Resnice in miti o električnih vozilih

Jože Polh
21.09.2022 08:40

Prodaja električnih vozil se je v zadnjem letu podvojila. Prehod na električno gnane avtomobile se zdi neizogiben, čeprav o njih kroži veliko neresnic.

Poslušaj
EV
Arhiv proizvajalca

Kaj je res in kaj ni? Poglobili smo se v par največjih mitov o električnih vozilih.

1. mit: električna vozila bodo vedno dražja

Trenutno so električna vozila še nekoliko dražja od približno podobnih vozil, gnanih z motorji z notranjim zgorevanjem. A to gre predvsem na račun dejstva, da njihove proizvodne številke še ne dosegajo »klasike«. Ko jo bodo, bodo električna vozila cenejša, saj imajo manj sestavnih delov in so bistveno manj kompleksna. Najdražji del električnih vozil je tako baterija, a tudi tu imamo dobre novice. Cene litij-ionskih baterij so se od leta 1991 znižale že za 97 % in bodo verjetno še cenejše, saj smo priča vedno novim inovacijam, množična proizvodnja pa bo baterije dodatno pocenila.

2. mit: baterije električnih vozil hitro odpovedo

V nedavni anketi je približno 46 % bodočih kupcev električnih vozil menilo, da baterija EV zdrži le do okoli 100.000 kilometrov. To niti približno ne drži, saj večina proizvajalcev električnih vozil za svoje baterije jamči bistveno večje kilometrine, najbolj radodarni med njimi celo 200.000 prevoženih kilometrov. To potrjuje tudi praksa – na podlagi zmogljivosti električnih avtomobilov, ki so na cestah že desetletje, je pričakovati, da bodo baterije EV ohranile 80 % ali več svoje zmogljivosti in zmogle vsaj 300.000 kilometrov vožnje. Tesla za svoj Model S ocenjuje, da bo baterija po prevoženih 320.000 kilometrih imela vsaj še 90 % zmogljivosti, kar potrjujejo tudi taksisti v Skandinaviji in ZDA, ki so te kilometrine že dosegli.

Baterije EV so težke, zato so vgrajene v dno vozil, kar pripomore k nižjemu težišču in večji stabilnosti.
Wikipedia

3. mit: domet električnih vozil je premajhen

Zakaj se ljudje (še) pogosteje ne odločajo za električna vozila? Ker jih je strah njihovega dometa. A to se utegne kmalu spremeniti. Mercedes-Benz je v svoje električno vozilo EQS vgradil veliko baterijo zmogljivosti kar 107,8 kWh. Glede na mednarodni cikel WLTP bi se morala ta električna limuzina v najbolj učinkoviti različici s prazno baterijo ustaviti šele po 759 kilometrih vožnje, s čimer voznikom omogoča brezskrbno vožnjo tudi na dolgih avtocestnih poteh. A to še ni vse.

Mercedes-Benz s testi svojih homologiranih konceptnih vozil, kot je Mercedes vision EQXX dokazuje, da bo doseg njihovih električnih vozil kmalu še bistveno daljši. V ta namen so se z Mercedesom vision EQXX odpravili iz Stuttgarta v britanski Silverstone. Prek Nemčije in Francije je avtomobil največji delež poti prepotoval po avtocesti, v relativno gostem prometu in to v skladu z dovoljenimi hitrostmi. Tudi temperature, ki so se sredi poletja gibale okoli 30 stopinj Celzija, nizki porabi niso bile najbolj naklonjene. A je vozilo vseeno doseglo zastavljen cilj: z enim polnjenjem baterije so ob povprečni hitrosti 86 km/h in povprečni porabi energije vsega 8,3 kWh/100 km prevozili rekordna 1202 kilometra! Za prevoženo pot pa so potrebovali 14 ur in pol.

Magična meja tisoč kilometrov na elektriko je bila suvereno presežena. Mercedes vision EQXX je zmogel 1202 km.
Arhiv proizvajalca

4. mit: električna vozila se (pre)počasi polnijo

Čas polnjenja je odvisen od zmogljivosti baterije in zmogljivosti polnilnice, vsekakor pa napredek na področju hitrega polnjenja dokazuje, da ni razloga za skrb. Trenutna generacija zmogljivih električnih vozil lahko na hitrih polnilnicah dosega polnilno moč do kar 200 kW, kar v praksi pomeni, da se njihove baterije napolnijo z 10 % na 80 % v samo 15 do 20 minutah in v tem času pridobijo dovolj električne energije za več sto kilometrov vožnje. Pa še hitreje bo šlo: nove zasnove baterij, pripravljene za komercializacijo, obljubljajo prepolovitev časa polnjenja.

5. mit: električna vozila bolj škodijo okolju

Nasprotniki električnih vozil trdijo, da če upoštevate proizvodnjo električnih vozil, vključno z rudarjenjem materialov za baterijo, njihova prednost izgine. To ne drži. Številne analize življenjskega cikla EV kažejo, da imajo električna vozila dejansko bolj okolju prijazno dobavno verigo, predvsem zato, ker za izdelavo potrebujejo bistveno manj sestavnih delov. Poleg tega so električna vozila učinkovitejša od klasičnih. Medtem ko bencinski motor pretvori le okoli 20 % energije, shranjene v bencinu, v moč na kolesih, elektromotor na kolesa pretvori približno 60 % do 77 % energije iz baterije. Če EV hranite z energijo, pridobljeno iz obnovljivih virov, predstavljajo okolju bistveno prijaznejše prevozno sredstvo, vsaj v primerjavi z bencinskimi ali dizelskimi avtomobili.

6. mit: električna vozila bodo preobremenila električno omrežje

V javnosti kroži tudi mnenje, da so električna omrežja krhka in zastarela, torej nikoli ne bodo mogla obvladati povečanega povpraševanja po električnih vozilih. Energetski strokovnjaki pravijo, da je to razmišljanje napačno. Tudi če bi bili vsi avtomobili in tovornjaki v državi elektrificirani, bi se povpraševanje po električni energiji povečalo za približno četrtino (25 %), vendar bi se to povečanje zgodilo postopoma – skozi leta, če ne desetletja –, kar bi dalo energetskim podjetjem čas, da nadgradijo svoja omrežja.

»Batmobil« je pravi izstrelek, do stotice se izstreli v sekundi in pol, medtem ko njegova najvišja hitrost znaša 240 km/h.
Motor1.com

Shutterstock

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.