Televizorji že dolgo niso več velike škatle s katodnimi cevmi, temveč so doživeli znatno preobrazbo. Zdaj so bistveno večji, vsaj kar zadeva diagonale zaslonov, in tanjši. Najbolj vitki med njimi so v nekaterih primerih celo neverjetno tanki, zato jih zlahka namestimo na steno, kjer lahko opravljajo še drugo poslanstvo – nadomestijo namreč sliko in prikazujejo domače fotografije ali umetniška dela.
Gledano skozi prizmo tehnologije prikaza slike, prednjačita dve glavni tehnologiji, in sicer LCD ter OLED, seveda vsaka s svojimi dodatnimi različicami, kot sta LED in mini-LED pri LCD ter W-OLED in QD-OLED pri OLED. A več o njih v nadaljevanju. Diagonale zaslonov vztrajno rastejo, sodobni televizorji so vse večji. Trenutna povprečna dolžina diagonale sodobnega televizorja je 55 palcev (140 cm), a že prihodnje leto bo ta letvica zelo verjetno že višja – 65 palcev (165 cm). Vedno več proizvajalcev namreč v ponudbo dodaja tudi še bistveno večje televizorje, tako da niti 85- ali 88-palčni modeli niso več pretirana redkost. Tako se televizorji počasi, a vztrajno približujejo diagonalam, ki so bile včasih rezervirane za projektorje (poltretji meter in več). Vse z namenom zagotavljanja čim bolj pristne kinotečne izkušnje v dnevni sobi.
Sodobni televizorji imajo vgrajene tudi brezžične vmesnike Wi-Fi in operacijske sisteme, ki spominjajo na mobilne naprave. Nameščene imajo številne aplikacije za ogled tv programa in pretakanje filmov in tv oddaj. Dražji modeli so po zaslugi zmogljivejše vgrajene elektronike zanimiva izbira tudi za igričarje, predvsem tiste, ki jih želijo povezati z računalniki ali igralnimi konzolami, saj jim boljša odzivnost zagotavlja bolj realistično grafiko in bolj gladko dogajanje med igranjem.
Kako izbrati najprimernejši televizor zase?
Ko gre za nakup novega televizorja, ne smete biti polovičarski. V idealnem primeru boste izbrali televizor, ki ne bo potreboval nadgradnje in bo z vami dlje časa, mogoče celo desetletje. Poleg tega boste zanj odšteli več sto evrov (ali celo več tisoč), zato se želite prepričati, da boste za svoj denar dobili kar največ. A ob pogledu na ponudbo televizorjev s(m)o ljudje zmedeni. Kako tudi ne bi bili, saj če ne sodite ravno med tehnične zanesenjake, težko veste, kaj pomenijo najrazličnejše kratice, oznake in funkcije. Pojdimo lepo po vrsti.
Ko se povprečen Janez odpravi po nakupu televizorja, se navadno najprej osredotoči na velikost zaslona. Naj izbere 42-, 50-, 55-, 65- ali več palčnega? To je pomemben premislek, vendar je treba še pred tem premeriti in razmisliti, kakšna velikost bo ustrezala prostoru, v katerem bo nameščen. Večje je običajno – vendar ne vedno – boljše. Nakup 85-palčnega televizorja za majhno garsonjero je podoben nakupu kino vstopnice za sedež v prvi vrsti – težko bo gledati tako sliko.
Najprej izmerite razdaljo med želeno postavitvijo televizorja in položajem, s katerega ga boste gledali. Na podlagi smernic, ki jih je določilo Društvo inženirjev za kinematografijo in televizijo (SMPTE), velja izbrati razdaljo sedenja, da televizor zapolni vsaj 30 stopinj vašega vidnega polja. Za bolj filmsko izkušnjo nabor standardov THX priporoča celo 40 stopinj ali najmanj 36 stopinj. Toda kaj sploh je teh 30 stopinj in kako to izmeriti? Poenostavimo z osnovnim pravilom: če kupujete televizor polne visoke ločljivosti (1080p), mora biti razmerje med velikostjo in oddaljenostjo približno dvakratnik; pri televizorjih ločljivosti 4K pa lahko sedite bližje in se vaše oči ne bodo pretirano naprezale – omenjeno razmerje pri televizorjih ločljivosti 4K (UHD) znaša na 1,5-kratnik. Nekaj hitrih in preprostih izračunov: če nameravate kupiti 65-palčni televizor ločljivosti 4K, bi moral biti vaš kavč oddaljen približno poltretji meter (65 x 1,5 = 97,5 palca oziroma 2,48 m). Na spletu najdete tudi priročen kalkulator najprimernejše razdalje, ki postreže tudi s priporočili glede velikosti diagonale zaslona; obiščite spletno stran www.inchcalculator.com/tv-size-viewing-distance-calculator/.
In ko že imate v rokah merilni trak, je pravi čas, da se odločite, ali želite televizor namestiti na pohištvo ali na steno. Stenski nosilci omogočajo večjo prilagodljivost in prihranek prostora, vendar so lahko posledično priključki televizorja, ki so večinoma na hrbtni strani, manj dostopni, sama namestitev pa težavna. Čeprav se zdi očitno, naj opozorimo tudi na dejstvo, da oznaka televizorja pove le to, koliko je dolga njegova diagonala. Ta je vpeta v okvir (ohišje), zato fizične mere televizorja preverite v tehničnih podatkih. Prav tako odsvetujemo, da televizor vgradite v omaro/pohištvo na tesno. Ob straneh naj bo vsaj nekaj centimetrov dodatnega prostora na vsaki strani, da bo televizor lahko »dihal«.
Ločljivost: 1080p, 4K ali 8K?
Najlažje priporočilo je tudi eno najpomembnejših. Če nameravate kupiti nov televizor za spremljanje športih dogodkov ali ogled filmov, si omislite model z ločljivostjo 4K. Razen če imate res preveč denarja in želite le najboljše, lahko pogledate v svet televizorjev z ločljivostjo 8K, a zaenkrat v tej ločljivosti ni zajetih (in posledično predvajanih) dovolj vsebin, da bi imeli koristi od dodatnih milijonov slikovnih pik, ki sestavljajo sliko. Podoben komentar velja tudi za drugo stran ponudbe – najcenejše modele. Izognite se televizorjem z ločljivostjo 1080p, saj bodo ti hitro zastareli in že danes niso bistveno cenejši od modelov z ločljivostjo 4K, da bi to bil ključni dejavnik ob nakupu.
Seveda je tudi ločljivost 4K danes šele v povojih. Ponudba domačih tv postaj se na zaslon televizorja prenese v ločljivosti 1080i, le par tv kanalov že oddaja v ločljivosti 4K. Vendar to ne pomeni, da vam lastništvo televizorja 4K ne bo koristilo. Televizorji ločljivosti 4K ali UHD morajo namreč takšno vsebino nadgraditi (beri: povečati število slikovnih pik), kar pomeni, da imajo vgrajene relativno zmogljive slikovne procesorje. Kako dobro je to povečanje ločljivosti videti v praksi, je v celoti odvisno od televizorja. Ta tehnika je zapletena in zahteva obsežno obdelavo; na splošno so dražji televizorji boljši pri nadgrajevanju ločljivosti, pri najboljših modelih je nadgrajena slika že precej podoben izvirnemu 4K-signalu.
Takšni in drugačni herci
Velika, svetla in živibarvna slika ne bo kaj prida, če bodo hitro premikajoči se predmeti videti razmazano ali raztrgano. Zato kupite televizor z višjo frekvenco osveževanja. Kaj to pomeni? Hitrost osveževanja slike televizorja opisuje, kolikokrat na sekundo se lahko posamezna slika posodobi oziroma osveži na zaslonu. Hitrost osveževanja je izražena v hercih in skoraj vsak televizor ima hitrost 50 Hz ali 100 Hz – to pomeni, da lahko vsako sekundo prikaže 50 ali 100 sličic. Višja kot je številka, bolje lahko televizor prikazuje hitro gibanje, na primer teniške žogice, hokejskega paka itd. Visoke frekvence osveževanja so ključnega pomena pri gledanju športnih dogodkov, odlične pa so tudi za igralce iger, ki najraje igrajo prvoosebne strelske ali dirkalne igre.
Žal imajo proizvajalci televizorjev grdo navado »raztegovanja resnice«, kar velja tudi za hitrost osveževanja, ki je navedena na škatli. Eden od zvijačnih pristopov je umetna podvojitev hitrosti osveževanja z dodatnim utripanjem med posameznimi sličicami. Na ta način lahko hitrosti osveževanja umetno dosežejo tudi 240 Hz (in več), zato naj bo vaš prvi korak iskanje dejanske hitrosti osveževanja vgrajene matrike – najdete jo v tehničnih podatkih. Če je v okviru vašega proračuna, vsekakor kupite televizor s 100-Hz osveževanjem slike. Danes je večina izvirnih frekvenc osveževanja televizorjev ločljivosti 4K 50 Hz ali 100 Hz. Vendar nekateri proizvajalci že ponujajo tudi modele z dejansko frekvenco osveževanja 144 Hz – ti so izdelani po vzoru računalniških monitorjev in vabijo k nakupu predvsem igričarje. Če ste igralec iger, morate poznati še nekaj več kratic. V tem primeru velja razmisliti tudi o igralnih funkcijah vašega bodočega novega televizorja. Lastniki konzol Xbox Series X in PS5 lahko pridobijo konkurenčno prednost v določenih igrah, če njihov televizor podpira način 4K 100 Hz, medtem ko lahko podpora prilagodljivi hitrosti osveževanja slike (VRR) poskrbi za bolj gladko izkušnjo igranja. Za igričarje, ki na televizor povezujejo igralne konzole ali računalnik, je namreč izjemnega pomena kar najnižja zakasnitev, saj to preprečuje trzanje ali trganje slike – v specifikacijah poiščite kratico ALLM. V kolikor iger ne igrate, lahko omenjene funkcije zanemarite in prihranite nekaj denarja.
HDMI, HDR in ostalo?
Vsak televizor je opremljen priključki HDMI, vendar se njihovo število in vrsta razlikuje. Nasvet v tem primeru je relativno preprost: razmislite, koliko naprav boste morali priključiti na televizor. To so lahko igralne konzole, vmesniki ponudnika storitev televizije, računalniki, ozvočenje oziroma A/V sprejemnik, zvočna polica in še marsikaj drugega. Nato seštejte, koliko teh naprav želite imeti stalno priključenih, in tako boste približno vedeli, koliko vmesnikov HDMI mora imeti vaš televizor. Priporočamo nakup televizorja z vsaj štirimi priključki HDMI, da se izognete odklopu naprave, če želite uporabiti drugo. Če boste za izboljšanje zvočnikov televizorja uporabljali zvočno polico ali A/V sprejemnik, poskrbite, da te zvočne sisteme priključite na vrata HDMI ARC, ki omogočajo uporabo enega samega vhoda HDMI za visokokakovostni vhodni in izhodni zvok.
To nas pripelje do nepotrebne zmede pri ugotavljanju, ali ima televizor ustrezen vmesnik HDMI. Najnovejša različica je HDMI 2.1, vendar če na televizorju piše, da podpira standard, to še ne pomeni, da podpira vse funkcije. Pravzaprav lahko proizvajalci televizorjev trdijo, da podpirajo standard HDMI 2.1, če njihov izdelek vsebuje eno samo funkcijo HDMI 2.1. Neumno, kajne? Kakor koli že, specifikacija, ki jo je treba iskati, je zmožnost izrisa slike ločljivosti 4K pri frekvenci 100 Hz (ali 120 Hz). Če imate novejšo igralno konzolo (PS5, Xbox serije X), preberite drobni tisk in se prepričajte, da ima televizor, ki ga nameravate kupiti, popolno podporo HDMI 2.1.
Kaj pa HDR? HDR je kratica za visok dinamični razpon in zagotavlja svetlejše poudarke, boljši kontrast ter bolj žive in realistične barve kot zasloni brez te funkcije. Ponovno pa je tu nekaj zadržkov. Prvič, obstaja veliko različic HDR, da bi bila zmeda še večja. Poleg tega za izkoriščanje te funkcije potrebujete tako televizor HDR kot vir slike, zajet v tehniki HDR. HDR10 je dobra izhodiščna točka, ki je zdaj standardna oprema vsakega sodobnega televizorja. Je precejšnja izboljšava v primerjavi s standardno ločljivostjo (SDR), vendar ima svoje omejitve. Tu pridejo na vrsto HDR10+, Dolby Vision in HLG. HDR10+ in Dolby Vision sta neposredna tekmeca – za prvega se zavzema Samsung, drugi pa ima širšo podporo. Imata podobne zmogljivosti, vendar nekatere storitve, kot sta Netflix in Apple TV, podpirajo le Dolby Vision (za zdaj).
Hybrid Log-Gamma ali HLG podpirajo le izbrani televizorji, ustvarila pa sta ga britanski BBC in japonski NHK za izboljšanje oddajnih slik SDR. Ta in nastajajoči standard Advanced HDR podjetja Technicolor nista obvezni funkciji za gledanje televizije, vendar bi morali močno razmisliti o televizorju z Dolby Vision ali HDR10+ (poleg standardnega HDR10), če želite v kar najboljši sliki uživati tudi v prihodnje.
Zvok je pomemben
Ali nameravate svoj novi televizor združiti z namenskim zvočnim sistemom? Verjetno bi morali razmišljati v tej smeri, saj večina sodobnih ploskih televizorjev v najboljšem primeru zveni zgolj sprejemljivo, tudi v višjem razredu. Če pa se nameravate zanašati na vgrajene zvočnike, se vsekakor prej prepričajte, da so dobri. Ni prav velikega smisla imeti odlične slike, če je zvok, ki jo spremlja, zanič. Kot vam bodo povedali vsi filmofili – zvok je polovica kinotečne izkušnje! Prav zato vam v nadaljevanju toplo priporočamo tudi branje članka o zvočnih policah.
Praviloma je glavni namen seznama s tehničnimi specifikacijami televizorja, da vas zasuje z zavajajočimi izrazi in številkami, katerih cilj je, da se odločite za dražjo različico televizorja. Zato lahko ignorirate (večino) specifikacij. Skoraj edini pomembni tehnični podatki so tako število in vrsta vmesnikov ter dimenzije. Skoraj vsi televizorji so danes pametni, premorejo katero od tehnologij HDR ali eleganten daljinski upravljalnik.
Večje je sicer dejansko boljše. Vsaj kar zadeva velikost televizorja. Če boste televizor uporabljali v spalnici, vam priporočamo velikost diagonale vsaj 43 palcev in najmanj 55 palcev za dnevno sobo (še raje pa 65 palcev ali več). Zelo redko boste namreč slišali koga reči, da je njegov televizor prevelik, obratno pa seveda velikokrat. Če želite novi televizor namestiti v obstoječo luknjo v pohištvu, poskrbite, da imate ob straneh in na vrhu »tv votline« vsaj tri centimetre prostora, da omogočite prezračevanje. Ali pa preprosto zavrzite staro pohištvo, nabavite večji televizor in ga obesite na steno.
Želite naša priporočila glede posameznih modelov? Tole smo ugotovili.
Najugodnejši televizor z odlično sliko
Večina ljudi nima neomejenega proračuna za televizor, si pa vsekakor želijo dobiti kar najboljšo sliko za odštet denar. V tej kategoriji lahko priporočimo televizor Hisense 50A7KQ – 50-palčni televizor z relativno malo kompromisi, saj postreže z za LED-televizor uravnoteženo in kakovostno sliko in odličnim razmerjem med ceno in kakovostjo. Za piko na i pa je na voljo tudi z daljšimi diagonalami. Premore tako »vse« HDR-dobrote, podpira celo zvočni tehnologiji Dolby Atmos in DTS Virtual:X. Pametni vmesnik je eden najboljših na trgu. In to za manj kot 500 evrov!
