Napovedi pravijo, da bo leta 2030 večina ljudi že imela osebnega agenta z umetno inteligenco, ki jim bo pomagal doma, v službi in na potovanjih. Ti pomočniki bodo delali neprekinjeno ter ustvarjali in obdelovali več kot 10-krat več podatkov kot danes. Agenti umetne inteligence bodo vsekakor spremenili način dela in življenja. Poskrbeli bodo za (precej bolj) inteligentne storitve in posledično spodbudili eksplozivno rast količine podatkov, ki jim bodo morala biti sodobna omrežja – tako fiksna kot mobilna – kos.
Po napovedih strokovnjakov bodo do leta 2030 agenti umetne inteligence skupaj obdelali kar 120-krat več podatkov kot danes.
Li Peng, Huaweijev direktor prodaje in vodja oddelka storitev IKT, je imel osrednji govor na Globalnem forumu MBB 2024 v Istanbulu. V njem je delil svoje poglede na teme o tem, kaj inteligenca pomeni za industrijo IKT in kako čim bolje izkoristiti nove priložnosti v času, ko umetna inteligenca začenja spreminjati vse vidike našega življenja in dela.
Umetna inteligenca kot univerzalna storitev
Po Lijevih besedah bo v dobi mobilne umetne inteligence inteligenca postala univerzalna storitev. Vsakdo jo bo lahko uporabljal kadar koli in kjer koli. Industrija mobilnih telekomunikacij bo v tem procesu seveda odigrala pomembno vlogo, podobno, kot ji je pripadala ob vzponu mobilne telefonije in mobilnega interneta. Postavljala bo temelje za mobilno inteligenco.
»V tej novi dobi bomo priča tudi novim spremembam pri ustvarjanju, izmenjavi in uporabi informacij. Te spremembe bodo za mobilna omrežja predstavljale nove izzive, hkrati pa bodo odprle vrata velikim novim priložnostim,« je dejal Li in nadaljeval: »Naprave z umetno inteligenco bodo omogočile nove oblike interakcije. To bo omogočilo boljše uporabniške izkušnje in večjo produktivnost zaposlenih.«
Na stotine milijonov telefonov in drugih naprav z umetno inteligenco
Po podatkih družbe IDC bo do leta 2028 svetovna dobava pametnih telefonov z umetno inteligenco dosegla več kot 900 milijonov telefonov. Tem bo družbo delalo na tisoče drugih naprav, katerih funkcije in storitve bodo prav tako temeljile na umetni inteligenci – od pametnih ur, sesalnikov, zvočnikov, televizorjev … S temi napravami bomo komunicirali na številne nove načine, vključno z glasom, gestami in celo čustvi. Uporabniška izkušnja bo (še) bolj gladka, a predvsem na račun tega, da nas bodo naprave bolje razumele – prav zato bodo interakcije veliko učinkovitejše.
Nova generacija očal z umetno inteligenco lahko na primer bere z ustnic z več kot 95-odstotno natančnostjo v hrupnih okoljih!
Prihajajo inteligentnejše storitve
»Če želimo izkoristiti nove priložnosti v dobi mobilne umetne inteligence, moramo preoblikovati vsa štiri področja poslovanja: omrežne storitve, infrastrukturo, upravljanje ter poslovne modele,« je dejal Li.
Mobilne naprave in storitve so idealne dostopne točke za umetno inteligenco. Mobilni operaterji lahko izkoristijo skupne stične točke za zagotavljanje inteligentnih storitev, na primer za bogatejše klice, sporočila in storitve za stranke. Prvi zgledi že prihajajo s Kitajske, kjer so tamkajšnji operaterji uvedli storitev 5G New Calling, ki spreminja uporabniško izkušnjo glasovnih klicev. Uporabniki lahko na primer z umetno inteligenco ustvarijo svoje digitalne avatarje za glasovne klice, dostopajo do prevajanja v realnem času in celo omogočijo pomočniku z umetno inteligenco, da jim rezervira sestanke.
Tudi pametni domovi postanejo še pametnejši z agenti umetne inteligence. Eden od operaterjev je na dogodku MBB Forum 2024 predstavil rešitev AI Box, ki podpira aplikacije, kot sta interaktivno gledanje športnih dogodkov in fitnes z umetno inteligenco za televizorje. Posledično se je čas rabe televizorja podvojil, dobiček operaterja pa povečal za 28 %.
Za zaslužek mobilnih operaterjev se res ni bati. Če bodo dokazali, da lahko zagotovijo stabilno povezljivost visoke hitrosti proizvajalcem vozil, bodo dobili na milijone novih »naročnikov«, saj je to pot do inteligentnih potniških kabin in izmenjave podatkov med vozilom in oblakom, ki pomaga zagotoviti varnejšo in učinkovitejšo potovalno izkušnjo.
»Nenazadnje je mobilna umetna inteligenca odlična priložnost, da kot ponudnik infrastrukture presežemo zgolj vidik prenosa podatkov in začnemo monetizirati izkušnje. Zato pa moramo preoblikovati tudi svoje poslovne modele. Več kot 30 operaterjev v Evropi je že uvedlo mobilne naročnine, ki temeljijo na zagotovljeni hitrosti prenosa podatkov. Potrošniki so pripravljeni plačati več za zagotovljeno hitrost in posledično vrhunsko uporabniško izkušnjo, predvsem za rabo storitev in aplikacij, ki izkoriščajo tehnologijo umetne inteligence,« je zaključil Li.
Optika v sobo!Prihodnost telekomunikacij pa ne bo le mobilna. Hrbtenično omrežje ostaja na optičnih vodnikih, še več, tudi ti se, potem ko so se uspešno prebili do stavb, razvijajo naprej. Nova »moda« v Aziji že nakazuje nov trend, t. i. optiko v sobo (angl. Fiber to the Room; FTTR). Ta omogoča, da bodo vse bolj podatkovno potratne naprave in storitve (predvsem tiste z videom) delovale brezhibno. Ne pozabimo, da niso daleč niti 8K-kamere in televizorji, ki bodo potrebovali vsaj 4-krat večjo pasovno širino kot današnje 4K vsebine oziroma kar 16-krat širšo »pipico« kot vsebine ločljivosti Full HD (1080p). Na dogodku MBB Forum 2024 pa je Huawei pokazal tudi rešitev FTTR+X, ki pomaga zgraditi pametno domače vozlišče in zagotavlja vrhunsko izkušnjo za domače aplikacije umetne inteligence. Huaweijev iFTTR F50 zagotavlja pokritost z brezžičnim signalom Wi-Fi s hitrostjo 3 Gb/s in 10 milisekundno preklapljanje, kar izboljša izkušnjo z umetno inteligenco. Huawei uporabnikom zagotavlja tudi inteligentne aplikacije, kot so hramba podatkov AI plus, varnost doma in oskrba starejših. S tem pomaga operaterjem razviti zmogljivosti povezovanja, računalništva, hrambe podatkov, zaznavanja in nadzora ter tako utirati pot razvoju novih storitev pametnega doma. |