(POGLED) Nisem si mislil, da bom kdaj v življenju doživel policijsko uro. Niti v sanjah

Marko Crnkovič Marko Crnkovič
20.10.2020 20:55

Ali zastavljamo svobodo za zdravje? Teh nekaj ur (krat iks dni), od katerih bi večino tako ali tako preživljali doma, se v zameno za javni blagor inficiranega naroda vendar zdi odličen barter! Ah, ne … Učinek nočnega haus aresta na javno zdravje bo zanemarljiv. Bo pa zato tem večji na mentalno stanje državljanov

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Da je policijsko uro uvedel ravno Janez Janša - ta sociopat, ta general z mentaliteto kaplarja, ta križanec med agnostičnim farjem in zakompleksanim fanatikom, ta jezuit z železno roko, prazno glavo in kamnitim srcem -, je vrhunska, neponovljiva ironija zgodovine in politike.

Vsaj od leta 1994, ko ga je Drnovšek po Depali vasi daljnovidno odžagal s položaja velikega brata za obrambo in zaščito, se Janša dela velikega demokrata in z gnusom zavrača očitke, da je v resnici oblastniški trol.

In ko mu muhasta usoda končno, prekončno nakloni priložnost in prinese na pladnju izgovor za uvedbo fucking policijske ure -, jo on meni nič, tebi nič res izkoristi. Genialno!

Tolažba, da bomo policijsko uro že nekako preživeli, je slaba - a edina in najboljša. Pomislite: s totalitarnim dekretom, ki stopi v veljavo nocoj, 20.10.2020, ob 21:00, bo Janša moral živeti še dolgo potem, ko nam ne bo več treba. Do smrti. Mi pa mu nikoli ne bomo tega odpustili.

Povečerje

Nisem si mislil, da bom kdaj v življenju doživel policijsko uro. Niti v sanjah. Zdi se mi noro in neverjetno.

Imam občutek, da živimo v zgodovinskem undergroundu, kjer se ilegalci OF v črno-belih kadrih izogibajo esesovcem v noir ulicah in pod plašči skrivajo molotovke. Ali v distopiji iz leta 2062, kjer bogaboječi orwellovski liki minuto pred deadlineom tečejo pred droni proti domu.

Andrej Petelinšek

Moja in ne samo moja edina izkušnja s policijsko uro je bilo v bistvu tako imenovano povečerje v JLA. Če si imel izlaz v mesto, si moral biti ob 21:45 na kapiji, ob 22:00 pa že v postelji.

Ta asociacija ni naključna: uvedba policijske ure kot doslej najbolj drastičen ukrep proti širjenju okužb s korona virusom je ultimativni dokaz, da se je Slovenija pod Janševo vlado militarizirala. Družba je po zaslugi kapota posurovela. Ordnung und Disziplin! Če ne zlepa, pa zgrda.

S stališča prikrajšanosti za svobodo je nočna policijska ura videti malenkosten problem. Pa vendar: vse, čemur smo se zaradi korona virusa morali odpovedati, je imelo neko racionalno zvezo s samo pandemijo. Pa če je bil vladni dekret ali če smo to delali po zdravi pameti. Tokrat pa te zveze ni. Tokrat je to samo svarilna, oblastniška, totalitaristična objestnost.

Srbija in Francija

Da so v Srbiji imeli policijsko uro že spomladi in da jo zdaj imajo tudi (v večjih mestih) v Franciji, ni noben izgovor in opravičilo. Kaj šele zgled.

Za obe državi lahko rečemo, da ena policijska ura gor ali dol. Srbiji se to ne bo poznalo, ker demokracije tako ali tako ni vajena in sploh ne ve, kaj z njo početi. Franciji pa tudi ne, ker so si meščansko demokracijo tako rekoč izmislili. V trdnih demokracijah in učinkovitih birokracijah lahko ljudje živijo brez skrbi pred represijo.

Prepoved gibanja ponoči kot metoda preprečevanja širjenja okužb v zdravstvenem smislu ne more biti zelo učinkovita. Koliko ljudi pa hodi okrog med 9. uro zvečer in 6. zjutraj, ko pa je vendar že vse zaprto — in ko so ljudje že tako ali tako primerno zaskrbljeni?!

Tistih ducat revežev, ki jih bo policija zasačila na ulici v prepovedanem časovnem oklepaju in eksemplarično kaznovala, bo v medicinskem smislu pripomoglo k omejevanju pandemije približno toliko kot aplikacija #OstaniZdrav. Bo pa zato ustvarilo psihozo, paniko in paranojo.

Kako zadeve funkcionirajo

Policijska ura je bolj metoda zastraševanja in zaostrovanja. Zastraševanja neposlušnih ali brezbrižnih in zaostrovanja odnosa z odkritimi uporniki.

Ne gre za to, da ljudem vcepijo strah pred korono. Gre za to, da jim vcepijo strah pred pendrekom. Poanta policijske ure je: "Don’t fuck with Janša!"

Uvedba policijske ure pod krinko zajezitve pandemije je v bistvu zahteva, da državljani do vlade pokažemo strahospoštovanje. Da priznamo, da nismo dovolj pametni in da začnemo ceniti to vladno zdravstveno dobronamernost na račun svoboščin. Pa če gre zadeva še v tak totalitarizem. Da ne smemo več ven, ko nam paše. Da nam kratijo bazično svobodo gibanja. Da skrušeni priznamo, da smo kot državljani v podrejenem položaju, in da priznamo vladi, da je v nadrejenem. Da je bolj pametna in odgovorna in dobronamerna od nas in ker kao zna vse to koordinirati. Ker je tak avtoritativen in hierarhičen odnos edini pravilen in učinkovit. Ker samo tako zadeve funkcionirajo.

Andrej Petelinšek

Postrešček Janša

Glede na prtljago, ki si jo je postrešček Janša v zadnjih mesecih, letih, desetletjih - na oblasti in na družbenih omrežjih - naložil na cizo, me uvedba policijske ure sploh ne preseneča.

Tudi nisem presenečen, da mnogi potrpežljivi in prizanesljivi res ljudje razumejo in sprejemajo ukrep kot »omejitev gibanja« od-do "na podlagi zakona o nalezljivih boleznih", ne pa kot to, kar v resnici je: represivni ukrep.

In še manj sem presenečen, da se najde nemalo ljudi, ki so z uvedbo policijske ure zadovoljni. To niso nujno desničarji, temveč prej falanga puritancev in filistrov, ki se čutijo dolžne aplavdirati vsakomur, ki si je nataknil masko, in sesuvati vsakogar, ki si je ni.

Korona v mestu Gogi

Zgražali smo se in se še zgražamo nad influencerji à la Potrč in se sprašujemo o škodi, ki bi jo s svojimi stališči utegnili povzročili.

Jaz pa pravim, da bodimo realni: zaradi Potrčevih stupid stališč se ni nihče okužil, niti mogel okužiti. To je bil pač dober neslan vic in to je tudi vse.

Epa

Po zaslugi korona busterjev pa smo zdaj dobili totalitaren in disproporcionalen ukrep: policijsko uro. To je zasluga te slovenske šomoštrsko-fajmoštrske mentalitete, ki je problem nedoslednega upoštevanja ali neupoštevanja ukrepov napihnila do takih proporcev, da se to ni moglo končati drugače kot z najbolj drastičnim ukrepom.

Ali zastavljamo svobodo za zdravje? Teh nekaj ur (krat iks dni), od katerih bi večino tako ali tako preživljali doma, se v zameno za javni blagor inficiranega naroda vendar zdi odličen barter!

Ah, ne … Učinek nočnega haus aresta na javno zdravje bo zanemarljiv. Bo pa zato tem večji na mentalno stanje državljanov …

* Kolumna je bila najprej objavljena na Fokuspokusu

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta