Na današnji dan praznuje častitljivih 90 let legenda mariborske ginekologije, kot ga opiše vsak, ko mu omeniš njegovo ime – prof. dr. Elko Borko. Osebni praznik prof. Borka pomeni praznik za severovzhodno Slovenijo. Saj je prof. Borko s svojo neverjetno navdušujočo, pozitivno, povezovalno energijo tisti ginekolog, ki je z ekipami postavljal temelje, zaradi katerih smo lahko ponosni na strokovni nivo sedanje Klinike za ginekologijo in perinatologijo UKC Maribor. In zaradi katerih lahko bralke (pa tudi bralci seveda) vedo in zaupajo, da bodo na naši kliniki prejele zdravstveno oskrbo, ki je na tako visokem strokovnem nivoju, da se brez zadrege postavimo ob bok največjim. Zato je čas, da napišemo pozitivno zgodbo o zdravstvu. Da pokažemo, ko gre za stroko, smo v Sloveniji "Maribor, šampion!"
Prvič sem za prof. Borka slišala davnega leta 2003, ko sem kot študentka petega letnika Medicinske fakultete v Ljubljani izvedela, da so najboljše praktične vaje s področja ginekologije in porodništva v Mariboru. Vodil jih je seveda kdo drug kot prof. Borko. Bile so tako popularne, da je obstajala čakalna lista za študente. Ker sem za vaje izvedela prepozno, sem na žalost izpadla. Pravi stik s prof. Borkom sem tako imela, ko sem začela s specializacijo iz ginekologije in porodništva leta 2005. Naša generacija je verjetno še zadnja, ki je doživela profesorjevo karizmo v živo. Prof. Borko je bil reaktiviran penzionist, stalno na voljo mladim kolegom. Nadziral je najbolj "tečno" urgentno-sprejemno ambulanto, ambulanto za "vse po malem". Od akutnih bolečin, izcedkov in težav z zgodnjo nosečnostjo do rednih sprejemov na oddelek in predoperativne priprave za ginekološka obolenja. Skupaj z doc. Radovanom Breznikom, še eno legendo mariborske ginekologije, tudi reaktiviranim penzionistom, sta bila neumorna in neskončno potrpežljiva pri učenju neizkušenih mladcev. Ne le v ambulantah, tudi za operativne posege. Predajala sta bogate izkušnje, naučila sta nas klasične ginekologije, ko je bilo potrebno postaviti diagnozo brez UZ-aparata. Ki smo ga sicer imeli na voljo, a ga onadva nista uporabljala. Sta pa spodbujala nas "ta mlade", da poskusimo narediti UZ-pregled in spraševala, če smo našli maternico. Nista imela težav s tem, da bodo mladi znali več od njiju, to sta spodbujala in si želela. Njun spoštljiv, pozitiven, spodbuden odnos je bil tako močan, da se vsi kolegi, ki so imeli stik z njima, avtomatsko nasmejijo, ko ju omeniš. Oba nekdanja predstojnika, šefa z veliko začetnico, ki sta znala opolnomočiti mlade, jih potisniti naprej in jim predati štafeto.
Vsi vedo za mariborski center
Prof. Borko je bil predstojnik Oddelka za ginekologijo od leta 1974 do 1990. V tem času so bili postavljeni temelji za zavidljiv strokovni razvoj naše klinike. Prof. Borko je bil združevalen človek, znal je povezati razpršene službe ginekologije, porodništva, dispanzerja. Sam je ogromno naredil na področju načrtovanja družine, varne kontracepcije in splava. Takrat dostopne metode je pogumno uvajal, nekatere kot prvi v takratni Jugoslaviji. V tem obdobju so leta 1983 izvedli - skupaj z doc. Radovanom Breznikom in prof. Veljkom Vlaisavljevićem - prvo zunajtelesno oploditev pri neplodnosti, ki sicer ni bila uspešna. Je pa bila tista leta 1989, in to prva v Jugoslaviji. Nastal je temelj za sedanji sodobni Oddelek za reproduktivno medicino, ki sta ga prof. Veljko Vlaisavljević in biolog embriolog prof. Borut Kovačič postavila na evropski zemljevid. Tako da v Evropskem združenju za reproduktivno medicino (ESHRE) vsi vedo za mariborski center. Center z več kot 1000 postopki oploditve z biomedicinsko pomočjo letno, ki je po uspešnosti primerljiv z največjimi centri v mednarodni bazi podatkov. Prof. Borko je s takratno ekipo postavljal temelje za endoskopske operacije (prvi v Jugoslaviji). Najprej ravno za namene ogledovanja trebušne votline ob iskanju vzrokov za neplodnost ter ob sumu na zunajmaternično nosečnost. Kasneje so kolegi, predvsem prof. Milan Reljič, na teh temeljih uvedli še druge sodobne metode za diagnostiko in kirurško zdravljenje bolezni, povezanih z neplodnostjo. Kot prvi v Sloveniji je uvedel recimo endoskopsko ogledovanje jajcevodov in medenice skozi nožnico na način, da ženska ne potrebuje splošne narkoze, kar se še vedno izvaja samo v Mariboru. Danes ste lahko prepričani, da boste pri obravnavi na tem oddelku deležni najsodobnejših strokovnih pristopov.
Temelj za nadaljni razvoj
V času vodenja prof. Borka se je ustanovila uroginekološka ambulanta, kjer so obravnavali ženske z uhajanjem vode in težavami zaradi zdrsa medeničnih organov. To je bil pomemben temelj za nadaljnji razvoj. Na njem je kasneje prof. Igor But s svojo ekipo nadgrajeval in pripeljal v ustanovo vse sodobne metode diagnostike in zdravljenja težav, ki močno vplivajo na kvaliteto življenja. Oddelek za splošno ginekologijo in ginekološko urologijo je postavil na evropski zemljevid, sem so prihajali kolegi iz številnih držav, pa tudi iz Ljubljane, na učne delavnice. Nadaljeval je z razvojem endoskopije, torej operacij, pri katerih uporabljamo kamero in operiramo skozi do 1 centimeter široke reze, z namenom hitrejšega okrevanja. Med drugim je prvi v Sloveniji izvedel operacijo z mrežico za popravo položaja medeničnih organov. Drug pomemben steber endoskopije, torej ogledovanja organov s kamero, pa predstavljajo histeroskopije. Operacije, pri katerih skozi nožnico ogledujemo in kirurško zdravimo bolezni maternične votline. Na tem področju je prof. Branka Žegura prva v Sloveniji uvedla ambulantne posege s tankimi inštrumenti, tako da ženske niso več potrebovale splošne narkoze. V Slovenijo je sproti prenesla vse nove tehnike in inštrumente praktično takoj, ko so se pojavili. Tudi ona je veliko doprinesla k razvoju endoskopskih operacij v trebuhu. Med drugim je prva v Sloveniji izvedla laparoskopski poseg poprave stene maternice, ko se v brazgotini po carskem rezu pojavi tkivo sluznice in povzroča nepravilne krvavitve. Utrdila je oddelek na evropskem zemljevidu, tudi z uspešnimi učnimi delavnicami pod okriljem Evropskega združenja za ginekološko endoskopijo (ESGE), kamor prihajajo kolegi od blizu in daleč. Tudi pri ESGE vsi vedo za mariborski center, ko ga omeniš.