Najboljši televizor s tehnologijo kvantnih pik
V tej kategoriji sta se za vrh udarila kar dva televizorja, a so bile na koncu razlike majhne, zato navajamo kar oba, saj boste z njima odlično postreženi. Samsungov televizor QE65QN90C dokazuje, česa je sposobna tehnologija Neo QLED, saj ustvari svetlo in ostro sliko, polno podrobnosti, uporabniško izkušnjo pa dopolnita še odličen uporabniški vmesnik in priročen daljinec. 60 W skupne zvočne moči je med najboljšimi kar premorejo sodobni televizorji brez zvočnih polic, tudi odločitev za štiri priključke HDMI 2.1 lahko le pohvalimo. Ni pa idealen televizor, saj ni podpore za Dolby Vision. Kjer zaostaja Samsungov model, prednjači Hisense 65U8KQ, ki prav tako postreže z izjemno sliko, všeč nam je bil tudi način za gledanje športa, ki poskrbi za lepši prikaz hitrega gibanja. Opremljen s certifikatom IMAX Enhanced potrjuje tudi svoje kinotečne ambicije, saj hollywoodske celovečerce lahko prikaže na način, kot si ga je zamislil režiser. Mimogrede, omenjeni televizor je dobil priporočilo organizacije EISA za najboljši televizor v kategoriji Mini LED TV.
Najboljši cenejši OLED-televizor
Naše stališče je, da je edina prava izbira za filmofile televizor z matriko OLED. Izbira tovrstnih televizorjev je iz leta v leto večja, pa tudi cene počasi postajajo dostopnejše. Na južni strani Alp lahko uživamo v zelo dostopnih cenah televizorjev Philips, njegov model 55OLED808 je prav tako prepričal nas kot tudi strokovno žirijo organizacije EISA. Vstopni model v kraljestvo OLED-televizorjev postreže s sliko izjemne kakovosti, za kar je izdatno zaslužen vgrajen slikovni procesor P5, ki tudi vsebine slabših ločljivosti zelo posrečeno nadgradi v 4K. Televizor podpira tako Dolby Vision kot HDR10+, na njem deluje operacijski sistem Android TV s kupom aplikacij – tudi največ slovenskih med vsemi proizvajalci. Da niso želeli ničesar prepustiti naključju, so inženirji dokazali na področju zvoka, štirje zvočniki skupne jakosti 40 W in 30 W nizkotonec pričarajo močno nadpovprečno uporabniško izkušnjo, ki jo še nadgradi tehnologija osvetljevanja okolice AmbiLight.
Najboljši dražji OLED-televizor
Da Korejci še vedno znajo izdelovati odlične televizorje, priča Samsungova kreacija z oznako 77S95C. 77-palčni velikan s tehnologijo Quantum Dot OLED druge generacije dosega izjemno visoko svetilnost ob vrhunskih barvah. Izboljšani nevronski kvantni procesor 4K pomaga izboljšati gibanje, jasnost, barve in vse druge parametre. Kar zadeva zvok, več zvočnikov v 4.2.2 postavitvi, razporejenih okoli zaslona, v filme, televizijski program in igre vnaša poglobljen, kinematografski občutek. Všeč nam je škatla One Connect, v kateri so vsi priključki, zato ta televizor resnično lahko obesite na steno kot sliko. Po zaslugi izjemno tankega okvirja je že sam po sebi umetnina. Je pa vse prej kot cenovno dostopen …
Najboljši televizor z letnico 2023
Absolutno najboljšega smo seveda pustili za konec. Po naši oceni si to oceno zasluži LG-jev model OLED77G39LA, ki je v vseh pogledih odličen televizor. Drži, gre za precej drag 77-palčni televizor, ki je na voljo tudi z diagonalo 55 ali 65 palcev, ki pa se odkupi takoj, ko na njem predvajamo kakovostno vsebino, saj slika dobesedno oživi. Vrhunska OLED Evo matrika v kombinaciji z naprednejšim slikovnim procesorjem prikazuje naravnost fantastično in nadpovprečno svetlo sliko, kar vsekakor pomaga narediti HDR-vsebine še bolj žive kot pri tekmecih. V primerjavi z lanskim modelom je izboljšan tudi zvok, igričarji pa bodo veseli odlične optimizacije za igre, ne glede na to, ali bodo televizor povezali z računalnikom ali igralno konzolo. Se vam zdi omenjeni model (pre)drag? Poglejte še proti televizorju LG 65OLEDG2, ki po kakovosti prikazane slike ne zaostaja veliko.
Seveda nismo mogli preizkusiti vseh televizorjev na trgu, lahko pa potrdimo, da so ti iz leta v leto boljši. Če ne boste iskali ravno med vstopnimi (in najcenejšimi) modeli televizorjev, vas utegnejo vsi modeli z letnico 2023 zelo pozitivno presenetiti.