Rebeka Potočnik iz Visol pri Slovenski Bistrici, mlada učiteljica, mamica dveh otrok, ima za sabo težko bitko z rakom, z boleznijo, ki pusti sledi. "Marsikdo misli, da je vse v redu, če si tako videti. A treba je sprejeti svoje telo, se zavedati omejitev, ki so rezultat bolezni, in z aktivnostmi začeti počasi in vztrajno. Skozi ta proces spoznaš sebe, znaš si prisluhniti in čez čas ugotoviš, da si osnovni cilj že dosegel," razlaga. Že med kemoterapijami je, kolikor se je dalo, hodila na krajše sprehode. V športu je našla zdravilo za vse stranske učinke zdravil in svojo dušo, pravi. Tudi sedaj si vzame čas zase. Večer vedno zaključi z jogo in meditacijo, drugače pa teče, hodi, se potaplja ...
V društvu do informacij
V združenju Europa Donna, ki je imelo v času bolezni zanjo pomembno vlogo, sedaj vodi sekcijo za šport. "Tam sem od punc dobila informacije, kako pregnati slabost po kemoterapiji. Ob njihovi pomoči sem uredila nered v svoji glavi," pravi o slovenskem združenju za boj proti raku dojk. Dobila je tudi moč, da se je ob bolezni posvetila dobrim delom. Oktobra, ob mednarodnem mesecu ozaveščanja o raku dojk, že vrsto let pripravljajo humanitarne teke Tek in hoja za upanje, ki so namenjeni gibanju, druženju in zbiranju sredstev.
Frida za otroke
Potočnikova veliko energije posveča tudi društvu Fridina mišnica, kjer skrbijo zlasti za kakovostno preživljanje prostega časa otrok. Septembra lani so tako v grajskem parku priredili že 7. Fridin rojstni dan. Prireditev je privabila veliko najmlajših in tistih, ki, tudi ko odrastejo, ne pozabijo na otroka v sebi. Podali so si roke in se povezali v verigo prijateljstva ter prenesli sporočilo dogodka - Frida širi ljubezen. "Koraki naprej so vedno dobrodošli, ne glede na smer, važno je, da nas vodijo pozitivne misli in zavedanje, da vsak zna in zmore nekaj, kar polepša in z novim znanjem in izkušnjami popestri dan naših otrok. Društvo Fridina mišnica je nastalo po moji prvi slikanici Fridin rojstni dan. Očitno je bil odmev izdane slikanice dovolj velik, da smo se začeli povezovati posamezniki, ki nam ni vseeno, kako odraščajo naši otroci v mestu," zadovoljno ugotavlja Rebeka.
Prvi osnutek zgodbe je nastal med predšolskimi otroci v vrtcu. Ilustracije in izdajo prve slikanice je dočakala, ko ji je bila postavljena diagnoza. Tako imata Frida in z njo prva slikanica zanjo terapevtski pomen.
Do informacij blizu doma
Europa Donna ima zadnji dve leti prostore v Partizanski ulici 24 v Slovenski Bistrici, za kar ima veliko zaslug Rebeka Potočnik. "Ob kakršnikoli diagnozi je za bolnika velika prednost, da informacije in določene oblike pomoči dobi v bližini doma. Občina Slovenska Bistrica in župan Ivan Žagar sta prepoznala potrebo bolnic in sprejela pobudo o ustanovitvi podružnice Europe Donne. Vzporedno z Ljubljano v prostorih izvajamo številne aktivnosti, ki se jim bolnice lahko priključijo," je povedala. Telovadbo izvajajo enkrat tedensko, različna predavanja in neformalna druženja članic vse leto.
Ženske iz Podravja in Pomurja prihajajo v Slovensko Bistrico, zato razmišljajo, da bi prostore Europe Donne uredili tudi v Mariboru. "Vsekakor je želja, da zagotovimo enake možnosti zdravljenja in obravnave vsem ženskam v Sloveniji. Menim, da bi javni zavodi (zdravstveni domovi) morali bolj povezovalno pristopati do nevladnih organizacij. Bolnik bi moral čim več informacij dobiti na enem mestu. Še vedno so preveč prepuščeni sami sebi. Prav zato si v združenju prizadevamo, da so bolnice upravičene do številnih aktivnosti in programov, ki jih izvajamo," še pravi.