Avstrijske oblasti so prepovedale (tranzitni) promet tovornjakov, težjih od 7,5 tone, na cesti od mejnega prehoda Bonisdorf (v bližini Kuzme) v notranjost države, do krožišča Doiber pri Ženavcih/Jennersdorfu, so objavili nekateri njihovi lokalni spletni portali. V teh dneh je tako že predvideno postavljanje prometne signalizacije, s tako ureditvijo pa želijo severni sosedje težji tovorni promet na tem koncu preusmeriti na mejne prehode Žetinci (Gederovci)/Sicheldorf, Radgona/Bad Radkersburg in Heiligenkreuz.
Občinam ustreza, tovornjakarjem ne
Branko Cipot, direktor logističnega podjetja Murska Transport, je o avstrijski odločitvi izvedel od nas. Njihovo podjetje po cesti iz Murske Sobote čez mejni prehod Kuzma v Avstrijo opravi do tri tranzitne vožnje na teden. Sami so si prizadevali, da bi se na regionalni oziroma državni cesti R2-440 med Petanjci, Gederovci, Cankovo in Kuzmo dovoljeval tranzitni promet tovornjakov, težjih od 7,5 tone, vendar le "domačim" prevoznikom in gospodarskim družbam s sedežem v občinah ob tej prometnici.
Ni vzporedne ceste
Uradnih odgovorov o tem, ali so obveščeni o nameri Avstrijcev in številu težkih tovornjakov na slovenski strani mejnega prehoda Bonisdorf v bližini Kuzme, od direkcije za infrastrukturo (DI) do oddaje prispevka v tisk nismo prejeli. Kot pa smo že večkrat poročali, je DI v odgovorih občinam Tišina, Cankova in Rogašovci, ko so jo te opominjale na težavo, zapisala, da lahko minister, pristojen za promet, na državnih cestah odredi prepovedi in omejitve, če obstaja vzporedna državna cesta z boljšimi prometnotehničnimi lastnostmi. Vendar v tem primeru ni primernejše vzporedne ceste.
Manj goriva in cestnin
Poti čez Goričko so predvsem avstrijski tovornjakarji in drugi tujci izbirali zato, da so se izognili plačilu cestnin, ko so peljali tovor na Hrvaško ali Madžarsko. Po ocenah pomurskih prevoznikov je denimo hrvaški prevoznik, ki ni potoval po naši avtocesti do Šentilja in nato v Avstrijo, ampak po cesti R2-400 čez prehod v Kuzmi in nato pri Ilzu na avstrijsko avtocesto, zaradi neplačila cestnine in krajše razdalje privarčeval vsaj 100 evrov pri eni vožnji.
Se bodo goričanske občine, potem ko so naletele na gluha ušesa v Ljubljani, rešile tovornjakov zaradi ukrepa Avstrijcev?