Domače in neškropljeno je spet v modi

Na Festivalu domačih sort v Beltincih so razglasili najboljše pridelovalce fermentiranih pijač. Podelili so 21 zlatih medalj in 77 srebrnih. Ponosni so, da pridelovalci prihajajo iz vse Slovenije in iz sosednjih držav.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Festival domačih sort v Beltincih 
Osebni Arhiv

Že tretjič so letos izvedli ocenjevanje fermentiranih pijač iz grozdja samorodnic, ki ga organizira Geza Farkaš. Preverjanje vzorcev s strokovnim ocenjevanjem je opravila javna služba kmetijskega svetovanja pri Kmetijsko-gozdarskem zavodu (KGZ) Murska Sobota. Ocenili so 167 vzorcev različnih sort mešanic in fermentiranih pijač, podelili pa 21 zlatih medalj in 77 srebrnih.

Za bolj podrobne smernice za ocenjevalce

"Na podlagi izkušenj iz prejšnjih let ugotavljam, da so predvsem glede na okus fermentirane pijače v primerjavi z žlahtnimi vini manj polne," je ob tem zapisal Ernest Novak, strokovnjak za vinogradništvo pri KGZ. "Če primerjamo stanje fermentiranih pijač glede na barvo, je spekter barv odvisen od sorte ali kombinacije sort ter seveda tehnologije in časa trajanja maceracije. Pri ocenjevanju fermentiranih pijač iz grozdja samorodnic nimamo zakonskih osnov, ki bi dovoljevale ali prepovedovale mešanje belih in rdečih sort grozdja ali kasneje fermentirane pijače, kar se kaže tudi v barvi ali odtenkih barve posamezne pijače. Vemo, da je pri žlahtnih vinih edino pri cvičku dovoljeno mešanje rdečega in belega grozdja," je ob tem še pojasnil Novak in navedel še nekaj smernic za prihodnje delovanje. Meni, da bi morali biti pri deklariranju fermentirane pijače bolj natančni, ali gre za roze, rdečkasto ali rdečo pijačo. "To se pri oceni barve upošteva. Tudi stroka bi morala za oceno barve pripraviti bolj podrobne smernice za ocenjevalce in s tem tudi za kletarje." Pri vizualnem stanju bistrosti je bila po Novakovih ugotovitvah večina vzorcev primerno do kristalno bistrih. "Glede vonja se je na podlagi deklariranja sorte ali kombinacije sort fermentirane pijače iskal značilen vonj dotične sorte. Ta je bil pri nekaterih vzorcih sortno izrazit ali delno odkrit ali pa ga sploh ni bilo zaznati. Zaznali smo tudi prisotnost žlahtnih arom vinskih sort, s katero so hoteli dvigniti šmarnični vonj," je še zapisal vinski strokovnjak.

Kaj postaja trend v svetu

Na ocenjevanju je vsako leto več vzorcev fermentiranih pijač z višjim preostankom nepovretega sladkorja (polsuho, polsladko), ne glede na barvo pijače, še ugotavlja Novak in ob tem opozarja: "To ni zgodovinska, tradicionalna značilnost fermentiranih pijač iz grozdja samorodnic. Take pijače zahtevajo v fazi negovanja tudi večjo uporabo žveplovega dioksida ter higiensko neoporečno posodo in sterilno filtracijo." Jeseni bodo pripravili tudi izobraževanje za pridelovalce grozdja in fermentiranih pijač iz samorodnic. Med prispelimi vzorci je bilo sicer največ roze fermentiranih pijač, pri katerih je prevladovala jurka, sledile so šmarnica, rdeče zvrsti, rdečkaste zvrsti in sorta gamay.

"Zanimanje za samorodne sorte je bilo že nekoč veliko, vendar so bili časi, ko so bile te sorte zaničevane. Zdaj so spet prišli časi, ko je neškropljeno, domače in bio postalo trend v svetu … Ponosni smo, da proizvajalci prihajajo tako iz celotne Slovenije kakor tudi iz sosednjih držav," je ob tem povedal organizator Geza Farkaš. Potem ko lani zaradi epidemije niso mogli organizirati sklepne prireditve, so letos ob Geza pubu v Beltincih izvedli Festival domačih sort s tako imenovano odprejto küjnjo, na kateri so lahko obiskovalci pokusili številne jedi, na prireditvi pa so tudi slovesno razglasili letošnje dobitnike medalj.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta