Na kmetiji Horvatovih v Žižkih je Pomurje spet dobilo klavnico za govejo živino. To je največja investicija v zgodovini družinske kmetije, ki s tem stopa na začrtano pot razvoja, ta pa se odlično vklaplja v današnje kulinarične trende v državi in širše. Zamisel o zagonu lastne klavnice in proizvodnji mesnih izdelkov je pri Horvatovih dozorevala že deset let.
"Razmišljali smo, v katero smer bi peljali nadaljnji razvoj kmetije in ugotovili, da lahko največjo dodano vrednost dosežemo z lastnimi izdelki," pravi Zvonko Horvat. Vmes je prenehala delovati soboška Pomurka, zaradi česar so imeli govedorejci v regiji težave s klanjem, kar je pri Horvatovih še pospešilo njihovo odločitev. Najbližja klavnica, ki jo lahko koristijo pomurski govedorejci, je trenutno v Lenartu.
Večinoma prosta reja
Horvatovi trenutno redijo 180 glav živine. Med prvimi v Sloveniji so začeli rediti pasmo rdeči angus, zgodba o tem je danes stara 20 let. Prvo čredo so takrat pripeljali s farme na Madžarskem, ki so jo upravljali kanadski govedorejci. Za to pasmo jih je navdušil profesor za govedorejo z ljubljanske Biotehniške fakultete Slavko Čepin, predvsem zaradi kakovosti mesa tega goveda, ki je primerno za žar program, predvsem za steake in burgerje, ki jih bodo zdaj izdelovali Horvatovi.
"Meso je nekoliko specifično in drugačno od mesa naših simentalk," pravi Zvonko Horvat. "Niti ne vemo, koliko mleka dajejo, saj vse spijejo teleta. To je mesni tip goveda, ki ni primeren za mlečno proizvodnjo. Pred tem nismo vedeli nič o tej pasmi, saj je v Sloveniji še ni bilo, prav tako takrat na spletu še ni bilo veliko informacij o tem," še pojasni.
Gojijo predvsem vse bolj priljubljeno mesno pasmo angus
Prekmurska govedina v Ljubljani
Večino mesa so Horvatovi že doslej prodali v Ljubljano, konkretno so preko posrednika sodelovali z znano gostilno As. "Povpraševanje je veliko," pravi Zvonko Horvat in dodaja, da so se za njihovo meso zanimali že številni znani slovenski chefi in hoteli. Vedno bolj po njem sprašujejo tudi v lokalnem okolju.