Ginekološka onkologija
V istem obdobju, ki ga je tako zaznamoval prof. Borko, se je postavil tudi močen temelj za razvoj ginekološke onkologije. Torej diagnostike in zdravljenja predrakavih sprememb in raka rodil. Razmah je doživel razvoj kolposkopske ambulante (ponovno prva tako organizirana v Sloveniji), najprej pod vodstvom prof. Alemke Saks. Kasneje pa je to področje uspešno posodabljala doktorica Tatjana Kodrič, še ena legenda, še vedno aktivna. S svojimi neprecenljivimi izkušnjami predstavlja osebo, ki jo lahko vedno prosimo za pomoč. Danes lahko v naši kolposkopski ambulanti pričakujete najsodobnejšo obravnavo, vključno z raziskavami, s katerimi proučujemo, kdaj lahko varno opuščamo operativne posege pri predrakavih spremembah na materničnem vratu. Prof. Gorišek je v Borkovem zlatem obdobju uvajal sodobne metode diagnostike in kirurškega zdravljenja raka dojke. Kar je nadaljevala doktorica Nina Čas Sikošek, ki je prva uvedla biopsijo tumorjev s široko iglo in začela z UZ preiskavami dojk. Postavila je zasnovo za organizacijo ambulante za bolezni dojk na tak način, da lahko ženske pri nas vse (slikanje dojk, UZ pregled dojk in biopsijo tumorja) opravijo v enem obisku, verjetno edinstveno v Sloveniji. Uvedla je biopsijo varovalne bezgavke pri zdravljenju raka dojke, kar pomeni, da ženskam niso več odstranjene vse bezgavke v pazduhi in imajo s tem manjše težave z otekanjem roke. Prof. Gorišek je z izobraževanjem v tujini prenašal v Maribor tudi obsežne sodobne kirurške posege pri zdravljenju raka rodil. Začel je s kemoterapijami in tako je bila ginekologija zibelka današnjega onkološkega oddelka. Prav tako se je na oddelku uvajala sodobna paliativna oskrba žensk z napredovalim rakom. Postavljen je bil temelj za sedanji način dela, ko imajo ženske na enem oddelku diagnostiko tumorjev, kirurško zdravljenje, paliativno oskrbo in oskrbo ob zapletih onkološkega zdravljenja. Kasneje je moja malenkost uvedla sodobni način obravnave žensk pred, med in po operaciji (tako imenovana načela kirurgije s pospešenim okrevanjem) ter metodo biopsije varovalne bezgavke pri raku maternične sluznice, oboje smo začeli izvajati prvi v Sloveniji. Oddelek za ginekološko onkologijo in onkologijo dojk je postal prav tako viden na evropskem zemljevidu, smo eden najbolj aktivnih oddelkov v mednarodni raziskovalni skupini centrov centralne in vzhodne Evrope (CEEGOG) ter priznan center v Evropskem združenju za ginekološko onkologijo (ESGO).
Vse v dobro žensk
Prof. Borko pa ni bil le pogumen in spodbujajoč strokovnjak, ki je uvajal in poučeval nove strokovne metode. Izobraževal se je tudi na področju sodobnega računalniškega obdelovanja podatkov (temelj digitalizacije), izobraževal je splošno javnost, postavil je močne temelje za znanstvenoraziskovalno delo. Nenazadnje je, kot mi rečejo kolegi, izvajal tudi petkove "tim bildinge", za vso osebje ob koncu napornega delovnega tedna. Prof. Borko je izjemno cenil vse člane in članice osebja na oddelku, za vsakega je vedel, kaj počne. Saj je vedel, da brez tesnega sodelovanja vseh, od bolničarjev, sester, babic, zdravnikov, biologov, administrativnega kadra, ni uspeha. Vse v dobro žensk, da bi se pri nas počutile v varnih in strokovnih rokah.
Vesela sem, da imamo še vedno na naši kliniki strokovno močno osebje, ogromno jih je, vseh profilov, ki jih nisem omenila, a brez njih ne bi bili, kjer smo. Imamo nove generacije z veliko vedoželjnosti, ki so ambiciozne v različne smeri, ki imajo željo po spremljanju in uvajanju novosti, ki gredo rade pogledati drugam in prenesti dobre stvari v naše okolje. Vesela sem, da imamo osebje, kjer ima vsak svojo supermoč, vsak je v nečem poseben, dober. Da vsak s svojim talentom na pravem mestu lahko doprinese k skupni zmagi – strokovno visokem nivoju obravnave žensk, parov, novorojenčkov v vašem, našem okolju. Zato se za strokovno zdravstveno oskrbo pri nas ni za bati tudi v prihodnosti.
Ko se profesor z veliko začetnico pojavi, njegova energija prehaja na več generacij. Zato namesto zaključka: dragi prof. dr. Elko Borko, dragi naš Borkec – živeli! In kapo dol!
* Doc. dr. Maja Pakiž, dr. med., je specialistka ginekologije in porodništva. Navedbe avtorice niso nujno stališče ustanove, v kateri deluje.