Naj bo to aerodinamika, digitalizacija, varnost, udobje, dinamika, v času električne mobilnosti pa tudi doseg vozila s polno baterijo.
Če bi delali seznam, kaj vse je Mercedes-Benz dal avtomobilizmu, bi bil ta izjemno dolg. In vsako leto daljši. Osredotočimo se le na najbolj prebojne tehnologije in inovacije: poleg prvega avtomobila na bencinski motor je prav Mercedes-Benz predstavil prvo vozilo z varnostno kletko in stisljivimi conami, zavorni sistem ABS (1978) in varnostno zračno blazino (1981). Pionir avtomobilizma ohranja svojo vnemo glede inoviranja, kar je danes najbolj očitno na področju prehoda na električna in avtonomna vozila.
Rekordno daleč na elektriko
Zakaj se ljudje (še) pogosteje ne odločajo za električna vozila? Ker jih je strah njihovega dometa. A to se utegne kmalu spremeniti. Mercedes-Benz je v vozilo EQS vgradil veliko baterijo zmogljivosti kar 107,8 kWh. Glede na mednarodni cikel WLTP bi se morala ta električna limuzina v najbolj učinkoviti različici s prazno baterijo ustaviti šele po 759 kilometrih vožnje, s čimer voznikom omogoča brezskrbno vožnjo tudi na dolgih avtocestnih poteh. A Mercedes-Benz gre še dlje: s testi svojih homologiranih konceptnih vozil, kot je Vision EQXX dokazuje, da bo doseg njihovih električnih vozil kmalu še bistveno daljši. V ta namen so se z njim odpravili iz Stuttgarta v britanski Silverstone. Prek Nemčije in Francije je največji delež poti prepotoval po avtocesti in to v skladu z dovoljenimi hitrostmi. Z enim polnjenjem baterije so ob povprečni hitrosti 86 km/h in povprečni porabi energije 8,3 kWh/100 km prevozili rekordna 1202 kilometra.
EQS je svetovni prvak v aerodinamiki
Rekorden doseg Mercedesovih električnih vozil ne bi bil dosegljiv brez izredne učinkovitosti. Luksuzna limuzina je najbolj aerodinamičen serijski avtomobil na svetu, s koeficientom zračnega upora 0,20. To je neverjetna številka, še posebej, če upoštevamo, da ima EQS najmanj 19-palčna kolesa, za doplačilo pa lahko ta merijo tudi 22 palcev. Med vožnjo lahko vgrajeno zračno vzmetenje zmanjša oddaljenost vozila od tal in še izboljša aerodinamiko. Vozilo se pri hitrostih nad 120 km/h spusti za 10 milimetrov bližje k tlom ter učinkovito zmanjša zračni upor. Boljši pretok zraka pa zagotavljajo tudi ugrezne kljuke za odpiranje vrat.
Hiperzaslon za novo dimenzijo uporabniške izkušnje
MBUX Hyperscreen je digitalni zaslon, ki v širino meri kar 141 centimetrov in zaseda površino skoraj četrt kvadratnega metra. Hiperzaslon, ki je sestavljen iz treh zaslonov, je del pametnega informacijsko-zabavnega sistema poimenovanega MBUX, ki se je prvič pojavil v povsem električni različici električne Mercedesove razkošne limuzine EQS in bo del prihodnjih luksuznih modelov znamke. Ukrivljen zaslon se razteza od stebrička do stebrička, poganja pa ga zmogljiva elektronika s programsko opremo, ki se je sposobna učiti, na koncu pa prilagoditi zaslon in koncept delovanja potrebam uporabnika ter mu podajati personalizirane predloge. Mercedes je tako na fascinanten način združil tehnologijo z dizajnom, ki kupcu ponuja izjemno enostavno uporabo.
Žarometi kot komunikacijski kanal
Mercedes-Benz svetlobno revolucijo uvaja na področju žarometov, ki zmorejo več kot le odlično osvetliti več sto metrov ceste pred vozilom, brez da bi zaslepili ostale udeležence v prometu. Žarometi DIGITAL LIGHT visoke ločljivosti so pravzaprav nov komunikacijski kanal, saj kot projektor rišejo znake za opozorila na cesti pred voznikovimi očmi. Npr. simbol snežinke za spolzko cesto, simbol delavca, ki opozarja na bližino delovišča na cesti, ali pa puščice, ki svetujejo najboljši manever za varno vožnjo mimo zaznane nevarnosti, na primer pešca ali kolesarja. Žarometi lahko s svetlobnim podpisom opozorijo na prekratko varnostno razdaljo, opozarjajo na držanje vozila znotraj voznega pasu ali na vozila v mrtvem kotu. Da, to so žarometi prihodnosti, ki so na voljo že danes.
