Z novim letom so na Ptuju začele veljati že lani napovedovane spremembe v načinu oblikovanja zneskov na položnicah za ravnanje z odpadki v večstanovanjskih stavbah. Prva ocena, ki so jo naredili v Javnih službah Ptuj (JSP) in v kateri so zajeli devet vhodov večstanovanjskih stavb, je pokazala, da dvig cen očitno ne bo za nikogar 200-odstoten, kar je bila možnost, na katero so ob izjemno slabem ločevanju opozarjali lani. Kljub temu pa bodo ljudje v večstanovanjskih stavbah prejeli zelo različne zneske na položnicah, odvisno od tega, kako natančno so stanovalci odpadke ločevali.
Javne službe nimajo ažuriranih podatkov o stanovalcih večine stavb
Sklicevanje na zakonodajo
A čeprav so JSP že minuli teden poslale obračune za odjemna mesta upravnikom večstanovanjskih stavb na Ptuju, še vedno ostaja vprašanje, kdaj in od koga bo večina stanovalcev ta mesec dobila položnice. Kot so napovedovali v JSP, naj bi namreč zneske med osebami v večstanovanjskih stavbah razdelili upravniki.
Stari in novi način
Kot pojasnjujejo v JSP, je stari način obračunavanja v večstanovanjskih stavbah stroške razdelil na podlagi števila oseb. Vsakemu gospodinjstvu je pripadal 80-litrski (ena do dve osebi), 120-litrski (tri do štiri osebe) ali 240-litrski (pet ali več oseb) zabojnik ne glede na to, kateri zabojnik je bil dejansko postavljen pred večstanovanjsko stavbo in kolikšno število odvozov so izvedli. Z novim načinom se to spreminja, in sicer tako, da prostornino zabojnika in število odvozov za mešane komunalne odpadke pred večstanovanjsko stavbo razdelijo med posamezne vhode sorazmerno s številom oseb, ki prebivajo pri določenem vhodu. Strošek pa nato razporedijo na gospodinjstva glede na število oseb, ki tam živijo.
Kako plačati manj
Za nižjo končno položnico je pomembno tako zmanjševanje količine mešanih odpadkov kot primeren volumen posode za njihovo odlaganje, saj je strošek odvisen tudi od velikosti posode. Na voljo so posode z 80, 120, 240, 770 in 1100 litri volumna. V JSP priporočajo stanovalcem tudi zaklepanje posod s ključavnicami, kar uredijo JSP, oziroma ureditev ekoloških otokov. Kot pojasnjujejo na PSS Ptuj, se ljudje, pogosto tudi v dogovoru z občino, začenjajo vse pogosteje odločati tudi za drugo možnost. Gre za investicijo, vredno od 2500 do 3500 evrov, ki jo običajno poravnajo iz rezervnega sklada.
Ne želijo biti tarča nejevolje
Po Belšakovem prepričanju stanovanjski zakon govori o tem, da morajo etažni lastniki upravljavca stavbe pooblastiti za delitev skupnih stroškov: "V zakonu torej piše, da upravljavec lahko deli stroške, ne pa, da jih mora deliti. Tam, kjer nas lastniki pooblastijo, to tudi počnemo in bomo tudi v prihodnje." Ob tem Belšak s prstom kaže na javno podjetje, ki naj bi se po njegovem mnenju želelo s svojo potezo predvsem znebiti z novim načinom obračunavanja povezanih stroškov, ki pa naj bi bili že tako vračunani v ceno odpadkov.