Mlada družina iz Murske Sobote načrtovala selitev v novo hišo, a jo je uničil požar

Ines Baler Ines Baler
05.11.2020 06:00

Požar jim je uničil novo hišo, zato se s humanitarno akcijo obračajo na ljudi, zbrani denar jim bo v pomoč pri gradnji novega doma.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Stanovanjska hiša v Kroški ulici v Murski Soboti je pogorela 19. oktobra, pri gašenju je sodelovalo osem gasilskih društev. 
Jure Zauneker

V Kroški ulici v Murski Soboti je 19. oktobra popoldne izbruhnil požar na stanovanjski hiši. Ognjeni zublji so vzeli novi dom družini Šadl-Kolbl, v katerega se je nameravala vseliti v začetku prihodnjega leta. "Pogled na naše delo, ki se je v enem samem trenutku spremenilo v pepel, nas je spravil v obup. Ne vem, ali sem kdaj pretočil toliko solz kot takrat. Vse sanje in vizije o prihodnosti so izginile," se tistega dne spominja Matej Šadl, ki je s partnerico Sanjo Kolbl bivališče začel graditi leta 2013. Hišo sta gradila iz naravnih materialov, lesa, slame in gline, da bi bila čim bolj okolju in zdravju prijazna. "Taka hiša tudi po odstranitvi ne obremenjuje okolja in se vsi materiali lahko vrnejo v naravo. Radi imamo naravo, ta nas uči in radi smo z njo povezani. Svet bi bil lepši, če bi vsi živeli v sožitju z njo," pravi sogovornik. Obup je toliko večji tudi zato, ker je družina večino gradbenih del opravila sama. "Pomagali so nam starši, kolikor so lahko. V zadnjem času pa tudi otroci, ki so zelo uživali pri izdelavi notranjih glinenih ometov." Matej in Sanja imata tri otroke, dveletnega Adama, šestletnega Noaha in osemletno Ariel. "Otroci so se zelo veselili vselitve, zato nama je še toliko huje. V takem trenutku te v obup spravlja nemoč, rad bi spremenil stvari, a jih ne moreš in si jih prisiljen sprejeti," pravita starša. Šadl si je zaradi dogodkov moral poiskati tudi psihološko pomoč, saj, kot pravi, sicer tega ne bi zmogel prebroditi. V izdelavo hiše so vložili okrog deset tisoč ur dela, požar pa je objekt popolnoma uničil. Ta teden ga bodo porušili, kar bo še dodaten finančni zalogaj za družino.

Vse uničeno v hipu

V preteklih dneh se je v sodelovanju s soboškim območnim združenjem Rdečega križa Slovenije odprl transakcijski račun, na katerem zbirajo humanitarne prispevke. "Vemo, da obstaja na svetu veliko plemenitih ljudi, ki razumejo stisko človeka in so pripravljeni pomagati ob takšni tragediji. Že vnaprej se srčno zahvaljujemo vsem. Trenutno smo se znašli v veliki stiski, iz katere se lahko izkopljemo tudi s pomočjo teh ljudi," se družina obrača na vse, ki jim lahko pomagajo. Z zbranim denarjem si želijo ustvariti dom, v katerem bi se dobro počutili. Mlada družina trenutno živi pri starših na Krajni, v začetku prihodnjega leta pa so se nameravali preseliti v novo hišo. "Naša prihodnost, sanje in vsa vložena energija so bili v tistem popoldnevu uničeni. Na srečo smo vsi ostali nepoškodovani. Vse tolažilne besede sorodnikov in prijateljev ter tudi neznanih ljudi nama dajejo upanje in moč, da bomo skupaj zmogli zgraditi svetlo prihodnost," kljub vsemu s kančkom optimizma pravita starša. Pridejo pa tudi dnevi, ko so čisto na tleh. Prestajajo težko preizkušnjo, vendar se zavedajo, da obupati nikakor ne smejo.

Petčlanska družina je v začetku prihodnjega leta načrtovala vselitev v novi dom, ki pa ga je vzel ogenj. Sedaj upajo, da jim bodo dobri ljudje z donacijami pomagali, da zgradijo novo hišo. 
Osebni Arhiv

Razloga še ne poznajo

Dan po požaru, po opravljenem ogledu kraja, so s Policijske postaje Murska Sobota sporočili, da je zagorelo v notranjosti hiše, razloge še ugotavljajo, tujo krivdo so izključili. Dodali so, da je po nestrokovni oceni za okoli 70 tisoč evrov škode. Šadl nam je povedal, da natančnih podatkov o škodi še nimajo, saj sodni izvedenec poročilo še izdeluje. Sam ocenjuje, da je škoda vsaj dvakrat večja od omenjene, če ne celo trikrat, ker je bila hiša v sklepni fazi izvedbe, z vsemi inštalacijami, ogrevanjem, prezračevanjem in večino dokončanih notranjih glinenih ometov. "Poleg hiše je žal uničeno še vse orodje za gradnjo, ki je prav tako stalo nekaj tisoč evrov. Prav tako so uničeni gradbeni material za dokončanje hiše, parket, ki je bil pripravljen za polaganje, in kopalniška oprema," pristavi. Čakajo tudi na ugotovitev, kaj je bil vzrok za požar. Šadl pravi, da je vprašanj nešteto, odgovorov pa še ni.

Neizmerno so hvaležni vsem, ki so pomagali pri intervenciji. Kot smo na spletni strani vestnik.si že pisali, je pri gašenju požara sodelovalo osem gasilskih društev. Sogovornik pove, da je bilo delo gasilcev oteženo, saj so bile zaradi obnavljanja ulice težave z dobavo vode. "Čeprav žal niso mogli rešiti naše hiše, so zavarovali območje in preprečili, da bi se požar razširil na sosednje objekte, kar bi se ob tako strnjeni poselitvi lahko hitro zgodilo. Še enkrat hvala vsem," doda Matej Šadl. Ob zahvalah družina ni pozabila niti na gospoda, ki je poklical gasilce, in sosedi za izkazano sočutje in topel napitek v tistih trenutkih. Javno se zahvaljujejo tudi soboškemu županu Aleksandru Jevšku, ki je prišel na območje požara in ponudil takojšnjo pomoč, Zavodu Detel, ki jim je že naslednji dan podaril večji znesek, območnemu združenju Rdečega križa in vsem drugim, ki so se ali se še bodo odzvali na humanitarno pomoč in pomagali družini v tem težkem obdobju.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta