Skupina Safilo s sedežem v Padovi je javno oznanila namero, da bo zaprla svojo proizvodnjo okvirjev za očala v Ormožu. Zaprtje naj bi izpeljali z letošnjim junijem, Kot poudarjajo, je to v skladu z njihovim "načrtom za uravnoteženje proizvodnih zmogljivosti skupine s trenutnimi in prihodnjimi potrebami na trgu zaprla proizvodnjo očal v Ormožu. Odločitev bo vključevala 557 zaposlenih. " To ukrepanje je nadaljevanje načrta skupine, v sklopu katerega sta bila že vključena zaprtje obrata v Martignaccu in reorganizacija obrata v mestu Longarone. Že tako zapletene razmere, povezane z zmanjšanji obsega dela zaradi prekinitev pogodb z večjimi blagovnimi znamkami in naraščajočih potreb po acetatnih proizvodih, ki jih zaradi svoje kakovosti in prestiža na trgu cenijo tako prodajalci očal kot tudi kupci, so se s pojavom pandemije COVID-19 žal dodatno poslabšale in privedle do strukturnih neravnovesij, ki še leta ne bodo vzdržna." so pojasnili iz uprave podjetja
Prav tako je odločitev o zaprtju podjetja v Ormožu v skladu s poslovnimi cilji skupine Safilo po optimizaciji poslovanja in povečanju učinkovitosti proizvodnje. V Skupini Safilo potrjujejo, da so začeli pogovore s sindikati in pristojnimi institucijami, da bi čim bolje identificirali vse možne rešitve za delavce. Safilo je pred tremi že odpustil šestino svojih zaposlenih in je v Ormožu največji zaposlovalec.
Sekretar sekcije kovinske industrije pri podravki enoti Zveze svobodnih sindikatov Martin Dular je za novico izvedel pred eno uro in je zelo presenečen: "Praktično nobene informacije nismo imeli ne mi ne naši sindikalni delavci, da se kaj takega pripravlja. Nemudoma bomo zahtevali sestanek z lastniki in vodstvom ormoške enote, da nam pojasnijo svoje namere."
Ormoški župan Daniel Vrbnjak je bil nad novico, ki jo je prvič slišal od nas, popolnoma ogorčen in šokiran: "Nisem slišal za to, in če je to res, je to popolna katastrofa. Preseneča pa me, da nam kaj takega niso sporočili iz podjetja, medtem ko sem se dogovarjali z njimi za sestanek o nekaterih drugih zadevah. Za Ormož, kjer je Safilo največji zaposlovalec, je to socialna bomba, sej če ta obrat zaprejo, sploh ne vem, kaj bo pri nas še delovalo. Lahko rečem, da bomo s tem izgubili vse. Takoj zdaj bom obvestil vlado in zahteval bom, da predsednik Janez Janša pride še v tem tednu na obisk v Ormož in nam pomaga iz nastalega položaja. Kaj bomo sploh še lahko delali v občini?"
Presenečenje tudi za zavod za zaposlovanje
Direktor območne enote Zavoda RS za zaposlovanje na Ptuju Tomaž Širovnik je precej presenečen nad to nenadno napovedjo: "Je pa res, da v Safilu odločitve vedno pridejo iz Italije in nato mora vodstvo tukajšnje enote to samo na hitro izvršiti. Tako je bilo, ko so potrebovali na hitro dodatne delavce, kot je tudi tokrat, ko jih odpuščajo. Toda tokrat ne gre za odpuščanje, pač pa za izgubo vseh 557 delovnih mest!" Širovnik ocenjuje, da bi manjši del zaposlenih, ki prihajajo iz ljutomerskega in ptujskega območja, lahko našel nove zaposlitve na svojih območjih, medtem ko bo najtežje tistim, ki so iz Ormoža in teh je večina.
"Ta čas denimo Gorenje išče 200 delavcev in ti iz Safila so zelo dobro izurjeni in so pravšnji kader, toda Velenje je res daleč. Prav tako se obeta novo zaposlovanje v Boxmarku, nekaj deset delavcev je mogoče usmeriti v Perutnino in Markmetal. "
Širovnik pravi, da gre za resnično velik udarec predvsem za Ormož, saj je po likvidaciji Tovarne sladkorja in nekaj stečaje manjših družb tam le še malo zaposlovalcev. Po neuradnih podatkih je Safilo za ukrepe v času epidemije covid za čakanje delavcev na delo in subvencioniranje skrajšanega deovnega časa doslej izrabil nekaj manj kot 400 tisoč evrov. Edina "dobra plat" te likvidacije je po Žirovnikovem dejstvo, da bodo delavcem plačali vse, kar jim pripada, saj ne gre za stečaj, kakršnim smo bili priča, ko je podjetje ostalo dolžno zaposlenim še nekaj plač in dodatkov.