Da bi dvorec Rakičan pri Murski Soboti postal bolj prepoznaven in pritegnil še več obiskovalcev, so se vključili v mrežo živih gradov, ki povezuje slovenske in hrvaške gradove. So pa tudi del čezmejne ceste, ki povezuje avstrijske, slovenske in po novem hrvaške gradove. Pridobitve, aktivnosti in načrte so direktor Raziskovalno-izobraževalnega središča (RIS) Dvorec Rakičan Robert Celec, Natalija Cigut in Katarina Jerebic predstavili v nedavno obnovljeni in rekonstruirani večnamenski dvorani Živa.
Živi gradovi treh držav
Projekt Living castle, mreža živih gradov, je oblika trajnostnega turizma za ohranjanje in promocijo kulturne dediščine, ki se izvaja v okviru programa Interreg Slovenija-Hrvaška. Sodeluje osem partnerjev, eden od njih je RIS Dvorec Rakičan.
Glavno vodilo je oblikovanje skupne blagovne znamke zveze gradov in dvorcev na tem območju, ki imajo skupno zgodovinsko pot. To naj bi prispevalo k boljši prepoznavnosti in promociji novega celostnega turističnega produkta, ki poleg rakičanskega dvorca vključuje še gradove na Ptuju, v Celju, Varaždinu, Čakovcu, Velikem Taboru in Gornji Stubici.
Od promocije v mednarodnem prostoru si obetajo več obiskovalcev
Zemljevid ceste gradov
RIS Dvorec Rakičan je kot vodilni partner vključen tudi v čezmejno cesto in projekt Castle Road, ki povezuje avstrijske, slovenske in po novem tudi hrvaške gradove, izvaja pa se v okviru čezmejnega programa Interreg V-A Slovenija-Avstrija. Čezmejna cesta gradov meri 1001 kilometer in povezuje 41 gradov, dvorcev in obrambnih utrdb na območju jugovzhodne Avstrije, severovzhodne Slovenije in severa Hrvaške.
7
poti je zarisanih na zemljevidu 1001 km dolgih povezav med 41 gradovi