Te dni so v gospodinjstva v krajevni skupnosti Podgorci v ormoški občini prejeli prošnjo z glavo župnije svetega Lenarta, v kateri jih naprošajo za prostovoljni prispevek za obnovo cerkve. V njej navajajo, da letos župnija praznuje 500 let delovanja, in jih nagovarjajo: "Ob jubileju je tudi na nas, da poskrbimo za obnovo cerkve in jo prenovimo ter polepšamo in urejeno zapustimo zanamcem, ne samo kot kulturni spomenik, ampak kot hišo, kjer prebiva Bog. Zato prosimo, da po svojih močeh darujete za obnovo (100 evrov na gospodinjstvo). Denarne prispevke bodo pobirali na polo pooblaščenci gradbenega odbora. Opravila se bodo naslednja gradbena dala: obnova ostrešja in nova kritina, nova okna, drenaža na severni strani cerkve, obnova elektro inštalacij, zunanjega pročelja in notranje pleskanje."
Brez pripomb ...
Na koncu dopisa so dodali še pripis: "Prosimo, da pooblaščenca sprejmete brez slabe volje in neprimernih pripomb."
Pod prošnjo je podpisan gradbeni odbor za obnovo lenarške cerkve. Obiskali smo Podgorce in govorili s tremi člani omenjenega odbora in krajani. Predsednik odbora Robert Ciglar je ocenil, da gre za "običajen način zbiranja prostovoljnih prispevkov".
"Gradbeni odbor smo oblikovali pri svetu krajevne skupnosti kot pomoč naši župniji pri obnovi cerkve. Po svojih močeh bomo s prostovoljci nekaj naredili za lepšo podobo kraja, kar se mi ne zdi nič spornega."
Predsednik sveta krajevne skupnosti Martin Kukovec pravi, da je sicer za obnovo cerkve ormoška občina v poračunu letos rezervirala 40 tisoč evrov, sami pa da bi s prostovoljnimi prispevki in donacijami radi zbrali čim več, saj jim do predvidene vrednosti (okoli 60 do 70 tisočakov) manjka vsaj 20 tisoč evrov. In na tej osnovi so predlagali znesek 100 evrov na gospodinjstvo, teh je v osmih vaseh nekaj čez 400.
Imajo dovoljenje upravne enote
Na vprašanje, zakaj so se odločili za tak način zbiranja, predsednik odbora Ciglar pojasni, da so tudi doslej denar zbirali na tak način in da ima župnija za organiziranje prostovoljnega zbiranja denarja dovoljenje Upravne enote Ormož, ki nam ga tudi pokaže. In doda: "Saj gre za prostovoljne prispevke, kot jih zbirajo tudi društva in klubi, in nihče nikogar v nič ne sili. Prosimo samo, da prispevajo, kolikor lahko ali želijo. Prepričani pa smo, da gre vse za dobro kulturnozgodovinskega spomenika, ki je tudi zaščiten."
Avtorica dopisa, upokojena profesorica Jožica Megla, tudi članica odbora, doda: "Ob tem gre tudi za ponos našega kraja. Vsi, ki hodijo sem na pokopališče ali v cerkev, lahko vidijo, da jo je resnično treba obnoviti, in ponosni bomo, ko bo tudi pri nas vse tako urejeno, kot je treba in kot je denimo drugod. Navsezadnje sem pridejo tudi izletniki, kolesarji in pohodniki in vsekakor bo nam, domačinom, prenovljena cerkev v ponos."
Predsednik Kukovec pripis k dopisu (PS) pojasnjuje, da so večkrat doslej prostovoljci omenjali, kako se včasih do njih nekateri domačini vedejo neprimerno in jih zmerjajo za vse, kar se jim zdi v kraju ali v družbi nasploh narobe: "Pripis smo napisali zato, ker bomo šli k vsaki hiši in da jim tam, kjer nas ne želijo sprejeti ali darovati, zaradi tega ne bo nerodno, pač pa bodo vljudno odklonili."
Mnenja domačinov
Dopis je zaokrožil tudi po facebooku, kjer je mogoče prebrati precej nenaklonjenih komentarjev. Nekaj domačinov smo ob našem obisku povprašali po mnenju.
Boštjan Cajnko: "Dopis sem videl in mi ni všeč, da je v njem v oklepaju napisan znesek 100 evrov na gospodinjstvo. Če gre za prostovoljni prispevek, znesek pač ne bi smel biti napisan. Vsak naj prispeva po svojih močeh, kolikor zmore. Sam sem se denimo odločil, da za ta namen denarja ne bom prispeval, sem pa pripravljen pomagati s prostovoljnim delom, ko bo treba prekrivati streho ali narediti karkoli drugega, bom rade volje pomagal."
Mirko Gašparič: "Denarja bom nekaj že prispeval, vendar upam, da bo dala zraven kaj tudi župnija, saj je Rimokatoliška cerkev zelo bogata. Nekajkrat smo že prispevali in tudi tokrat bodo krajani zagotovo pomagali. Čeprav težko to na primer zmorejo upokojenci pri slabih pokojninah. In to bi morali tisti, ki bodo zbirali, tudi razumeti."
Ljudmila Meško: "To akcijo popolnoma podpiram, vem pa, da so o tem različna mnenja. Domačini bi se morali zavedati, da ne gre samo za cerkev, temveč za spomenik kraja, ki so ga zgradili naši predniki, in je zato skrb zanj tudi naša dolžnost. Vpliva na podobo kraja in je kulturni spomenik. Zato upam, da bodo ljudje to razumeli in pomagali po svojih močeh. Zato vsa zahvala in razumevanje gresta tako krajevni skupnosti kot gradbenemu odboru."
Podatki bodo varovani
Na vprašanje, ali zagotavlja, da bodo pole s priimki in zneski varovane, nam Kukovec zagotovi: "Naši prostovoljci imajo navodila, pole bodo varovane in tudi nihče od njih ne sme informacij o prispevkih kakorkoli širiti. Našim prostovoljcem popolnoma zaupamo, saj smo tudi doslej podobne akcije že vodili." Sam kot dolgoletni predsednik KS se čuti dolžnega, da krajevni svet pomaga, saj gre "za pomemben, od daleč viden in prepoznaven simbol kraja". Krajevna skupnost pa bo denimo letošnjo glavarino, ki je letno zberejo okoli devet tisoč evrov, prispevala za obnovo zidu okoli pokopališča, ob cerkvi.
"Pa tudi doslej smo že uredili stopnišče k cerkvi in oporne zidove in vsakomur je v ponos, da je naš kraj zdaj videti že bolj urejen," še poudari Kukovec.
Župnik zadovoljen z odborom
Župnik Jože Šipoš nam pojasni, da je župnija kot lastnica cerkve z okolico za prostovoljno akcijo pridobila odločbo UE Ormož. "Mislim, da je dopis gradbenega odbora lepo sestavljen in nagovarja ljudi, naj pomagajo. Tisti, ki to želijo, saj gre za prostovoljne prispevke. Jaz pa sem lahko samo srečen, da imam tako zagnan in deloven gradbeni odbor, ki si je vzel čas in ima voljo, da prispeva k obnovi tega zaščitenega kulturnozgodovinskega spomenika.Tudi kdaj prej so bile pripombe na zbiranje denarja, a večina ljudi je dobronamernih in sem jim hvaležen za vsak prispevek. Razumem tudi tiste, ki iz različnih vzrokov ne zmorejo ali ne želijo prispevati. To je navsezadnje tudi njihova pravica," je pokomentiral župnik Šipoš.
Ker jim manjka vsaj 20 tisoč evrov, so izračunali, da potrebujejo po 100 evrov na gospodinjstvo
Župan: Akcija je legitimna
Ormoški župan Danijel Vrbnjak poudarja, da gre za samostojno potezo sveta podgorske krajevne skupnosti, o kateri občina ni bila posebej obveščena: "Z nami se o tem niso posvetovali, a niti ni treba, da bi se, saj gre za pristojnost krajevne skupnosti, ki je legitimna in imajo zanjo tudi dovoljenje upravne enote. Torej ni sporna, seveda pa si jo lahko vsak po svoje razlaga. Eni jo odobravajo in drugi spet ne. Če so se tako odločili v KS, pa jaz kot župan njihovo odločitve spoštujem."
Pojasni še, da je za obnovo cerkve v proračunu rezerviranih 40 tisoč evrov. In doda, da so se s tem projektom pravkar prijavili tudi na razpis ministrstva za kulturo za obnovo dediščine.
"Pri nas je zadeva tako daleč, da je naša vloga popolna in da naj bi dobili, če bomo uspešni, približno polovico od pričakovanega zneska (60 tisoč evrov). Odločitev ministrstva pričakujemo nekje do maja ali junija. Obnova je tudi po moji oceni ob 500-letnici cerkve potrebna in nujna, tako da s to potezo niso naredili noben škode. Če bomo uspešni na razpisu, bomo obnovili streho in ostrešje ter izvedli slikopleskarska dela."