Tudi pozimi je lahko na vrtu vroče

Matejka Polnikar
27.03.2025 13:23

Savna je že stoletja znana kot kraj sprostitve in regeneracije. Ta oblika toplotne terapije, kjer se telo izmenično izpostavlja vročemu zraku ali pari in nato ohladi, ponuja številne koristi za fizično in duševno zdravje.

Poslušaj
Shutterstock

Ker savne postajajo čedalje dostopnejše tudi v domačem okolju, si jih vsako leto postavi vse več Slovencev, in to ne le kot del notranje opreme, ampak tudi v obliki dodatne vsebine na vrtu. Obisk savne ni le prijetna izkušnja, ampak tudi dober način za izboljšanje zdravja in splošnega počutja. Savne tako pri mnogih postajajo nepogrešljiv del življenja, saj ugodno vplivajo na več področij in pripomorejo h kakovostnejšemu slogu življenja.

Za zdravje in lepoto

Visoka temperatura povzroči potenje, s katerim se iz telesa izločajo strupene snovi, in tako telesu pomagamo hitreje in redno izločati toksine. Ker vročina razširi krvne žile, to izboljša pretok krvi in oskrbo tkiv s kisikom, s tem pa tudi splošno regeneracijo tkiv. Dobro znano je, da savna lahko pomaga pri lajšanju bolečin v mišicah in sklepih, zmanjšuje vnetja in sprošča napetost. Z rednim izpostavljanjem vročini lahko povečamo tvorbo belih krvničk, ki so glavne za obrambo telesa pred okužbami, in tako izboljšamo svoj imunski sistem. Ker je savna odličen kraj za sprostitev in umiritev uma, nam lahko močno pripomore k zmanjševanju stresa. Toplota pomaga znižati raven kortizola, hormona stresa, in spodbuja sproščanje endorfinov, ki izboljšujejo razpoloženje. Ni zanemarljiv tudi vpliv na kožo. Savnanje odpira pore in čisti kožo, kar lahko pomaga pri težavah z aknami in drugimi kožnimi boleznimi.

Finska savna je klasična suha savna z visoko temperaturo od 80 do 100 stopinj in nizko vlažnostjo.
Remax

Vrste savn

Obstaja več vrst savn, ki se razlikujejo po temperaturi, vlažnosti in načinu delovanja.

  • Finska savna je klasična suha savna z visoko temperaturo (80–100 °C) in nizko vlažnostjo.
  • Bio savna je blažja različica finske savne s temperaturo okoli 60 °C in višjo vlažnostjo.
  • Parna savna ali tudi turška savna ima visoko vlažnost (100 %) in nižjo temperaturo (45–50 °C).
  • Infrardeča savna namesto vročega zraka uporablja infrardeče sevanje za ogrevanje telesa. Deluje pri nižjih temperaturah (40–60 °C).
  • Zeliščna savna je tista, ki uporablja zelišča za aromaterapijo.

Vrt sprostitve je tudi vrt s savno

Savna na vrtu je odličen način, da si ustvarite kotiček sprostitve v naravi. Ne glede na to, ali izberete finsko savno, infrardečo kabino ali parno savno, bo savna na vrtu postala vaš najljubši kraj za umik od vsakodnevnega stresa. Ne le to, savna je lahko zanimiva tudi po estetski plati. Obstajajo najrazličnejše možnosti in oblike kabin, tako da z njimi lahko dobro nadgradimo tudi estetsko podobo vrta in mu s stavbo lahko vgradimo tudi nekakšno središčno točko. Zelo lepe so tako izvedbe z leseno fasado, ki se krasno podajo tudi na podeželje, kot sodobnejše izvedbe s kovinskim in steklenim obodom, ki se zlijejo tudi z najsodobnejšimi hišami in urbanimi vrtnimi zasnovami.

Remax

Prednosti savne na vrtu

Morda se komu zdi ideja postavitve savne na vrt nenavadna, saj smo jih bolj vajeni znotraj objektov, a že če samo pomislimo na savno z oknom na prelep vrt ali celo širšo zeleno pokrajino, nam je takoj jasno, da taka izkušnja presega povsem zaprte različice v hiši. Prednost je tudi ta, da se z umikom iz hiše lahko distanciramo od morebitnih motenj in hrupa v hiši ter tako res v tišini užijemo zaslužen mir. Prav tako pa lepo izdelana savna pomeni tudi krasen dodatek ali celo nadgradnjo vrta.

Dobro mesto za savno

Ko se odločamo za postavitev savne na vrtu, dobro premislimo vse okoliščine, potrebe, možnosti napeljav in podobno. Osnovno pravilo veleva, da savno postavljamo na čim bolj raven teren na suhem mestu in po možnosti na čim manj vetrovni legi. Savna mora biti dobro prezračevana, da se prepreči nabiranje vlage. Da pozneje ne bomo obžalovali svojih odločitev, za gradnjo savne uporabimo trpežne in odporne materiale, ki so primerni za zunanjo uporabo. Ker je savna tudi lep dodatek, poskušajmo tudi morebitne dodatne vsebine, kot so prostor za počitek, prho, mrzlo vodo za osvežitev po savnanju … skrbno načrtovati in po možnosti za rešitve na pomoč poklicati tudi oblikovalca vrtov.

Varnostni nasveti za savnanje:

Pred savnanjem se posvetujte z zdravnikom, če imate kakršnekoli zdravstvene težave.

Ne savnajte se, če ste noseči, imate vročino ali ste pod vplivom alkohola.

Pijte veliko vode, da preprečite dehidracijo.

V savni se ne zadržujte predolgo.

Po savnanju se ohladite postopoma.

Shutterstock

Nekaj osnovnih pravil savnanja

Da bomo savne kar najbolj izkoristili in jih uporabljali v prid našemu počutju in zdravju, je še posebej za začetnike dobro osvetliti nekaj pravil. V savno ne vstopamo niti oblečeni niti ogrnjeni, saj s tem zmanjšujemo njeno učinkovanje. Pazimo tudi, da odstranimo nakit. Pred prvim obiskom savne se je treba temeljito umiti. Poznejše umivanje s šamponi in mili ni priporočljivo. Po vsakem savnanju samo z vodo izpiramo pot s telesa. Pred vstopom se vedno sezujemo in s seboj vzamemo dve brisači, eno za podlaganje pri savnanju, drugo pa zato, da se zavijemo, ko počivamo. Sama namestitev in položaj nista tako pomembna, lahko ležimo ali sedimo, pomembno je, da smo sproščeni in nam je udobno. V savni smo lahko toliko časa, dokler se dobro počutimo, in se glede časa ne oziramo na druge. Po vsaki seansi je priporočljiv počitek najmanj 15 minut oziroma tako dolgo, dokler se še potimo. Med počitkom pijmo čim več tekočine, najboljša sta nesladkan čaj in mineralna voda. In še za konec, preden zapustimo prostore, se je dobro povsem ohladiti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.