar pomeni, da smo bili v šoli še dolgo po pouku."
V robotki je prihodnost
Pomembno je, da je mladim robotika všeč. Pevec poudari, da s tem podjetje doseže tudi svoj cilj, da čim več mladih pritegne v to smer tehnike. "V našem podjetju jim kasneje omogočamo tudi šolanje, kjer jih neposredno pripravimo za ta nova področja, v katerih imajo bodočnost."