Na Osnovni šoli Apače se zavedajo pomena večjezičnosti in večkulturnosti ter priložnosti, ki se jim ponujajo zaradi obmejne lege občine, zato so kmalu po vstopu Slovenije v Evropsko unijo začeli navezovati stike in partnerstva z vrtci ter šolami v Avstriji, kar nadaljujejo in negujejo še danes. Ravnateljica Violeta Kardinar je poudarila, da učence vključujejo v tujejezično kulturno in socialno okolje z namenom, da si pridobijo kompetence za delovanje tako v Avstriji kakor tudi v širšem evropskem jezikovno-kulturno-socialnem okolju. Za svoja prizadevanja so zdaj prejeli evropsko jezikovno priznanje, ki ga podeljuje Evropska komisija.
Aktivno čezmejno sodelovanje
Priznanje so si prislužili z vključenostjo v številne šolske, nacionalne, medregionalne in mednarodne projekte ter projekte v okviru programa Erasmus+, s prioriteto razvijanja kompetenc večjezičnosti in večkulturnosti. Eden izmed njih je inovacijski projekt Dva bregova ene reke, ki je trajal dve leti, a živi še danes. Namenjen je spoznavanju kulturnih znamenitosti in sproščeni komunikaciji v tujem jeziku, vanj pa so vključeni otroci prvega in drugega triletja.
Učitelji sodelujejo v programih prostovoljno, edina nagrada so jim uspehi otrok
Hvaležni za podporo
Vrtec je že tri leta vključen tudi v projekt Jeziki štejejo, ki omogoča otrokom, da se jezikov učijo z igro. Spoznavajo španščino, francoščino, italijanščino, hrvaščino, nemščino ali angleščino. "Zelo smo hvaležni Občini Apače, da nam vsako leto nameni sredstva za mednarodno sodelovanje in nam omogoča, da otroci obiskujejo pouk angleščine vsa leta izobraževanja, ne samo v vrtcu in od četrtega razreda dalje," je povedala ravnateljica.
Tudi v mednarodni raziskavi o znanju tujih jezikov pri devetošolcih je šola dosegla nadpovprečen rezultat, njihovi učitelji tujih jezikov pa poučujejo oziroma spremljajo otroke od vrtca do četrtega razreda, pri tem si vsa učna gradiva pripravljajo sami. V bližnji prihodnosti želijo ponuditi večjezičnost v šoli kot izbiro v okviru interesnih dejavnosti ali občinskega programa.