Sodite med ljudi, ki že povezujejo sijalke, luči, zvočnike, zvonce na vratih, varnostne kamere in druge naprave z internetom? Potem že poznate izzive, povezane z ustvarjanjem pametnega doma. Stvari so lahko otročje enostavne ali pa inženirsko kompleksne, posebej, če gre kaj narobe. Večinoma pa (že) delujejo kot oglaševano.
Za pozabljivce so kot nalašč pametna stikala in električne vtičnice. Z njihovo pomočjo lahko tudi na daljavo izklopite opekač kruha, na katerega ste v naglici s telefonom na ušesu pozabili, ali pa z oddiha v več tisoč kilometrov oddaljeni obmorski lokaciji na daljavo občasno izklapljate luči in televizor, da sosedje in morebitni nepridipravi mislijo, da ste vendarle doma.
Prav tako bi veljalo več pozornosti nameniti t. i. pametnim pomočnikom. Ti seveda niso omejeni zgolj na pametne mobilne telefone in zvočnike, pomočnike Amazon Alexa, Google Asistent ter Applovo Siri lahko prikličete iz vedno več naprav. Je pa res, da vsak izmed njih stavi na bolj ali manj lasten ekosistem partnerjev in povezanih naprav, zato, če nimate že izbranega favorita, velja tudi to upoštevati ob sestavljanju koščkov vašega mozaika po imenu pametni dom. V nadaljevanju si bomo ogledali nekaj najboljših naprav iz posameznih kategorij, ki se jih ne bi branil noben dom.
Pametni zvočnik: Amazon Echo (4. generacije)
Amazonova četrta različica pametnega zvočnika Echo je resnično impresivna. Za dobrega stotaka dobite krogli podoben zvočnik z več kot spodobnim zvokom in več v prihodnost usmerjenih funkcij, s katerimi Echo dokazuje, zakaj je še vedno kralj domačega omizja. Googlov zvočnik Nest Audio in Apple-ov novi HomePod Mini sta sicer dostojna tekmeca, a ju Amazonova stvaritev premaga v dveh ključnih kategorijah: sam zvočnik je veliko zmogljivejši, še posebej nizki toni so za napravico majhnih mer impresivni, obenem pa ima vgrajen sprejemnik s tehnologijo Zigbee in Amazon Sidewalk Hub, ki povezujeta resnično širok spekter pametnih naprav, kot so žarnice in ključavnice v brezžično omrežje veliko bolj zanesljivo, celo brezhibno.
Pametni zaslon: Google Nest Hub (2. generacije)
Ko beseda nanese na v namizne zaslone vgrajene pametne pomočnike, se Googlova stvaritev Nest Hub odreže bolje od Amazonove, čeprav tudi Echo Show še zdaleč ni od muh. Googlovi inženirji so odlično opravili svoje delo, asistenta skrili v ozadje večine opravil, za uporabniški vmesnik pa se zdi, da vedno prikazuje ravno pravšnjo količino informacij (ne preveč in ne premalo). Všeč nam je dejstvo, da prikaže slišane glasovne ukaze, torej takoj dobimo povratno informacijo, ali nas je dobro razumel. Gospodinjam in ljubiteljem kuhanja bo všeč, kako lepo bere kuharske recepte svetovno znanih spletnih strani, prav tako pa tudi dejstvo, da ga lahko upravljamo z gestami rok.
Brezžični usmerjevalnik: Ubiquiti Dream Machine
Brezžično omrežje (Wi-Fi) je danes nuja, še posebej, ko začnete širiti nabor naprav, kot so pametni zvočniki, pametne luči, pametne vtičnice in vse drugo. Nenazadnje vam pametne naprave ne bodo prav veliko koristile, če se ne bodo mogle povezati v omrežje.
Naprava, nič kaj skromno poimenovana kar The Dream Machine (UDM) priznanega proizvajalca Ubiquiti, je elegantna, celo sanjska rešitev za vse, ki niso vešči postavitve brezžičnega omrežja. V lično oblikovanem ohišju, ki spominja na žaro, se namreč skriva funkcionalnost kar štirih ločenih naprav – brezžične dostopne točke, omrežnega stikala gigabitne zmogljivosti, upravljavske konzole in varnostne naprave.
The Dream Machine je torej idealna platforma za žično in brezžično omrežje v domačem ali pisarniškem okolju. Namestitev in upravljanje sta poenostavljena do obisti, saj napravo le priklopimo v električno omrežje in “pipo v svet” (beri: internet), vse nastavitve v poenostavljeni ali napredni obliki pa upravljamo prek resnično intuitivne mobilne aplikacije UniFi Network. Imate res veliko hišo ali poslovni prostor? Ni problema. Vanj dodajte še dodatno napravo Dream Machine s funkcionalnostjo UniFi in enostavno razširite svoje omrežje. Hitro in elegantno. Sanjsko? Sanjsko.
Pametna vtičnica: TP-Link Kasa Smart WiFi Plug
Začetnike, ki bi radi spoznali možnosti pametnega doma, pogosto usmerimo v nakup pametne vtičnice. Tiste z res zgolj osnovno inteligenco znajo le prižigati in ugašati nanje priklopljene naprave preko spletnega vmesnika ali mobilne aplikacije. Malce naprednejši modeli pa znajo meriti tudi porabo in jo analizirati. TP-Linkova vtičnica Smart Plug nam je všeč zaradi možnosti programiranja vtičnice (npr. vklapljanje in izklapljanje po nastavljenem urniku) in njene podpore glasovnemu upravljanju, pri čemer se odlično razume tako z Googlovim Asistentom kot Amazonovo Alexo ter celo Samsungovim Bixby ter ekosistemom SmartThings.
Pametna sijalka: Philips Hue
Pametne sijalke Philips Hue so že vrsto let prva izbira ustvarjalcev pametnih domov. Ne brez razloga. Čeprav niso najcenejše (prej obratno), pa postrežejo z najširšo paleto sijalk in osvetlitve za vse namene in priložnosti (lahko si omislimo posamezne sijalke, stropne luči, svetlobne trakove itd.), vse pa upravljate iz enega mesta oziroma aplikacije. Velik plus je tudi dejstvo, da Philipsov sistem osvetlitve Hue brezhibno sodeluje s pametnimi pomočniki družb Amazon, Apple in Google.
Pametni termostat: Ecobee SmartThermostat
Čeprav je termostat Nest oral ledino in pametne termostate približal širšim množicam, so ga nekateri konkurenti že prehiteli. Ecobee SmartThermostat je termostat, ki se poveže v brezžično omrežje in omogoča upravljanje sistema hlajenja in/ali ogrevanja prek aplikacije ali z glasu. Všeč nam je tudi poteza, da je proizvajalec termostatu dodal daljinski temperaturni senzor, s pomočjo katerega termostat lahko sam prebere temperaturo v kateri koli sobi in ustrezno prilagodi delovanje ogrevanja ali hlajenja.
Varnostna kamera: Wyze Cam v3
Med široko paleto varnostnih kamer na trgu zagotovo izstopa Wyze Cam v3. Ta odlična in cenovno dostopna varnostna kamera je primerna tako za rabo v notranjih kot zunanjih prostorih. Kamera ima vgrajeno režo za pomnilniške kartice microSD, kar omogoča lokalno hrambo posnetkov, nas pa bolj navdušuje dejstvo, da že proizvajalec vključuje 14-dnevno shrambo video posnetkov v svojem oblaku. Kot se za sodobno varnostno kamero spodobi, omogoča pretočno predvajanje žive slike v visoki ločljivosti, premore »nočni vid« ter omogoča dvosmerni pogovor, kakopak pa zna sodelovati tudi s pametnim pomočnikom.
Krmilnik za namakalni sistem: Eve Aqua
Domet rešitev pametnega doma seveda ni omejen zgolj na notranje stene objekta, še kako prav pride tudi zunaj njega. Samo pomislite na pametne kosilnice, ki vdano opravljajo svoje delo. Da jim le-tega ne bo zmanjkalo, pa lahko poskrbi krmilnik za namakalni sistem Eve Aqua, ki ga vgradite med vodni vir in namakalni sistem, nastavite želene termine zalivanja (po urniku) in že ste končali. Za vse, ki bi se radi važili pred sosedi, je poskrbljeno z integracijo pametne pomočnice Siri.
Malce drugačne pametne rešitve
Daljinski upravljalnik za pametni dom se morda ne zdi najbolj zanimiva pametna naprava, vendar si oglejte to stvaritev: dodekaedrska naprava, poimenovana Nanoleaf Remote, lahko nadzoruje katero koli pametno stikalo, sijalko in drugo opremo pametnega doma, ukaze pa proži s tem, ko jo obrnete na različne strani. Drži, to morda res ni najbolj praktičen način, da prižgete ali ugasnete luč(i), toda ta pametni pripomoček vam bo zagotovil, da se boste med opravljanjem vsakdanjih nalog počutili kot James Bond – in že zaradi tega je vreden vsakega centa.
Za tiste, ki jim ideja o tem, da jih naprave, opremljene s pametnimi pomočniki, venomer poslušajo, nikakor ni všeč, a se kljub temu ne želijo zato odpovedati udobju pametnega doma, so rešitev našli v podjetju Hubitat. Njihovo stikalo Elevation ima eno samo nalogo – zagotavljanje zasebnosti. Tako bo prestreglo vse glasovne ukaze pametnim pomočnikom in jih obdelalo lokalno (v napravi) in ne delilo s ponudnikom storitve oziroma njegovim oblakom. Tako tehnološki velikani o vas in vaših navadah ne bodo (več) zbirali podatkov.
Preberite nov tematski časopis v celoti