Dan McDonald'sa obeležujejo v Združenih državah Amerike, in sicer vsako leto 15. aprila. Zakaj gre? 15. april 1955 velja za uradni začetek sodobne in globalno najbolj razširjene fast food franšize, izjemno priljubljene tudi pri nas oziroma v Evropi. Na ta dan je Ray Kroc v mestu Des Plaines v zvezni državi Illinois odprl svojo prvo McDonald's restavracijo s hitro hrano. Brata Richard in Maurice McDonald sta sicer v San Bernardinu v Kaliforniji že 15 let prej zaštartala izvirni prehrambeni obrat z žarom z imenom McDonald’s Bar-B-Q, kjer sta ponujala tipične ameriške jedi tistega (in današnjega) časa: od reber do krompirčka. A šele Krocov vstop v posel pomeni prelom, začetek globalne širitve verige. Z bratoma je podpisal pogodbo, da lahko uporablja in širi ime, blagovno znamko.
Brata McDonald sta sicer položila temelje, predvsem pa sta že leta 1948 opazila, da največ zaslužita s prodajo hamburgerjev, pomfrija in pijače, zato sta uvedla revolucionarni koncept: “Speedee Service System”, ki je omogočil hitro in cenovno dostopno postrežbo. Ta sistem je temeljil na načelih industrijske linije – vsak zaposleni je opravljal točno določeno nalogo, kar je občutno zmanjšalo čas priprave hrane. A zakaj velja, da je Ray Kroc spremenil igro? Mimogrede, Kroc je bil prodajalec mlečnih mešalnikov. Njuno restavracijo je obiskal leta 1954. Navdušen nad učinkovitostjo in potencialom poslovnega modela, jima je predlagal, da razširita restavracijo v franšizo. In kot spreten trgovski potnik se je ponudil za vodjo te širitve. Tako je 15. aprila 1955 Kroc odprl prvi franšizni McDonald's lokal, že pod okriljem nove družbe McDonald’s Corporation.
Kroc ni bil le poslovnež, bil je tudi vizionar. Uvedel je stroga pravila glede kakovosti, okusa in videza hrane. Vsaka restavracija je morala slediti istim standardom, ne glede na to, kje na svetu se je nahajala. Striktno, brez odstopanj. Do konca šestdesetih je postal McDonald's najprej ameriška, torej nacionalna senzacija, kasneje pa tudi globalna. Sprva se je razširil v Kanado, nato v Evropo, Azijo in naprej. Je simbol ameriške kulture in globalizacije, pravzaprav pop fenomen, hkrati pa so zlati “M”, maskota Ronaldom McDonaldom, izdelki, kot so Big Mac, Happy Meal in McFlurry, ikone ameriške in globalne potrošniške kulture. Danes ima več kot 38.000 restavracij v približno 120 državah. Ob številnih kritikah, da gre za nezdravo hrano, da vladajo v korporaciji ob tem še nezdravi delovni pogoji in da je okoljsko sporen, je McDonald's v zadnjih letih naredil marsikaj za izboljšanje ugleda, in sicer z vključevanjem bolj trajnostnih praks, ponudbo zdravih možnosti in digitalizacijo storitev.
McDonald's ni več največja veriga hitre prehrane na svetu, še vedno pa je najmočnejši po prihodkih, globalnem vplivu in moči blagovne znamke. Več restavracij kot McDonald's naj bi imel Subway. Slednji ima veliko manjših franšiz, saj po konceptu njihovi lokalni potrebujejo bistveno manj prostora. V segmentu pijač, posebej kavnih napitkov, je največji Starbucks. Korporacija McDonald's naj bi letno obrnila več kot 20 milijard dolarjev, je tudi najdražja blagovna znamka v prehrambenem sektorju. Največ restavracij ima v ZDA, sledijo Japonska, Kitajska, Kanada, Velika Britanija in Nemčija.
Prvi McDonald's v Evropi je bil odprt na Nizozemskem leta 1971, v Vzhodni Evropi pa v Jugoslaviji v Beogradu leta 1988, na trgu Slavija. Prva slovenska franšiza je zaživela leta 1993 v središču Ljubljane, na Čopovi ulici, kjer deluje še danes. Kje McDonald'sa ni? Iz političnih razlogov denimo v Severni Koreji, Iranu, na Kubi ... Ni ga niti v Makedoniji, Boliviji, v Jemnu, Siriji, Afganistanu, pa tudi denimo na Islandiji. Od tam se je umaknil leta 2009 zaradi visokih stroškov uvoza sestavin in gospodarske krize.
Nekaj zanimivosti
Najbolj osamljen: v vojaški bazi McMurdo Station na Antarktiki imajo uradni aparat za burgerje in pomfri. Ni odprt za javnost.
Pregrešen: odprtje restavracije tik ob Trgu svetega Petra je sprožilo veliko razburjenje med duhovščino.
Muzej: obstaja v Des Plainesu, kjer je Ray Kroc postavil prvo franšizo. Muzej je replika lokala iz leta 1955. Originalno restavracijo so uničile poplave.
"Drive-In/thru": prvi je bil odprt 1975., namenjen vojakom, ki niso smeli iz avtomobila v uniformi.
Ekskluzivno: Na Nizozemskem so nekoč ponudili burger s foie gras/gosjimi jetri, rakci in črnim tartufom. Stal je skoraj 200 evrov.
Največji: je v Orlandu na Floridi, ima 20.000 kvadratnih metrov, v njem so igralnica, picerija, pesto bar in celo robotski kiosk za sladice.
Najlepši: v Portu je restavracija v nekdanji katoliški cerkvi z velikimi lestenci, baročnim stropom in ogromnimi vitraži.
Na smučeh: v Lindvallenu na Švedskem obstaja lokal na smučišču, po sistemu "drive-throu" lahko smučarji naročijo hrano, ne da bi odpeli smuči