(REKLI SO) Tomaž Ambrožič: Bogastvo, ki se ga ne zavedamo

DR
09.07.2024 13:38

Tomaž Ambrožič, soustanovitelj, partner in direktor športnomarketinške agencije Sport Media Focus, v kolumni na Siol.net o športnih uspehih kot slovenski zlati žili.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

"Si predstavljate, da bi nas mediji osrečili z novico, da so pri nas odkrili ogromne zaloge zlata? Zaradi odkritih zalog bi Slovenija v bližnji prihodnosti lahko postala zelo bogata država, celo tako bogata, da bi se lahko primerjala z najbogatejšimi državami na svetu. Projekcije, kako bodo investicije v prihodnje obogatile državni proračun in državo nasploh, bi bile hitro pripravljene in sredstev ne bi bilo težko zagotoviti. /.../

Zadnjih nekaj tednov Slovenci verjetno živimo svoje najbolj zlato obdobje, ki ga zaznamujejo uspehi naših športnikov. Uspehi nogometašev, odbojkarjev, kolesarjev in tudi številnih drugih športnikov potrjujejo, da imamo Slovenci pravi športni DNK. /.../

Igor Napast

Kaj pa zdaj? Lahko proslavljamo, se trepljamo po ramenih in si pihamo na dušo, kako dobri smo. To seveda tudi počnemo, a zdaj je nastopil trenutek, ko moramo to odkrito bogastvo znati oplemenititi in si zagotoviti, da bomo z njim živeli še dolgo. Oplemenitenje naravnih bogastev je vedno povezano tudi z investicijami. In če bi ob odkritju nahajališč zlate rude zagotovo brez težav našli več sto milijonov evrov za potrebne investicije, pri nas na financiranje športa iz javnih sredstev še vedno gledamo kot na proračunski strošek in ne na investicijo, ki vrača. /.../  Letni proračun športa na državi ravni je v zadnjih dveh letih doživel konkretno povečanje in je s komaj omembe vrednih 22 milijonov še leta 2022 zrasel na dobrih 45 milijonov evrov. Vem, da je neumestna primerjava s kulturo, ki ji državni proračun nameni dobrih 230 milijonov evrov letno (pri čemer nikakor ne mislim, da bi se šport moral primerjati s kulturo in obratno). Pa vendar, šport je dokazal, da je naša žila zlata, ki nam lahko vrne več kot številne druge investicije."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta