Medsosedska pomoč na podeželju ni nikdar zamrla, s pojavom strojnih krožkov pa je postala tudi legalna dejavnost, ki se v zadnjem obdobju vedno bolj širi in uveljavlja. Na širšem ptujskem območju tako delujejo kar trije strojni krožki. Združenje za medsosedsko pomoč Strojni krožek Žetalanec je tisti, ki povezuje kmete te in sosednjih, predvsem haloških občin. Aktivni so tudi člani Strojnega krožka Posestnik, ki ima okrog 200 članov, prav toliko članov pa šteje tudi Strojni krožek Dravsko polje-Šikole.
Za tiste, ki hočejo sodelovati
Da je skupina kmetov, ki kmetujejo po haloških bregovih, februarja 1996 ustanovila Strojno društvo Žetale, vedo povedati domačini - in še, da so se po dveh letih delovanja s preimenovanjem v Združenje za medsosedsko pomoč včlanili tudi v Zvezo strojnih krožkov Slovenije.
Jaz tebi, ti meni - vmes pa račun
Kdor hoče, pride; odide malokdo
Zanimanje kmetov za sodelovanje v številnih krožkih in združenjih ter društvih, ki delujejo v okviru zavoda, je iz leta v leto večje, kar kaže, da si kmetovalci želijo sodelovanja, novih znanj in so obenem pripravljeni svoje veščine in izkušnje posredovati tudi tistim, ki se šele podajajo na nove poti, ki jih ponuja kmetijska proizvodnja.
Rejci v Stopercah
Alojz Galun, predsednik Združenja rejcev plemenskih telic Stoperce: "Združujemo 36 kmetij, na katerih redijo po vsaj eno telico, za te se pa ve, da so lažje od krav in da pri paši zato manj poškodujejo travno rušo na teh naših strminah. V tem času smo prav s to rejo veliko naredili za ohranjanje krajine in obnovili blizu 200 hektarjev pašnikov in travnikov. K temu, da smo pred desetletji ustanovili združenje, nas je nagovorila Darja Artenjak, ki z nami še vedno sodeluje, pomaga pri organizaciji kakega predavanja, strokovne ekskurzije pa pri pripravi naše osrednje prireditve, kmečkega praznika, ki ga imamo zadnji konec tedna v maju."