Direktorica Zdravstvenega doma (ZD) Ormož Vlasta Zupanič Domanjko te dni v obvestilu županom občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž, ki so njegove ustanoviteljice, ter drugim pristojnim ustanovam bije plat zvona. Ormoški ZD se namreč sooča z veliko in že skoraj neobvladljivo kadrovsko stisko.
Težave vse do septembra
Tako stanje direktorica napoveduje vsaj do septembra letos. Kot še pojasnjuje, imajo na matični lokaciji le eno specialistko družinske medicine, ki dela redno delo, dnevno urgenco in dežurstvo. Imajo sicer še tri specialistke družinske medicine, a sta dve na bolniški, ena jo bo nadaljevala v porodniško, tretja je že na porodniškem dopustu.
Ormoškemu ZD bodo pomagali urgentni zdravniki s Ptuja, iz Ljutomera ali iz Maribora
Prosili za pomoč sosede
Neobvladljiv problem za ZD Ormož je zdaj, kako ob taki kadrovski podhranjenosti zagotoviti zdravnike v tako imenovani zunajbolnišnični nujni pomoči na ormoškem območju v času, ko njihovi zdravniki delajo v ambulantah, torej med sedmo zjutraj in osmo zvečer. Takrat ZD skoraj ne more več zagotoviti zdravnika v ekipah urgentne službe.
Zato je direktorica zaprosila za pomoč v nujnih primerih ZD Ljutomer in Ptuj. "Pomagajo nam glede na teren, saj želimo zagotoviti, da naši bolniki ne smejo čutiti pomanjkanja zdravnikov. Teči morata tako ambulantno delo kot nujna medicinska pomoč na terenu, saj smo zavezani, da zagotovimo pomoč in dostopnost za vse prebivalce na Ormoškem v enaki meri." Kljub pomoči omenjenih sosednjih ZD bodo v dežurni službi na razporedu za april dva ormoška zdravnika po sedem ali osemkrat in dva specializanta po štiri- do sedemkrat. Ptujski in ljutomerski ZD sta pripravljena pomagati, vendar lahko problemi nastanejo ob morebitnih sočasnih intervencijah. Zato je direktorica ptujskega ZD dr. Metka Petek Uhan predlagala, da vključijo tudi pomoč iz mariborskega ZD.
Skrajno nadurno delo
V odprtem pismu vodstvu ZD Ormož in ministrstvu za zdravje tamkajšnji zdravniki opozarjajo: "Opravljamo urgentno službo sočasno z delom v ambulanti. Če smo primorani iti na teren in oskrbeti pacienta ter ga transportirati v bolnišnico, delo v ambulanti zamrzne vsaj dve do tri ure. Zaradi premajhnega števila zdravnikov je ločitev urgence od normalnega dela v ambulanti neuresničljiva. Ker zagotavljamo 24-urno delovanje, smo primorani tudi v skrajno nadurno delo. Po rednem delu in sočasni urgentni službi dežuramo še naprej popoldan in ponoči ter zjutraj ponovno nastopimo ambulantno delo. Tako naše izmene trajajo tudi po 24 ali 32 ur skupaj." Obremenitve specializantov so prevelike, trdijo zdravniki. "Opravljajo vsa nadomeščanja, tudi v dveh ambulantah hkrati. Zaradi preobremenjenosti mentorjev morajo velikokrat sami reševati težke situacije," pravijo. Sprašujejo se, kako bodo ob tolikšnih obremenitvah sploh še zmogli, predvsem pa, kako naj ob tem delajo strokovno neoporečno.