Organizatorji so bili z obiskom zadovoljni, čeprav je vreme nekoliko ponagajalo in je predvsem v petek veliko dogodkov odpadlo. Tridnevni festival je sicer potekal že lani, a so ga letos Ptujčani po besedah Jane Gerl z Zavoda Tura, ki je organizator festivala, že bolje sprejeli. "V bistvu želimo Ptujčane aktivirati, da povejo zgodbe, ki jih poznajo. O ljudeh, ki so živeli na Ptuju, o zgradbah, o legendah, karkoli vedo. Da se te zgodbe ne bi pozabile in izgubile," pravi Gerlova o vodilni ideji tega mladega festivala. Hkrati si želijo Ptuj prikazati še v neki drugačni luči, ne le kot najstarejše slovensko mesto. "Seveda to je in smo na to zelo ponosni, a Ptuj je tudi poln nekih češnjic, ki jih moramo poiskati in nam jih morajo ljudje povedati."
Nekoliko drugačen turizem
Festival, ki je bil letos teden kasneje kot lani, so uspešno povezali tudi s svetovnim dnevom turizma, saj gre tudi tu za neko vrsto turizma, poudarja Gerlova - za individualni, drugačni turizem, ki ima po njenem mnenju prihodnost. "Ptuj bi moral težiti k temu, da bi privabil individualne goste, taki gostje se zanimajo za drugačna doživetja, za zgodbe, vodenja. In ta festival je na primer taka priložnost."
Na Zavodu Tura že nekaj časa ugotavljajo, da jim je blizu prav te vrste turizem. Kreativni turizem, ki temelji na individualizmu, majhnih skupinah, na drugačnem dogajanju, drugačnih temah. V ta namen so se povezali z mariborskim Rajzefibrom in ta trenutek sodelujejo pri projektu Potujoča akademija kreativnega turizma, s katerim turistične ponudnike ozaveščajo prav o tem tipu turizma. "Sami pa smo lani začeli z degustacijami vina v temi, v rovu pod ptujskim gradom, in letos smo to nadgradili z degustacijami piva. Predvsem pa so se prijeli vodeni ogledi rova," o njihovi ponudbi, ki je v tem in preteklem letu na Ptuju doživela kar precej pozornosti, še pravi Gerlova.