»Hej Mercedes, odpri moja vrata«
Mercedes z modelom EQS uvaja električna vrata, ki se samodejno odpirajo, ko stopite do kabine avtomobila. Pri tem uporablja senzorje in kamere za zaznavanje okoliških predmetov tako, da med samodejnim odpiranjem ne bo z vrati zadel v predmete, kot so drogovi ali drugi avtomobili. Ko se usedete na voznikov sedež, se voznikova vrata zaprejo s pritiskom na zavorni pedal. Če sedite zadaj, pa lahko zgolj z ukazom "Hej, Mercedes" aktivirate glasovnega pomočnika MBUX, ki bo izpolnil vaš ukaz "zapri moja vrata". Ne le, da lahko avtomobil prepozna različne glasove in jih poveže s posameznimi profili uporabnikov, ve tudi, na katerem sedežu sedite glede na to, od kod prihaja vaš glas, zato bo zaprl prav vaša vrata. To velja tudi za odpiranje.
Lahko (že) vozi samostojno
Poleg inovativnih sistemov za pomoč vozniku pri vožnji, poimenovanih Intelligent Drive, lahko sodobna tehnologija vozilo spremeni v partnerja, ki misli in vozi namesto vas. Drive Pilot je namreč nabor kamer, radarjev, senzorjev, mikrofonov in procesorjev, ki so del sistema (pol)avtonomne vožnje najnovejših vozil Mercedes-Benz. Nadgradnje pa vključujejo še zaznavanje LiDAR in namenske mikrofone za zaznavanje zvoka mokrega cestišča in bližajočih se reševalnih vozil. Poleg tega Drive Pilot uporablja zemljevid visoke ločljivosti za prejemanje informacij o profilu poti, geometriji ceste, prometni signalizaciji in nenavadnih dogodkih v prometu (npr. nesreče ali dela na cesti). V praksi to pomeni, da vozilo obvlada t. i. tretji nivo samostojne oziroma (pol)avtonomne vožnje in vas bo varno vozilo po avtocesti in drugih ustrezno označenih cestah.
Prihaja v kratkem – novi EQE združuje navidez nezdružljivo: udobje in športnost
Novi EQE stavi na enačbo tri-v-enem, saj se v njem povežejo najsodobnejša tehnologija, udobje in športnost. Model EQE je navdihnjen z električnim EQS, postavljen je na enako platformo, si z njim deli napredno tehnologijo, vendar je nekoliko bolj kompakten in dinamičen. Skoraj pet metrov dolga in elegantna limuzina z naprednimi digitalnimi žarometi, ki noč spremenijo v dan, navduši z gladkimi linijami, ki prispevajo k dolgemu dosegu, predvsem pa v kabini ponuja kraljestvo prostora. Z medosno razdaljo 3,12 metra prekaša tradicionalno limuzino razreda E, ki je sinonim za notranje udobje.
Digitalno urejeno okolje okoli voznika in sopotnika v futurističnem in hkrati elegantnem slogu dopolnjuje mešanica najbolj kakovostnih materialov in za EQE posebej razvitega vonja. Lahko si omislite tudi 56-palčni zaslon Hyperscreen. Upravljanje je poenostavljeno z umetno inteligenco, ki vozniku ponuja glede na trenutno razpoloženje najbolj pogosto uporabljene funkcije. Seveda je omogočeno tudi glasovno sporazumevanje z vozilom, z ukazom "Hej Mercedes". Upravljanje pa poenostavlja 12 komponent za dostop do številnih različnih funkcij z uporabo preprostega dotika.
Tudi EQE je opremljen z učljivo inteligenco, načrtovalcem poti, ki poskrbi za idealen urnik, vključno z odmori pri polnjenju, da boste čim hitreje prispeli na cilj. Vozilo samo komunicira s polnilnikom in namesto voznika opravi celotno administracijo. EQE trenutno velja za enega najbolj varnih avtomobilov. Tehnologija, vgrajena v vozilo, spremlja utrujenost voznika prek kamere, ki neposredno sledi očem.
Prva predstavljena različica EQE 350 z električnim motorjem na zadnji osi z močjo 215 kW (292 KM) in 530 Nm navora vas popelje v povsem nov svet visoke stabilnosti delovanja in učinkovitosti. Baterije z uporabno zmogljivostjo do 90 kWh so sestavljene iz desetih modulov z zmogljivim termičnim upravljanjem. Po standardu WLTP vozilo zagotavljala doseg kar 660 kilometrov in pohvalno podpira hitro polnjenje z največjo močjo 170 kW, kar pomeni, da lahko na hitri polnilni postaji načrpate za 35,5 kWh elektrike v zgolj 15 minutah in doseg podaljšate za 250 kilometrov.