Pregled tehnoloških inovacij, ki bodo (morda) krojile našo prihodnost

Miran Varga Miran Varga
20.09.2023 19:00

Inovacije, ki obetajo

Poslušaj
Robotski taksi
Zoox

Tudi smo tokrat našli več inovacij, za katere nismo niti vedeli, da jih morebiti potrebujemo.

Prenosnik s tekočinskim hlajenjem

Inženirji vedo, da je tekočina bolj učinkovita pri odvajanju toplote od zraka. Posebej na majhnih površinah, kakršne premorejo prenosni računalniki. Lenovo je izdelal prvi 16-palčni igričarski prenosnik na svetu s tekočinskim hlajenjem, podprtim z umetno inteligenco. Namenjen ni le igralcem iger, temveč tudi ustvarjalcem z velikimi zahtevami glede grafičnih delovnih procesov, ki potrebujejo popoln razvojni studio v svoji torbi. Lenovo Legion 9i ima integriran sistem tekočinskega hlajenja Legion Coldfront, ki se učinkovito spopade s toploto, ki jo ustvarijo procesor Intel Core i9, grafična kartica NVIDIA GeForce RTX 4090 in pomnilnik DDR5, ki jih je po zaslugi odličnega in učinkovitega hlajenja moč še dodatno naviti preko tovarniških specifikacij. Da odvedena toplota vendarle učinkovito zapusti prenosnik, poskrbi kombinacija treh ventilatorjev in kar 6333 drobnih luknjic.

Lenovo Legion 9i 2023
Lenovo

Umiti zobje v 10 sekundah!

Na sejmu IFA je našo pozornost pritegnila tudi zobna ščetka Y-Brush, za katero francosko zagonsko podjetje trdi, da zobe temeljito umije že s par potegi in v vsega deset sekundah. Ščetka Y-Brush, razvita skupaj z zobozdravniki, predstavlja novo generacijo električnih zobnih ščetk, njen razvoj pa je trajal kar pet let, čeprav se zdi, da gre za nadvse enostavno zasnovo. Y-Brush še najbolj spominja na zobni aparat s ščetinami, ki ga vstavimo v usta in zaženemo. Ščetka nato opravi gib, poimenovan Bassova metoda, s katerim hitro in učinkovito očisti vse zobe hkrati. Edina naloga uporabnika je, da so ščetine na zobeh nagnjene pod kotom 45°, pri čemer se ščetka nežno premika naprej in nazaj s kratkimi potegi, kombiniranimi z rahlimi gibi majhno amplitudo. Hecno, a učinkovito in predvsem hitro. Inovativna zobna ščetka je že naprodaj v različnih kompletih, tudi otroškem, cene pa se gibljejo med 80 in 150 evri.

Y Brush ščetka
Arhiv Proizvajalca

Glasovni bot za sprejemanje naročil

Ameriško podjetje DoorDash, ki je eno vodilnih na področju dostave hrane v ZDA, želi ustvariti konkurenčno prednost z uporabo najnovejše tehnologije. Podjetje je razvilo virtualnega pomočnika z umetno inteligenco, optimiziranega za sprejemanje naročil po telefonu. Statistika podjetja DoorDash namreč kaže, da petina strank restavracij – DoorDash za številne opravlja storitev dostave – še vedno raje naroča dostavo po telefonu. Pa še več bi jih bilo, saj so z raziskavo ugotovili, da trenutno skoraj polovica teh klicev ostane brez odgovora, ker je osebje zasedeno. Tukaj pa na sceno stopi klepetalni (ro)bot, ki bo pobiral naročila in pohitril postopek predaje le-teh v dostavo, podjetju DoorDash in restavracijam pa močno razbremenil klicni center in drugo osebje. Omenjeni bot, podprt z algoritmi umetne inteligence DoorDash se že testira, še več, podjetje se je pohvalilo, da zna dajati tudi priporočila in je še toliko bolj učinkovit pri ponovnih naročilih preteklih obrokov. Številni testni uporabniki sploh niso zaznali, da imajo opravka s programsko opremo in ne človekom na drugi strani telefonskega pogovora.

DoorDash nalepka
DoorDash

Satelitska sporočila za vse

Čeprav je praktična raba satelitskih sporočil zelo omejena, Google ni mogel stati križem rok, ko se je s to novotarijo pohvalil Apple. Zato je hitro poiskal partnerja, ki bi to funkcionalnost omogočil tudi v operacijskem sistemu Android. In res, prvi zametki programske kode bodočega sistema Android 14 kažejo, da je Google pravega partnerja našel v podjetju Garmin. Glede na to, da Garmin danes s svojimi storitvami navigacije pokriva več kot 150 držav sveta, je zelo verjetno, da bo tudi satelitsko sporočanje v sistemu Android podprto na večini zemeljske oble.

Satelitski SMSi
Qualcomm

Robotski taksiji

Ideja o avtonomnih vozilih je všeč vsem tehnološkim podjetjem. Tisto, ki jo bo prvo zadovoljivo vpeljalo v vsakdanjo prakso, bo v izjemni prednosti pred konkurenti. Zato ne čudi, da se je v to bitko podal tudi največji spletni trgovec Amazon. In to ne na področju dostave paketov, temveč »dostave« potnikov. Amazonovo hčerinsko podjetje Zoox namreč v mestu Las Vegas že od sredine junija uporablja samovozeča vozila, ki so nekakšni prototipi robotskih taksijev. Prvi testni zajčki so kar zaposleni podjetja, ki jih avtonomna vozila vozijo v službo in domov. Zooxova vozila so nezgrešljiva, saj so brez volana in pedal, opremljena s štirimi sedeži, obrnjenimi navznoter, za ravno toliko potnikov, hitrost avtonomne vožnje pa je v fazi testiranja omejena na 56 km/h.

Robotski taksi
Zoox

Dostava z droni

Logistično zagonsko podjetje Zipline je od ustanovitve leta 2014 s svojimi avtonomnimi električnimi dostavnimi brezpilotnimi letalniki preletelo že več kot 60 milijonov kilometrov. Podjetje Zipline je svojo prvo floto dronov na delo uvedlo v Ruandi, kjer je klinikam in bolnišnicam dostavljalo kri, zdravila in druge zdravstvene potrebščine. Zdaj je nared nova generacija dostavnih dronov, za katero podjetje upa, da bodo uresničili njegov vizionarski scenarij: hitro zračno dostavo. Ta naj bi v naslednjih letih postala del vsakdana v ZDA, tudi v gosto poseljenih mestnih območjih. Novi brezpilotni letalniki, poimenovani P2 Zip, lahko prevažajo do štiri kilograme tovora na višini 100 metrov nad tlemi in v radiju 16 kilometrov, vsak dron pa lahko skupaj s paketom natančno pristane na tako majhnem prostoru, kot je miza ali prag vrat. Možen je tudi scenarij, ko dron paket spusti po vrvici pred naslovnikov prag. Cilj je tudi avtomatizacija dostav: P2 Zip se lahko samostojno priklopi in napolni na polnilni postaji, ki je videti kot ulična svetilka z roko in velikim podstavkom.

Zipline drona
Zipline
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.