Slovenija črpa ljudi iz Pomurja

A. Nana Rituper Rodež A. Nana Rituper Rodež
11.06.2019 19:13

Z ravnateljem Romanom Činčem o praznovanju stoletnice delovanja Gimnazije Murska Sobota in vlogi gimnazije danes. "Šolanje bi morali povezati z znanjem in vrednotami, ne le s poklicem," meni ravnatelj.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Gimnazija Murska Sobota
Nataša Juhnov

Gimnazija Murska Sobota letos z različnimi dogodki praznuje stoletnico delovanja. Leta 1919 je bilo vpisanih 33 dijakov, ki so zrelostni izpit opravili šele leta 1929, saj je bila gimnazija osemletna. Od tedaj je šolanje vsako leto končala nova generacija gimnazijcev. Nekateri ostajajo v regiji, mnogi gredo študirat, se vrnejo ali pa svojo poklicno in profesionalno pot nadaljujejo drugod po Sloveniji ali v tujini. Z ravnateljem Romanom Činčem smo se pogovarjali o letošnjem jubileju in vlogi gimnazije v današnji družbi.
Kako praznujete obletnico in v kak­šni luči želite predstaviti šolo?
"Obletnico praznujemo že vse leto, praznovanje pa bomo nadaljevali tudi jeseni, ko bo minilo natanko sto let od prvega šolskega dne. Dogodkov je veliko, o vseh podrobneje obveščamo na spletni strani šole. Skušamo se povezati tudi z nekdanjimi gimnazijci, da bi se skupaj spominjali gimnazijskih let. Zanima nas njihov pogled, kako so doživljali šolska leta in kaj jim je šola dala, želimo pa poudariti tudi uspehe, ki so jih dosegli. Med drugim je treba poudariti tudi to, da je šolanje v domačem okolju zelo smiselno. Danes se zdi, da se je zlahka oddaljiti od domačega okolja, ampak v mladih letih je najbolj smiselno najprej spoznati domače okolje, iz katerega izviraš, in potem še vedno lahko svojo šolsko ali poklicno pot nadaljuješ drugod."
Zdi se, kot da so gimnazije na neki prelomnici. Mlade spodbujajo k poklicnemu izobraževanju, vpis v gimnazijski program pa upada.
"Mislim, da je v Sloveniji gimnazijski sistem dobro nastavljen, problem pa je, da na državni ravni ne vemo, kaj natančno bi s šolstvom radi. Nimamo prave vizije, koliko doktorjev znanosti potrebujemo, koliko magistrov, katere poklice … Pokazala se je velika vrzel med gimnazijskim in poklicnim šolanjem, z uvedbo poklicne mature in štipendiranjem pa se je tehtnica bolj nagnila na stran tehniških šol. Vprašljivo je in ni prav, da lahko po obeh poteh dosežeš enako končno stopnjo izobrazbe. Lahko bi imeli boljši vpis, sami nihamo med dvema oddelkoma in tremi, vpis na športni oddelek pa je vedno dober. Mislim, da se je upadanje vpisa v gimnazije ustavilo."

Roman Činč: "Šolanje bi morali povezati z znanjem in vrednotami, ne le s poklicem."  
A. Nana Rituper Rodež
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta