Trajnostna zabavna tehnologija

Miran Varga Miran Varga
20.09.2023 07:30

Sejem IFA je letos obeležil 99. obletnico in znova dokazal, zakaj je največji sejem iz sveta potrošniške elektronike in gospodinjskih aparatov na stari celini.

Poslušaj
Ifa

Evropejci jemljemo vpliv tehnologije na zdravje planeta in nas samih bistveno bolj resno kot preostali svet. O tem priča tudi zakonodaja EU, ki je Apple "prepričala", da bo iPhone 15 opremljen s priključkom USB-C in bo tako uporabljal enake polnilce kot vsi drugi. Torej bo vsaj v Evropi nekoliko manj e-smeti. Ena letošnjih glavnih tem sejma IFA je, uganili ste, trajnost. Ta je bila prisotna malodane povsod po sejmu, ne le v hali, kjer so organizatorji postavili t. i. vasico trajnostnega razvoja. Posebej v svetu gospodinjskih aparatov je po novem tako, da energetska učinkovitost ni le dobrodošla stvar, temveč lahko postane konkurenčna prednost in eden glavnih prodajnih argumentov. Ne le pralni in sušilni stroji, tudi od novih televizorjev se pričakuje, da bodo varčnejši (kar bo težko doseči, če obenem pričakujemo še svetlejšo sliko), saj so prav televizorji eni največjih požeruhov v evropskih gospodinjstvih – ker so tudi prižgani več ur dnevno in njihove diagonale pridno rasejo.

Ko smo že pri televizorjih, ti so (bili) zadnja leta glavna atrakcija številnih hal na razstavišču, tudi letos jih ni manjkalo, a bomo novince v Zabavnih tehnologijah predstavili v prihodnjih številkah, ko bodo tudi na voljo na slovenskem trgu. Z vidika inovacij pa velja izpostaviti LG-jevo pogruntavščino StanbyME Go. Gre za televizor z zaslonom na dotik, ki je vgrajen v kovčku. V bistvu je ta 27-palčni zaslon polne visoke ločljivosti križanec med velikansko tablico, računalniškim monitorjem in televizorjem, poleg prenosljivosti – da, lahko ga vzamete s seboj na plažo, pa se hvali tudi s podporo tehnologijama Dolby Vision in HDR, torej sta zvok in slika kot se šika. Zaslon je mogoče nagibati in celo zasukati (za 90 stopinj). LG StanbyME Go premore še štiri vgrajene zvočnike s podporo Dolby Atmos in baterijo, ki zadostuje za tri ure gledanja vsebin stran od električne vtičnice. Ohišje je videti razmeroma neopazno, ko je zaprto, in med prevozom ščiti dragoceni zaslon.

Kdo trdi, da televizorji ne sodijo na plažo?!
Arhiv Proizvajalca

Družba Hisense, ki ima po prevzemu Gorenja tudi nekaj slovenskega pridiha, pa se je pohvalila, da je lani postala drugi največji proizvajalec televizorjev na svetu. To ji je uspelo s kombinacijo dostopnih modelov in operacijskega sistema VIDAA, katerega v svoje televizorje vgrajuje tudi vedno več drugih proizvajalcev televizorjev. Na sejmu je predsednik koproracije Hisense spregovoril o prihodnosti tehnologije ter obljubil, da bo podjetje nadaljevalo s pristopom praktičnih inovacij. Z uporabo zaslonov za povezovanje integriranih omrežij in storitev v oblaku ter zagotavljanjem prilagojenih storitev in platformo ConnectLife želi Hisense povezati prav vse sisteme, gospodinjske aparate in druge digitalne naprave v domu v urejeno celoto, ki prebivalcem doma bere misli in stvari počne točno tako, kot so si zamislili.

Vse tanjši telefoni

Čeprav sejem IFA proizvajalci pametnih telefonov redkeje izkoristijo za predstavitev prestižnih modelov, je letos podjetje HONOR storilo prav to. In to v izjemnem slogu, saj je telefon Magic V2 eden najbolj dovršenih pregibnih telefonov, kar smo jih do zdaj videli. Ko je zložen, njegove mere niso daleč od običajnega telefona, kar je impresiven dosežek, saj takrat njegova debelina znaša vsega 9,9 mm, v odprtem položaju, kjer zaslon doseže diagonalo skoraj osem palcev pa vsega 4,8 mm. Kot se za zastavonošo spodobi, prinaša vrhunsko strojno opremo, vključno z izjemno kamero. A to ni bilo edino presenečenje, ki ga je HONOR pripravil za sejem IFA. Še bolj je med obiskovalci in predvsem obiskovalkami odmeval telefon HONOR V Purse, pregibni telefon, ukrojen po meri punc, dam, žensk. Modni dodatek in pametna naprava v enem. Potem, ko je pametni telefon nadomestil fotoaparat, računalnik, denarnico, si je zdaj zadal še en velik podvig: nadomestiti žensko torbico. V Purse je združljiv z različnimi zamenljivimi trakovi in verižicami, tako da ga lahko brez težav nosite čez ramo kot običajno torbico. Za piko na i pa je zložen debel vsega 9 milimetrov – kar je toliko kot boljši premijski telefoni (ki niso pregibni). Res kapo dol inženirjem.

Telefon, ki je hkrati modna ženska torbica!
Arhiv Proizvajalca

Je bilo pa na sejmu že čutiti vpliv novega potrošniškega gibanja, ki zahteva pravico do popravila izdelkov, saj tako preprečimo nastanek večjih količin elektronskih odpadkov. Podjetje Fairphone nas je zato navdušilo z modularnim pametnim telefonom Fairphone 5, ki je sestavljen iz desetih komponent, ki jih je mogoče preprosto zamenjati. Seveda ni edini te vrste, je pa najbolj popravljiv telefon omenjenega podjetja doslej. Med zamenljivimi sestavnimi deli so zaslon OLED, baterija ter senzorja glavne in ultraširoke kamere. Telefon s tehničnimi specifikacijami srednjega razreda, ki ga je mogoče razstaviti in sestaviti z domačim orodjem, obljublja še vsaj pet nadgradenj operacijskega sistema Android, kar pomeni, da bo podpora zanj na voljo vsaj do leta 2031. V kombinaciji z etično pridobljenimi in izkopanimi materiali ter poštenimi plačami zaposlenih je vsekakor zmagovalec v segmentu trajnosti med mobilniki.

Fairphone 5
Arhiv Proizvajalca

3D se vrača!

Še danes se spomnim sejma IFA leta 2010, ko je bila 3D glavna kr(il)atica proizvajalcev televizorjev. A niti prva, niti druga, niti tretja generacija 3D-televizorjev ni prepričala – niti mene, niti kupcev, zato so kot marsikatera modna muha pred njimi odšli v pozabo. Toda na letošnjem sejmu IFA me je zelo pozitivno presenetil ne televizor, temveč računalniški monitor. Največji proizvajalec računalnikov na svetu je z monitorjem Lenovo ThinkVision 27 3D izdelal zaslon, sposoben prikaza 2D- in 3D-podob brez rabe posebnih očal. 27-palčni monitor, ki podobno kot Nintendova igričarska konzola 3DS uporablja (sedaj še nadgrajeno) tehnologijo sledenja očem za natančno nastavitev večdimenzionalnega učinka glede na položaj uporabnikove glave, bo stal dobre tri tisočake. Ne bo za vsakega, vsekakor pa na račun natančnosti ločljivosti 4K v kombinaciji s profesionalno dvojno 99-odstotno barvno natančnostjo (DCI-P3, Adobe RGB) ta monitor nagovarja profesionalne ustvarjalce vsebin in inženirje. Učinka zamegljenosti na predstavitvi ni bilo na spregled, vprašanje pa je, kako udobno ali naporno bo večurno delo z njim. A nekaj drži kot pribito: ta 3D-rešitev je boljša, kot sem mislil, da bo 3D kadarkoli sploh postal. In za nameček še ne potrebuje namenskih očal.

Monitor 3D
Arhiv Proizvajalca

Roboti in pogovori z njimi

Takšne in drugačne robote na sejmu IFA srečujem že dve desetletji. Zadnja leta se lahko z njimi celo omejeno pogovarjam, vedoč, da sejmišče vendarle ni njihovo najljubše okolje, saj je ob množičnem obisku ogromno hrupa in najrazličnejših signalov, ki jih lahko zmedejo. Po mojem mnenju je bil letos najboljši robot pravzaprav robotka – Desdemona. Humanoidni robot zabavljač, ki ga je ustvarilo podjetje SingularityNet v sodelovanju s podjetjem Hanson Robotics, res dviga pogovor s stroji na višji nivo. Predvsem po zaslugi vgrajene generativne umetne inteligence s pomočjo katere je Desdemona razumela bistvo mojih vprašanj ter se hitro in povsem ustrezno odzvala. Tudi na klasične provokacije, ali bodo roboti kdaj prevladali nad ljudmi, je odrezavo odgovorila, da bi bilo to zanimivo, kot dvoboj pa bi izbrala plesni dvoboj.

Robotka – Desdemona
Arhiv Proizvajalca

Zaslonov in iger

Tudi igričarji so na sejmu IFA dobro postreženi, čeprav si komaj kaj odpočijejo od sejma Gamescom, ki se v Nemčiji odvija teden prej. Kljub temu IFA pozna namenske kotičke za igričarje, te pa imajo seveda postavljene tudi vsi proizvajalci računalnikov in dodatne opreme za igričarje. A bolj kot številni zmogljivi računalniki in grafične kartice sta nas letos presenetila dva velikana. MSI s prototipom prenosnika s tremi zasloni (Trio MAX) za res potopno igralno izkušnjo in Lenovo s prenosno igralno konzolo Legion Go. Očitno bo igranje na poti naslednja velika stvar, saj smo po ročnih konzolah Valve Steam Deck in Asus ROG Ally dobili še Lenovo Legion Go. Ta se lahko pohvali z odličnim na dotik občutljivim 8,8-palčnim zaslonom (ločljivosti 1600p in osveževanjem 144 Hz) ter zmogljivim procesorjem AMD Ryzen Z1 ter grafiko AMD RNDA. Zmogljiva baterija zagotavlja več ur užitkov na poti, avtonomijo pa lahko še podaljša z zanimivim trikom, kjer zmanjša ločljivost in frekvenco osveževanja slike. Tehnologija hitrega polnjenja, vzeta iz prenosnikov, pa omogoča, da se izpraznjena baterija do 70 % zmogljivosti napolni v vsega pol ure. Za obetavno igralno izkušnjo poskrbita tudi vgrajeno stojalo in krmilniki Joy-Con, ki so podobni stikalom konzole Nintendo Switch, za res vrhunsko izkušnjo pa velja novo konzolo uporabljati v navezi s pametnimi očali Lenovo Legion Glasses s tehnologijo micro-OLED, ki pred očmi igralca ustvarijo izkušnjo gledanja velikega zaslona.

Lenovo Legion Go
Arhiv Proizvajalca

Tehnologija, ki skrbi za planet

Če smo začeli s skrbjo za planet, še končajmo z njo. Podjetje Gulp je izdelalo poseben filter, katerega naloga je zajeziti odtekanje mikroplastike v reke in morja. Mikroplastika je eden najnevarnejših onesnaževalcev, saj jo prek mesa morskih živali zaužijemo tudi ljudje. Grozljiv podatek je že to, da je kar okoli 60 % vseh oblačil danes izdelano tudi iz plastičnih vlaken. Pranje in centrifugiranje polne žehte takšnih oblačil lahko ustvari tudi do 700.000 delcev mikroplastike, ki potujejo naprej v vodotoke. Gulp je zato izdelal namenski lovilec za mikroplastiko, ki se ga priključi na pralni stroj, kjer tako ustvari zaprto zanko in polovi omenjene delce.

Gulp filter
Arhiv Proizvajalca
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.