(REKLI SO) Janez Markeš: Gobavec neoliberalizma

DR
07.08.2024 16:00

Janez Markeš, novinar, kolumnist, v Delu o dveh zločinih v Združenem kraljestvu

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

"Zelo resni nemiri desničarskih skrajnežev nimajo dosti opraviti z dejstvi, ob katerih so v napadu z nožem v Southportu umrle tri mlade deklice. /.../ Zločinu je sledil še eden, namreč medmrežno sporočilo, lažna novica, da je umor zagrešil muslimanski prosilec za azil, ki je pred kratkim v Veliko Britanijo prišel s čolnom. To ni moglo biti dlje od resnice, kajti Axel Muganwa Rudakubana je bil britanski državljan, sin ruandskih staršev, ki so v to okrožje prišli leta 2013. Rojen je bil v Walesu, v Cardiffu. Zdravniki so ugotovili, da ima avtistično motnjo. /.../ Britanci nič niso imeli proti Evropi. Toda svojo jezo, ki se je na račun njihove vse večje revščine kopičila zaradi pohlepa neoliberalcev, so morali nekam kanalizirati. In EU je bila za to najbolj primerna. Toda z brexitom problema niso rešili, temveč so ga le še povečali. Nova strateška os z ZDA se je izkazala za iluzijo, kajti ZDA so Evropo z Veliko Britanijo vred že zdavnaj odpisale, ZDA se ukvarjajo z interesi vojaške industrije v Izraelu, Gazi in Ukrajini, s Kitajsko in ohranitvijo svoje dominacije v globalnem svetu.

Janez Markeš
Delo

Velika Britanija, ki je kot nekdaj najmočnejša kolonialna velesila svetu vsilila pravila liberalizma, je prva tudi izmerila, kaj pomeni postati gobavec neoliberalizma. Globalna realnost je – kot med prvo in drugo svetovno vojno v Nemčiji – začela pritiskali na angleški živelj in ta računa ne bo izdal angleški kroni, plemstvu, snobom in kapitalu, temveč muslimanom, ki da v begunskih valovih hočejo zavzeti krščanski svet in mu pobrati delovna mesta. V tem bi lahko bilo nekaj perverznega, toda še zdaleč ne gre le za značilnost Velike Britanije. Podobno se dogaja v Italiji, na Nizozemskem, na Madžarskem, v ZDA ..." 

Vir: Delo

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta